Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Biali bogowie

Krol Torsten

Ocena ( 2 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2007
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788324127740
Liczba stron: 288
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Vanillivi

Po zakończeniu drugiej wojny światowej Erich, nastoletni syn zmarłego na polu bitwy hitlerowskiego oficera opuszcza w raz z rodziną Europę i udaje się do Ameryki Południowej, aby rozpocząć tam nowe życie. Niestety, w drodze do Wenezueli samolot rozbija się i bohaterowie zostają uwięzieni w amazońskiej dżungli, gdzie trafiają na dzikie plemię Indian Yayomi. Książka ukazuje nam świat widziany oczami chłopaka, który z jednej niewyobrażalnie skrajnej rzeczywistości trafia w drugą.

 

Indianie w swoim życiu kierują się przede wszystkim pierwotnymi instynktami, szokującymi wierzeniami, okrucieństwem, ale i bardzo klarownymi regułami. Wśród krwawych tragedii i narkotycznych rytuałów jakie Erich obserwuje, barbarzyństwo cywilizacji europejskiej ściera się z rzekomym barbarzyństwem dzikiego plemienia. W takich warunkach Erich wkracza w dorosłość, poznając niewyobrażalne zło, ale i siłę miłości.

 

Autor bardzo dobrze opisał, w jaki sposób zmieniają się relacje między bohaterami, w sytuacji, kiedy najsłabsi muszą zginąć. Widzimy tu obłęd matki Ericha i bezradność jego brata. Najciekawszą postacią jest jednak moim zdaniem Klaus, stryj Ericha. Początkowo, mimo iż jego nazistowskie sympatie są oczywiste, wydaje się on być człowiekiem odpowiedzialnym i opiekuńczym, zdolnym lekarzem, gotowym do przejęcia roli ojca, głowy rodziny. Pod wpływem wydarzeń stopniowo wyłania się jego zbrodnicza natura i obojętność na losy najbliższych. Szaleństwo Klausa najbardziej widoczne jest w scenie nieudanej operacji Zeppiego. Klaus jest dumny ze swoich eksperymentów medycznych i wydaje się być nie do końca świadomym ich tragicznych efektów. W tej scenie i we wspomnieniach obozu koncentracyjnego Klaus uważa, że przyczynia się do rozwoju chirurgii, i przedkłada go nad zdrowie jednostki.

 

Za drobne niedociągnięcie w fabule uważam fakt, że Helga przypomina sobie o makabrycznych czynach Klausa dopiero w momencie, kiedy ich sytuacja jest tragiczna. Dlaczego to wspomnienie nabiera takiego znaczenia w najmniej odpowiednim momencie? Czyżby wcześniej nie dopuszczała tej myśli do siebie? Trudno powiedzieć. Zakończenie pozostawia czytelnika w niepewności. Choć Erich zasadniczo zmienił swoje nastawienie do nazizmu i zaprzyjaźnił się z Żydem, nadal jednak poniekąd podziwia Hitlera. Przed tymi, którym udało się przeżyć i opuścić wioskę Indian, droga jest jeszcze długa, i nie wiadomo, jak dalej potoczą się ich losy. W książce pojawiają się także elementy humorystyczne, choć zwykle jest to czarny humor. Nieprawdopodobne opowieści o delfinach, którymi Niemcy raczą Indian Yayomi śmieszą swoją absurdalnością, choć tak naprawdę sytuacja zdecydowanie nie jest wesoła.

 

„Biali bogowie” Torstena Krola to książka, którą z całą pewnością mogę polecić czytelnikom. Ale jednocześnie muszę ostrzec – ona jest niepokojąca. Zawarta w niej ilość okrucieństw, dewiacji i wynaturzeń może przytłaczać. Jeśli ktoś chce się rozerwać lekturą łatwą, lekką i przyjemną – zdecydowanie odradzam. Jeśli jednak to was nie przeraża, polecam!

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Vanillivi plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-12-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2014-07-23, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
iwan Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
break
Okładka - Biali bogowie Mój obrońca
Jodi Ellen Malpas
Okładka - Biali bogowie Dziewczyna w ciemności
PAUW MARION
Okładka - Biali bogowie Zakazana miłość
Nicole Jordan
Okładka - Biali bogowie Zaćmienie
Ragnar Jónasson
Okładka - Biali bogowie Sacrifice
Sharon Bolton
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów