Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Bitwa o Anglię. Strategia zwycięstwa

Michael Korda

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2010-10-10
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-60532-16-4
Liczba stron: 336
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: milwaukee meg

W związku z 70 rocznicą Bitwy o Anglię na księgarnianych półkach pojawiły się liczne publikacje dotyczące tego epizodu II wojny światowej, niektóre przeznaczone dla znawców tematu, inne raczej mające na celu spopularyzować temat wśród mniej obeznanych czytelników. W tej drugiej grupie na szczególną uwagę zasługuje niepozorna książka Michaela Kordy, „Bitwa o Anglię. Strategia zwycięstwa”, w której autor stara się odpowiedzieć na fundamentalne pytanie, na które odpowiedź nie jest wcale tak oczywista, jakby się mogło wydawać: jak Brytyjczykom udało się wygrać?

 
Co interesujące, książka rozpoczyna poszukiwania na długo przed samym wybuchem II wojny światowej i w miejscu dość odległym od podniebnych pól bitew – podróż krętymi ścieżkami historii tej największej walki powietrznej zaczynamy bowiem od zadymionych gabinetów kolejnych rządów w latach dwudziestych. Cechą wyróżniającą tę książkę od innych jest właśnie równie dokładne traktowanie wydarzeń przedwojennych i decyzji polityczno – gospodarczych, co samych walk i podniebnych pojedynków. Korda zgrabnie pokazuje jak decyzje podejmowane w gabinetach politycznych, irracjonalne sympatie i antypatie ludzi na najwyższych szczeblach władzy, kształtują historię na kilka lat na przód i warunkują wydarzenia w sposób całkowicie nieprzewidywalny. Polityczno – gospodarcze zaplecze jest tu rozwinięte kosztem szczegółów technicznych, ale na pewno nie militarnej strony całej potyczki.

Kordzie udało się przedstawić całe zagadnienie w sposób naprawdę przystępny i zrozumiały. Nawet opisy technicznych szczegółów samolotów biorących udział w walkach (nieliczne, trzeba przyznać) są napisane prosto i na tyle obrazowo, że człowiek mający jedynie mgliste pojęcie o temacie będzie w stanie dokładnie zrozumieć o czym mowa. Równie gładko przedstawione są polityczne i militarne aspekty bitwy o Anglię – autor bardzo dobrze potrafił wyważyć anegdoty i ciekawostki z bardziej ‘poważnymi’ fragmentami. Łatwy do przyswojenia styl jego pisania sprawia, że nawet najbardziej nudne w wykonaniu innych autorów opisy można przebrnąć właściwie bezboleśnie. Ciekawe porównania, interesujące zestawienia i prostota wypowiedzi sprawiają, że książka naprawdę wciąga. A jeśli połączyć to ze skrupulatnością i dokładnością, jaką przejawia autor, okaże się nagle, że dostajemy do rąk dzieło naprawdę nietuzinkowe.


Potknięcia oczywiście też się zdarzają – Korda bardzo często zadowala się ogólnikami i mało wnoszącymi do całości wzmiankami, rozwijając ponad miarę interesujące go tematy a całą resztę pozostawiając jak gdyby czytelnikowi do samodzielnego poszukania. Pomimo że często wtrąca pojedyncze zdania o kontroli naziemnej i systemach wczesnego ostrzegania trudno jest w tekście odnaleźć jakieś bardziej szczegółowe dane na ten temat. Podobnie jest z lotnictwem bombowym, które, choć często przewija się na kartach książki, jest potraktowane iście po macoszemu, żeby nie powiedzieć – pominięte. Popularyzacja popularyzacją, ale jednak przydałoby się trochę więcej szczegółów.


Jednakże dla osoby, która dopiero zaczyna się interesować tym tematem, „Bitwa o Anglię” będzie książką znakomitą. Od podstaw, bez zbędnego zadęcia i nieprzydatnych szczegółów Korda ukazuje w sposób barwny i intrygujący najważniejsze fakty, bez niepotrzebnego i rozwlekłego wchodzenia w techniczne szczegóły interesujące głównie wielbicieli militariów. To bardzo dobra książka, którą czyta się od deski do deski.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
just_monca plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Powieść historyczna,
Porządnie przemyślana i wykonana interesująca publikacja.
Prawdziwa skarbnica wiedzy.
Czyta się ją szybko i łatwo, ponadto mała liczba przypisów jest dodatkowym ułatwieniem.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
piotr-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów