Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Berżeretka bez przepisu
Kup Teraz

Berżeretka bez przepisu

Krystyna Śmigielska

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Skrzat
Data wydania: 2008
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-74-37291-6
Liczba stron: 288
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

O ile w „dorosłym” debiucie – powieści dla kobiet „Ty to głupia jesteś” Krystyna Śmigielska nie mogła opanować stylu i popełniła kilka błędów, o tyle jej drugą książkę dla dorosłych czytelniczek cechuje już znacznie większy spokój. To przekuwa się na przyjemną narrację i w efekcie otrzymujemy całkiem ciekawe obyczajowe czytadło z romansowym wątkiem.

 

„Berżeretka bez przepisu”, chociaż zaczyna się niezbyt atrakcyjnie, godna jest polecenia. Ewa, kobieta po czterdziestce i uznana lekarka, nie zaznała szczęścia w życiu osobistym. Zaangażowała się w związek bez przyszłości – teraz swojego byłego partnera określa mianem „pana S.” I wraca do rodzinnego domu, by na nowo ułożyć sobie życie. Mieszka znów pod jednym dachem z despotycznym ojcem, który po śmierci matki Ewy nie szukał już nowej partnerki, oraz z Markiem – właśnie osieroconym synem sąsiada. W małej miejscowości aż huczy od plotek na temat rzekomej porażki Ewy. Ta, wyniosła i perfekcyjna, stara się uporządkować swój świat. Feministyczne zapędy bardzo się przy tym przydają – choć przecież wokół znajdzie się kilkoro przyjaciół, gotowych pocieszyć czy udzielić dobrej rady. Ewa musi stawić czoła nie tylko własnym troskom, ale i niesnaskom w rodzinie: wciąż zadłużony brat nie może liczyć na wsparcie ojca. Ojciec skrywa jakąś tajemnicę, a w dodatku pomaga mu w prowadzeniu domu młoda ponętna dziewczyna. Jakby tego było mało, Marek chętnie poderwałby Ewę, a pan S…

 

Tym razem poradziła sobie autorka z fabułą. Decyzje, podejmowane przez bohaterów, są wynikiem ich konsekwentnych kreacji, nigdy nie należą do stypizowanych czy przewidywalnych i to w „Berżeretce” cieszy. Nie mam też zastrzeżeń co do postaci – udaje się Śmigielskiej uciec od schematyczności. Owszem, bywa, że wydarzenia nie należą do najbardziej wiarygodnych, ale to już przecież prawo powieści. Cieszy mnie, że Śmigielska wreszcie uwierzyła w siebie i w książce dla dorosłych jest równie dobra jak w publikacjach dla najmłodszych czytelników. A że zdecydowała się na książkę rozrywkową, obyczajówkę spokojną i toczącą się powolnym rytmem? Znajdzie na pewno uznanie wśród spragnionych ciekawych powieścideł odbiorczyń. Jedna uwaga co do stylu: za często bohaterowie Śmigielskiej „ironizują”. W pewnym momencie zaczyna się odczuwać wręcz przesyt tym akurat określeniem.

 

Druga uwaga dotyczy korekty: Joanna Skóra im dalej, tym mniej czujna się staje, przepuszcza coraz więcej literówek. Automatyczne poprawianie „pana S.” Sprawiło, że dostało się i biednemu panu Stachowi, przekształconemu złośliwością edytorów tekstu w „pana S.tacha”. Przypuszczam, że chcąc ułatwić sobie pracę i nie przegapić kropki po inicjale, włączyła korektorka opcję „znajdź i zamień” – tyle że nie sprawdziła, co zostało zamienione. Są tu czasami niedostatecznie uzasadnione posunięcia (zamiana imienia Angeli na Anielę i rozchwianie w jednym z dialogów), ale to drobiazgi, których przy całości „Berżeretki” nie ma nawet sensu się czepiać. Próżno by w „Berżeretce bez przepisu” szukać nagłych zwrotów akcji, wielkich uniesień, zaskoczeń i ogromnych wzruszeń. Autorka utrzymuje stałą temperaturę fabuły i uczuć bohaterki, powieść jest stonowana, co nie oznacza, że nudna! W tym wypadku jednostajny, wręcz monotonny rytm to jedna z większych zalet książki.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-01-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2011,
iwona-w Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów