Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Xiao Long. Biały Tygrys

Dawid Juraszek

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2009-08-21
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788375740998
Liczba stron: 504
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Do „Białego Tygrysa” Dawida Juraszka trzeba mieć naprawdę sporo cierpliwości. Z pewnością nie jest to książka dla każdego i czytelników, którzy nie pasjonują się kulturą Chin i literaturą Dalekiego Wschodu, miejscami mocno zmęczy – mimo że jej konstrukcja teoretycznie dostosowana została do wymagań odbiorcy masowego. Xiao Long, bakałarz i pisarz sądowy, wbrew swoim nadziejom i oczekiwaniom wplątuje się w intrygę, która zdaje się nie mieć końca. Z początku wydaje się, że będzie musiał zwyczajnie zastąpić wszystkich śledczych i wcielić się w postać detektywa-amatora. Tymczasem Xiao Long z jednych tarapatów wpada w następne, uciekając przed problemami trafia na przeszkody nie do przejścia, aż w końcu dociera do punktu, z którego wyszedł. Tyle że zastosowana tu technika ocalania głównego bohatera na przekór wszystkiemu nie wydaje się być dobrze umotywowana.

 

Autor lubuje się w wątkach turpistycznych: ilość odciętych głów przekracza tu wszelkie wyobrażalne standardy, a opisy znacznie częściej niż zachwyt lub choćby fascynację brzydotą wywołują obrzydzenie i odruchy womitalne. Z czasem obojętnieje się zresztą na te zabiegi: pozostaje wówczas tylko uczucie dojmującej nudy, niewspółmierne do wysiłków autora, by nasycić fabułę „akcją”. Zamiast wyraźnego pomysłu na tekst, osi konstrukcyjnej książki, proponuje Juraszek ramę, a środek powieści pozostawia żywiołom – czasem ma się wrażenie, że sam nie ma pojęcia, co zdarzy się za chwilę i produkuje kolejne przygody mocno na siłę. Zabrakło mi tego szkieletu, który przekonywałby o sensowności dalszej lektury – i który utrzymywałby całość.

 

Rytm powieści wyznaczają kolejne śmierci, tortury, zagrożenia życia itp. Być może gdzieś tu nawiązuje autor do tradycji chińskiego pisarstwa, a może po prostu stawia na sensację, bo nie ma do opowiedzenia historii przekonującej? Nie mnie to rozstrzygać – faktem jest, że tego typu przeniesienie wymagałoby przygotowania czytelników na egzotykę w niezbyt atrakcyjnym wydaniu. Rozdziały w tej powieści są króciutkie, a za to przesycone emocjonującymi w założeniu scenami. Okazuje się jednak, że stężenie przemocy jest tak silne, że aż w efekcie niestrawne. Mordobicie w wydaniu z „Białego Tygrysa” spodoba się wyłącznie amatorom mocnych wrażeń, w dodatku głównie tym, dla których styl pisania liczy się mniej.

 

Z opisami scenerii radzi sobie Juraszek specyficznie, to znaczy każdorazowo usiłuje wypunktować kolejne elementy pejzażu, składające się na dostępną poznaniu bohatera całość – to rozwiązanie przypomina raczej strategię twórców gier tekstowych niż dobrych powieści fantastyczno-sensacyjnych. Jawę usiłuje autor wzbogacać o opisy snów postaci – snów brutalnych, ale i do przesady wyładowanych symboliką, zrozumiałą dla bohaterów. Niewiele przyjemności daje to natomiast czytelnikom. Nie mam pojęcia, czy to chwyt zaczerpnięty z literatury Dalekiego Wschodu, czy raczej ukłon w stronę specjalistów od zabiegów marketingowych, stawiam na to pierwsze: każdy rozdział zamyka autor krótką zachętą do podjęcia lektury. Stara się jak może, z całej siły przekonuje, że warto – ale podejrzewam, że i tak wiele osób odłoży książkę przed zakończeniem czytania. Samą zachętę w pewnym momencie przestaje się zauważać – zawiera ona ładunek emocjonalny, który trudno mi było dzielić z autorem. To chyba jasne, że w pewnym miejscu rozpaczliwe nawoływania o uwagę zaczynają śmieszyć.

 

Być może – jak twierdzi autor – znawcy chińskiej kultury będą czerpać przyjemność z odkrywania intertekstualiów i miejsc, które zostały wymyślone, a z Państwem Środka nic wspólnego nie mają – dla mnie była to lektura nieudana.

 

Izabela Mikrut

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwan Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
break
Okładka - Xiao Long. Biały Tygrys Żar mrozu
Patricia Briggs
Okładka - Xiao Long. Biały Tygrys Ołowiany świt
Michał Gołkowski
Okładka - Xiao Long. Biały Tygrys Ja, Inkwizytor. Łowcy dusz
Jacek Piekara
Okładka - Xiao Long. Biały Tygrys Przebudzenie Lewiatana. Część 2
James S.A. Corey
Okładka - Xiao Long. Biały Tygrys Księżniczka
Andrzej Pilipiuk
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów