Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - Bez przebaczenia
Kup Teraz

Bez przebaczenia

Agnieszka Lingas-Łoniewska

Ocena ( 17 osób )
5.4
Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania:
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-61194-50-7
Liczba stron: 340
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Sylwia Szymkiewicz - Borowska
On - przystojny, honorowy i poukładany. Ona - zwariowana, z głową pełną pomysłów, młoda artystka … Nie, nie, nie! To już było, to zna każdy, inaczej…

Czy kiedyś, kiedykolwiek… miałeś wrażenie że jesteś tykającą bombą? Że więcej już nie wytrzymasz? Że jeśli ktoś powie jeszcze jedno słowo, zrobi jeszcze jeden grymas, jeszcze raz użyje tego protekcjonalnego tonu, to wybuchniesz? Rozpadniesz się na dziesiątki, setki, tysiące malutkich kawałeczków? Że zostaniesz starty na pył i rozwiany przez szalejący wokół wiatr, który w szale, podczas wybuchu, wydostał się z Twojego wnętrza?

 

A może jeszcze inaczej?

Jesteś chodzącym opanowaniem. Myślisz racjonalnie, analizujesz każdą sytuację, zawsze wybierasz najbardziej odpowiednią ścieżkę. Analityczny umysł pozwala Ci rozwiązać każdy problem, strategia jest kluczem do sukcesu. Zawsze masz plan, odstępstwa od niego nie są tolerowane. Jesteś waleczny i masz swój honor. Ktoś głośno mówi: "Nie", a w sercu krzyczy: "Tak", ale to nie ma znaczenia. Liczą się jedynie słowa wypowiedziane. Czemu? Bo taki już jesteś.

Dwie przeciwności, dwa światy, dwie połówki jabłka. Ale czy tego samego jabłka?

 

W Bez przebaczenia Agnieszka Lingas-Łoniewska stworzyła płaszczyznę, na której te dwa światy, świat Pauliny Litwiak i świat Piotra Sadowskiego, zderzyły się i stworzyły zupełnie nową galaktykę, miejsce, w którym bohaterowie mogli istnieć bez niszczenia siebie nawzajem. Przynajmniej przez jakiś czas.

 

Cała historia zaczyna się od wielkiego dramatu w życiu Pauliny i, nie ukrywajmy, jest kluczem do rozwikłania części problemów, z którymi borykać będzie się nasza bohaterka. Tragicznie giną matka i brat Pauliny, w związku z czym diametralnie zmienia się całe jej życie. Brutalnie wyrwana z prowadzonego do tej pory życia, trafia do despotycznego, oziębłego, gniewnego i zupełnie nieznanego jej do tej pory generała Wojska Polskiego, Adama Latkowskiego – dalej zwanego jej ojcem. Brakuje jej rodziny, swobody w podejmowaniu decyzji i codzienności, która do tej pory przynosiła jej tyle szczęścia. Ojciec wywozi ją setki kilometrów od miejsca dotychczasowej egzystencji i rzuca w wir życia w mieście, w którym wszystko kręci się wokół mieszczącej się w nim jednostki wojskowej. A żołnierze… Cóż, delikatnie mówiąc: wzbudzają niechęć Pauliny. Odpycha ją ich prezencja, fryzura, ubiór, wstrętem napawa nawet kolor zielony. Los bywa jednak przekorny i niespodziewanie dla głównej bohaterki ląduje w ramionach Piotra, które jest nikim innym, jak podporucznikiem Wojska Polskiego.

 

Dalej akcja zaczyna pędzić jak szalona. Niespodziewanie wybucha uczucie, ale nie wszystko jest piękne jak w bajce. Zarówno Piotr, jak i Paulina nie grzeszą pokorą, więc ich związek przeżywa zarówno wzloty, jak i upadki. Wkoło piętrzą się jednak coraz większe problemy - zazdrość, niepełna wiara w prawdziwość rodzącej się miłości i odkładanie w czasie istotnych z punktu widzenia wspólnej przyszłości rozmów prowadzą do nieuchronnego rozstania.

 

Czy rozłączone na lata dusze odnajdą drogę do siebie? Czy możliwe będzie ich ponowne połączenie bez szkody dla otoczenia? Czy narosłe przez lata pretensje i wątpliwości nie zniszczą skrywanego w głębi serca uczucia? Czy decyzje, które zostały podjęte, nie staną na drodze do wspólnej przyszłości? Na te i na wiele innych pytań znaleźć można odpowiedzi, czytając niesamowitą, bardzo dramatyczną, ale i przepełnioną miłością powieść Bez przebaczenia Agnieszki Lingas-Łoniewskiej. Choć książka skierowana jest do żeńskiej części populacji, to i mężczyźni znajdą w niej coś dla siebie. Książkę polecić zdecydowanie warto - i to nie tylko na zimowe, leniwe wieczory przy kubku gorącej czekolady.

 


szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
basia02033 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-10-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 ksiażki 2016,Przeczytane w 2016,
Tę książkę polecam każdemu kto jej jeszcze nie czytał. To jedna z tych które czyta się jednym, zapartym tchem od pierwszej do ostatniej strony. Naprawdę to jest to co lubię :) Książka przepełniona miłością i działająca na każdą komórkę mojego umysłu.....
jusia plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,
"Bez przebaczenie trudno żyć. Bez przebaczenia trudno nawet umrzeć".
Paulina jest artystką, która po traumatycznych przeżyciach musi zamieszkać z ojcem zawodowym żołnierzem, macochą i przyrodnim bratem, od tego czasu dziewczyna jest poddana surowej dyscyplinie. Poznaje Piotra młodego dobrze obiecującego żołnierza.
Ona i On, każde z nich różne, z pokręconymi losami i przeszłością, z problemami. Spada na nich miłość trudna, o którą muszą walczyć, szukając jednocześnie zrozumienia.
atena plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Przeczytałam jednym tchem, gdyż każda kartka odkrywała kolejne losy Pauliny, która po starcie matki musiała zamieszkać z ojcem. Ten ostatni narzuca dziewczynie rygor (przecież pracuje w wojsku), nie okazuje uczucia, które powinno być między ojcem a dzieckiem(fakt nie utrzymywali ze sobą kontaktu). Losy Pauliny to nie tylko jej relacje z ojcem, ale rodzące się uczucie do Piotra, który nota bene okazał się prawą ręką jej ojca. Przejmująca powieść, przeplatana wątkami erotycznymi. Polecam
chabrowacczyteln plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Czytałam już mnóstwo recenzji książek tej autorki. Wtedy byłam chyba jeszcze na Onecie, gdy był taki szał na tę książkę.
Autorka ta to Wrocławianka, propaguje w Internecie polskich autorów, blogerka.
Paulina Litwiak nie może pogodzić się ze śmiercią swojej matki, a na domiar złego musi zamieszkać z despotycznym ojcem- wojskowym, którego nigdy nie miała szansy poznać. Piotr Sadowski to młody podporucznik, dla którego honor i rodzina to najważniejsze wartości. Okazuje się, że tych dwoje ludzi zaczynać coś dziwnego do siebie przyciągać. Gdy wydaje się, że będzie lepiej wszystko musi lec w gruzy.
Gdyby wszyscy polscy autorzy tak pisali to jako kraj bylibyśmy potęgą, absolutnym numerem jeden. To taka moja dzisiejsza myśl przewodnia tej recenzji. Czytam bardzo dużo. Niedawno mówiłam, że jakaś książka wywołała u mnie duże emocje, aż naglę zaczęłam czytać tę lekturę i przepadłam. Ja po prostu oszalałam na jej punkcie. Cały czas chciałam więcej i byłam ciekawa co dalej się wydarzy, zagryzałam paznokcie, a na bohaterów spadały kolejne ciężkie próby. Wiele razy ich przeklinałam, żeby zaczęli inaczej myśleć i robić. Tak gorąco im kibicowałam.
Polubiłam Paulinę i Piotra, są to bardzo dobrze wykreowane postacie, z wadami i zaletami, z bogatą duszą i psychiką. Czułam się świadkiem tych wydarzeń, po prostu przeniosłam się do wnętrza książki. Razem z nimi przeżywałam te bolesne emocje, miłość i namiętności. Zwłaszcza namiętności, tylko te z wypiekami na twarzy. Dawno nie czytałam nic tak subtelnego i zmysłowego, a jednocześnie tak mocno oddziałującego na moją wyobraźnię. Widzę tę autorkę w książce z jeszcze większą ilością erotyki.
Jest w tej książce jakaś magia, świetnie się ją czyta. Wydarzenia gnają do przodu od początku do końca naszej przygody z tą lekturą. Ciężko czasami złapać oddech, tyle się dzieje.
Pokazane zostało tu zderzenie dwóch światów: twardego wojska i artystycznego wyobrażenia. Czy ma szansę coś z tego wyjść?
Musicie się przekonać sami bo ja was bardzo zachęcam do przeczytania.
antoniak24 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
6/6
selene21 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-02, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2014,
Książka wciągająca mimo prostego języka. Co ma wspólnego młoda Paula Litwiak, artystyczna dusza po przejściach z ambitnym, równie młodym żołnierzem? Mimo, że Paula niegdyś się zapierała,że nie popełni błędu zmarłej matki zakochuje się ze wzajemnością w Piotrze. Co/kto stanie im na przeszkodzie do idealnej miłości? Ile będą musieli sobie wyjaśnić i czy obie "narwane dusze" będą w stanie to zrobić? Na jaw wyjdą prawdziwe szczegóły z przeszłości rodziny Pauli, które dadzą jej i Piotrowi do myślenia..Ale czy nie będzie za późno na budowanie własnej rodziny?
LaLuna19 plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-06-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Jedna z moich ulubionych książek.
magdalenardo plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2014 roku,Mam,
Jak opisać ideał? Siedzę przed otwartą stroną nowego postu od dłuższego czasu i intensywnie myślę... brak mi słów, by opisać to co czuję po lekturze książki. Nie jestem w stanie stworzyć spójnej całości, więc wpis będzie chaotyczny. Postaram się jednak zwrócić uwagę na wszystkie szczegóły, które mnie urzekły. Książkę skończyłam czytać tydzień temu, niestety sprawy przyziemne nie pozwoliły mi na wygospodarowanie czasu na napisanie recenzji wcześniej.
Dlaczego ideał? To akurat jest proste! Przepięknie opowiedziana historia, rewelacyjnie zbudowane postaci z mocno zarysowanym charakterem, bardzo rzeczywista tematyka, plastyczny język, ogromna dawka emocji, które żadnego czytelnika nie pozostawią obojętnym i dopracowana w najdrobniejszych szczegółach fabuła.
Tematyka - historia 18-latki, której życie staje na głowie i następuje diametralna zmiana. Z powodu jednego zdarzenia, dziewczyna musi zacząć wszystko od nowa w nieznanym miejscu, z praktycznie obcymi ludźmi, nowymi zasadami, brakiem zrozumienia, żalem, smutkiem i ....
Język - bardzo przystępny, elastyczny, dokładny. Wszystko jest dokładnie opisane - postaci, miejsca, zdarzenia, emocje. Możemy wczuć się w role wszystkich bohaterów, nawet Adama Latkowskiego, który jest powściągliwy, zamknięty w sobie i zdystansowany. Również sceny miłosne pięknie zostały pięknie opisane. Najbardziej jednak zapadł w pamięć opis sytuacji, kiedy to Piotr przyszedł do Pauliny udzielić jej korepetycji z matematyki. Napięcie seksualne unoszące się wokół nich sprawiło, że czytając czułam wokół siebie strzelające iskry. To było niemal namacalne! Autorka poświęciła dużo czasu by dopieścić każde zdanie tej historii. Na uwagę zasługuje też konsekwencja, którą stosowała autorka do rozrysowania postaci i zdarzeń w książce.
Bohaterowie - Paulina, dziewczyna z charakterem. Dumna i uparta, przez swoje "głupie" zasady i przekonania o mały włos utraciłaby swoje największe szczęście na zawsze. Piotr - mhmmm... Przez 10 lat ideałem mężczyzny w literaturze był dla mnie niezmiennie Myron Bolitar, jednak odkąd poznałam Piotra to przepadłam! Niezwykle fascynujący, przystojny, męski, dobrze zbudowany, inteligentny, troskliwy i odpowiedzialny facet z zasadami. Idealny! Zauroczył mnie! Mimo to kibicowałam mu całym sercem w zdobywaniu Pauliny, która skrzywdzona przez życie nie była zbyt ufną osobą. Niestety jak to w życiu bywa, zawsze znajdzie się ktoś "życzliwy", który musi wtrącić swoje trzy grosze. To straszne, że niedomówienia i urażona duma mogą przesądzić o czyimś szczęściu.
Emocje - nie pamiętam kiedy ostatnio lektura dostarczyła mi tyle emocji. Wylałam morze łez płacząc nad losem Pauliny. Czułam żal, smutek, rozgoryczenie, złość, współczucie, radość, wściekłość. Byłam zła na Latkowskiego, że nie wykazuje zrozumienia, że nie otoczył Pauliny wsparciem i troską, że jej nie wspiera, a co gorsza na każdym kroku krytykuje i sprowadza do partu. A jednocześnie wiedziałam, że uczucia w nim buzują i wszystko trzyma w sobie. Paulina, która obwiniała siebie za śmierć matki myślała, że już nic jej się w życiu nie należy. Odrzucała uczucie Piotra, wszystko tłumaczyła sobie na opak, była zawzięta i nieprzejednana. Duma nie pozwoliła jej odkryć prawdziwych emocji, przez co prowadziła do nieporozumień, których nawet nie próbowała wyjaśnić. Piotr, bardzo dobrze wychowany, dla którego słowo, honor i poczucie obowiązku są najważniejsze. Kiedy kocha, to do końca.... Wszystko to tworzy mieszankę wybuchową, po prostu nie mogło być nudno. Autorka sama bardzo dokładnie opisywała emocje bohaterów, ale to tylko kropla uczuć, które książka wywołuje w czytelniku. Ja nie byłam w stanie czytać książki ciągiem. Musiałam ją sobie dawkować fragmentami, by móc w spokoju przetrawić poszczególne sceny historii. Momentami czułam się tak "wypruta" emocjonalnie, że czułam się bardziej zmęczona niż gdybym przez wiele godzin ciężko pracowała fizycznie.
To najlepsza książka, którą czytałam w ostatnich latach. Żałuję, że nie mogę przekazać Wam moich wszystkich doznań po lekturze. Tego zwyczajnie nie da się tak po prostu opowiedzieć.
agatrzes plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2014,
Agnieszka Lingas-Łoniewska nie raz udowodniła, że z prostej historii można stworzyć niesztampową opowieść nasyconą emocjami i poruszającą najgłębsze zakamarki duszy odbiorcy. Jak sama twierdzi powieść powinna wywoływać obrażenia. Osobiście uwielbiam ten stan rozdarcia, niepewności i wewnętrznego niepokoju, który nieustanie towarzyszy mi podczas ,,spotkań" z jej twórczością. Ta pisarka wie jak wzruszyć czytelnika i dostarczyć mu w odpowiednim momencie wrażeń, jakich potrzebuje. Doświadcza swoich bohaterów w brutalny sposób i wiedzie ich krętymi ścieżkami, a kiedy odbiorca ma poczucie, że dostrzega pierwsze promienie słońca, wywołuje burzę z piorunami wprawiając go w osłupienie i pozostawiając z niedosytem i bolącym sercem.

