Recenzja książki: Bajki Pana Wisienki

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Powszechnie wiadomo, że najlepszym sposobem wspierania rozwoju dziecięcej osobowości jest opowiadanie bajek. Wszystkie jej cechy pozwalają pokonać obawy przed samodzielnością i dorastaniem, a związek z wydarzeniami magicznymi sprawia, że wyobraźnia zostaje wzbogacona o nowe doznania. Zachęcająca treścią – choć niewielka – publikacja Warszawskiej Firmy Wydawniczej to nie tylko realizowanie tęsknot za piękniejszym życiem, ale przede wszystkim podróż do świata dzieciństwa, bezbłędnie kojarzonego z beztroską, prostotą, pięknem i miłością. Sięgając po Bajki Pana Wisienki optymistycznie nastawionego do życia Piotra Wiśniewskiego, młody czytelnik z pewnością nie będzie zawiedziony.

Autor zebrał czterdzieści jeden bajek, które – nieznane wprawdzie minionym pokoleniom – bawią i uczą współczesnego czytelnika. W niewielkiej książeczce pole do popisu znalazła dziwiąca się swemu ubarwieniu zielona żabka, pływająca po szerokim stawie najpiękniejsza rybka, szczęśliwa Ola i znaleziony w krzaczkach malutki kotek, ucząca przegrywania kostka do gry, podziwiająca dziecięce marzenia poduszka do snu oraz pięknie ubrana w błyszczące bombki i kolorowe łańcuchy choinka przy oknie. Do głosu dochodzi również stół sprzeczający się z krzesłem, czatujący na deszczowe kropelki głośno ćwierkający wróbelek Antoni, przechwalający się swymi rogami kozioł, chroniący się pod drzewkiem konik z urwaną podkową, spacerujący po plaży żółw oraz wspólnie grający bębenek i gitara. Nie brakuje płynących po niebie chmurek o różnorodnych kształtach, kwadratowego groszku, zapraszającego do snu łóżeczka i zadowolonego kubeczka na stole. Są także wesoły dzik Kazio, kaczorek Faworek, tęczowy piesek oraz zielone jajko, pełne witamin jabłuszko i kolorowe skarpetki.

Zaprezentowane bajki są proste, krótkie i pozbawione rymów. Cechuje je jednak ogromna wartość edukacyjna, której nie da się niczym innym zastąpić: uwrażliwiają na dobro i zło, pokazują, jak powinno wyglądać postępowanie w różnych sytuacjach, uświadamiają konieczność pokonywania zagrożeń, przeszkód i życiowych przeciwności, uczą dokonywania właściwych wyborów oraz podejmowania właściwych decyzji. Umożliwiają również poznawanie świata i siebie samego. Wreszcie oswajają z nieuchronnymi sytuacjami, w jakich znaleźć się może każdy człowiek.

Publikacja WFW została zilustrowana czarno-białymi rysunkami autorstwa Krzysztofa Krawca. Duże litery i szerokie odstępy między wierszami pozwalają na sięgnięcie po lekturę przez te dzieci, które właśnie nauczyły się czytać. Krótkie i ciekawe opowiadania absolutnie nie nużą, dzięki czemu Bajki Pana Wisienki na długo zagoszczą w dziecięcej pamięci i sercu.

Kup książkę Bajki Pana Wisienki

Zobacz opinie o książce Bajki Pana Wisienki