,,Bez przebaczenia" to debiut literacki autorki. Wielowątkowy dramat obyczajowy osadzony w środowisku wojskowym. Główną bohaterką powieści jest osiemnastoletnia Paulina Litwiak, która po tragicznej śmierci matki przeprowadza się do ojca. Wyrwana ze znanego środowiska nie wie jak wytrzyma w domu, gdzie obowiązują twarde zasady i dyscyplina. Generał Latkowski nie ukrywa swojej niechęci do córki, tym bardziej, że jego dotychczasowa obecność w jej życiu ograniczała się do płacenia alimentów. Jednak trudne relacje z ojcem i macochą to nie największy problem dziewczyny, która zmaga się z własnymi demonami i duchami przeszłości. Ma alergię na żołnierzy, ale kiedy ma jej drodze staje Piotr, nie zdaje sobie sprawy, że to dopiero początek niespodzianek jakie szykuje jej los.


Autorka zabiera czytelnika do specyficznego i bardzo hermetycznego środowiska rządzącego się swoimi prawami i zależnościami. Paulina z artystyczną duszą, której matka dawała dużo swobody nie potrafi odnaleźć się w rygorystycznym świecie rozkazów i nakazów. Jej relacje z ojcem od samego początku są trudne, a każdy kolejny dzień sprawia, że oddalają się od siebie. Ich wzajemne stosunki ograniczają się do niechęci, złośliwości i konieczności życia pod jednym dachem. Piotr staje się dla nią ostoją, jedyną przyjazną osobą we wrogim otoczeniu. Ich znajomość od początku ma burzliwy przebieg. I choć pierwsze zauroczenie przeradza się w głębsze uczucie, to nie jest łatwo pokonywać przeszkody, gdy dwoje ludzi więcej dzieli niż łączy. Kiedy do tego dochodzi duma, upór, honor i działania osób trzecich łatwo pogubić się i wyciągnąć błędne wnioski.


Dużym plusem powieści jest bardzo wiarygodna kreacja bohaterów. Autorka obdarzyła ich pokaźnym bagażem doświadczeń, który nie tylko ukształtował ich charakter, ale wpłynął na stosunek do świata i ludzi. Paulina boryka się z widmem przeszłości i poczuciem winy. Ma problem z wiarą w siebie i samoakceptacją. Piotr choć na pozór idealny za bardzo polega na swoich zdolnościach strategicznych. I mimo, że nie jest to jego zamiarem potrafi krzywdzić. Najwięcej negatywnych emocji wzbudza ojciec, ale i w jego przypadku prawda nie jest czarno - biała. Autorka nie pozastawia czytelnikowi wątpliwości co do intencji oraz poczynań bohaterów i choć nie zawsze zgadza się z ich decyzjami dobrze rozumie motywy ich postępowania.


'Bez przebaczenia" do doskonale skonstruowana powieść, przez którą płynie się zbyt szybko osiągając drugi brzeg. Pisarka gra na emocjach czytelnika, jak na pianinie uderzając w najbardziej wrażliwe struny. Uczucie i emocje towarzyszące bohaterom są tak namacalne, że wylewają się wprost na odbiorcę i nie sposób zachować objętości. Czułam suchość w gardle, momentami miałam oczy mokre od łez i mętlik w głowie. Pisarka bardzo sprawnie operuje słowami i nie potrzebuje ich wielu, żeby wprowadzić czytelnika w odpowiedni nastrój i bawić się jego uczuciami.


Mnie książka pochłonęła od pierwszych stron, wzbudziła moje zainteresowanie do tego stopnia, że walczyłam ze snem o każdą stronę. Na pozór prosta historia okazała się zaskakującą, fascynującą i  nieprzewidywalną opowieścią, o miłości, podejmowaniu trudnych decyzji, popełnianiu błędów, poświęceniu i życiu, które nie zawsze układa się tak, jak byśmy chcieli. O figlach losu, który pozwala poczuć smak szczęścia, aby za chwilę zabrać wszystko, co najcenniejsze. Nie ckliwa, nie nasycona wyznaniami  a mimo wszystko pokazująca potęgę uczucia, które przychodzi, mimo że wcale go nie zapraszamy i niczym tornado burzy poukładany świat.


Powieść polecam wszystkim dziewczynom starszym i młodszym, marzycielkom i tym twardo stąpającym po ziemi. Jeżeli nie boicie się wystawić swojej wrażliwości na ciężką próbę, narazić głowy na mętlik, a serca na tachykardię, to ta lektura jest dla Was.
Geronimo26 plusminus Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Czytam,
Solidna porcja sensacji
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Magnolia044 Linia koment
Przeczytane:2013-11-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
wrobel Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
damonowa Linia koment
Przeczytane:2015-03-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
annakp Linia koment
Przeczytane:2015-01-29, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,
Karmelek3 Linia koment
Przeczytane:2014-12-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2013-12-03, Na półkach: Przeczytałem,
Sylzia Linia koment
Przeczytane:2010-10-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Justa75 Linia koment
Przeczytane:2014-01-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Moscatel2009 Linia koment
Przeczytane:2013-11-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów