Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - Blask Księżyca
Kup Teraz

Blask Księżyca

Rachel Hawthorne

Ocena ( 12 osób )
5.2
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2010-04-08
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788324135998
Liczba stron: 280
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul
Tańcząca z wilkami

Wilki to piękne, godne i dumne zwierzęta. Nigdy nie atakują, jeśli nie czują się zagrożone, a ich odpowiedzialność i lojalność są godne podziwu. Czasami jednak wilki nie są zwykłymi przedstawicielami swojego gatunku. Bardziej odpowiednie określenie to… wilkołaki.

W świat pełen niewyobrażalnych zjawisk wprowadza nas Rachel Hawthorne, a jej powieść „Blask księżyca” rozpoczyna serię „Strażnicy nocy”. Autorka przenosi nas do odległego od siedlisk ludzkich parku narodowego, gdzie przewodnikiem zostaje Kayla. Praca w lesie jest formą terapii, bowiem to właśnie tu, w leśnej głuszy, zginęli wiele lat temu jej rodzice. Ponoć zostali zastrzeleni przez pijanych myśliwych, którzy pomylili ich z wilkami, ale czy tak było faktycznie? Fragment wspomnień dziewczyny i nawiedzające ją koszmary senne pozwalają mieć coraz więcej wątpliwości co do wydarzeń sprzed lat.

Pierwsze zadanie Kayli to prawdziwy chrzest bojowy, bowiem wraz z innymi strażnikami  ma poprowadzić grupę doktora Keane`a do lasu w wybrane przez naukowców miejsce, po czym zostawić ich tam na dwa tygodnie. Zleceniodawca jest antropologiem, choć wyprawa badawcza z taką ilością sprzętu w głąb parku jest zastanawiająca i pozwala domniemywać, że klient ma jakiś ukryty cel.

Grupa przewodników, w tym niepokojąco przystojny i intrygujący Lucas, rozpoczyna wyprawę, nie wiedząc nawet, jak bardzo odmieni ona ich losy. Kaylę nękają złe przeczucia, ma ona wrażenie, że jest obserwowana i choć czas szybko jej upływa na flirtach z synem doktora – Masonem, to dziewczyna nie może się uwolnić od myślenia o zagrożeniu. Staje się ono realne, kiedy ktoś odcina linę zabezpieczającą podczas przeprawy przez rzekę, a Kayla nieomalże tonie. Później już dziwne wydarzenia mnożą się w zastraszającym tempie, pojawiają się niedźwiedzie oraz pewien wilk, którego sierść odpowiada barwie włosów Lucasa.

O co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi? Jakie są prawdziwe zamiary doktora Keane`a, chorobliwie zainteresowanego zagadnieniami likantropii, czyli przekazywania genetycznie wilkołactwa? Kim są zmiennokształtni i dlaczego odziedziczony po matce naszyjnik Kayli pokryty jest celtyckimi symbolami strażnika? Pytania nasuwają się jedne po drugich, a odpowiedź jest możliwa dopiero wówczas, kiedy odrzucimy swoje ograniczenia i stereotypy. Kayla zaś dodatkowo będzie musiała zaakceptować swe przeznaczenie, choćby prawda była najbardziej niewiarygodna.

„Blask księżyca” tworzy mroczny klimat, pełen tajemnic, i choć daleko mu do magii i grozy Blair Witch Project, to Rachel Hawthorne stworzyła zgrabną i ciekawą opowieść. Z pewnością niejeden miłośnik wilkołaków zachwyci się tematem, niejedna nastolatka zemdleje, czytając opis Lucasa, a niejeden fan Hawthorne sięgnie po kolejną książkę. Czy będzie miał odwagę przeczytać ją podczas pełni? Zobaczymy…

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
agatrzes plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-08, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Książki dla młodzieży mają pewien urok, który powoduje, że chętnie po nie sięgam mimo, że nie są przeznaczone dla mojego przedziału wiekowego. Lubię od czasu do czasu przypomnieć sobie smak pierwszej miłości, niewinnych pocałunków i uczucia, które z seksem niewiele ma wspólnego.„Blask księżyca” Rachel Hawthorne to historia 17 letniej Kayli, która podczas wakacji podejmuje pracę w Parku Narodowym i rozpoczyna jedną z ważniejszych przygód w swoim życiu. Jeden z przewodników przyciąga uwagę dziewczyny, jednak brak widocznego zainteresowania z jego strony sprawia, że ona chętne spędza czas z innym, który bezceremonialnie okazuje jej swoją sympatię. Podczas pierwszej wyprawy Kayla odkrywa uroki pracy w otoczeniu dzikiej natury, musi zmagać się ze swoimi słabościami, niebezpieczeństwem i dwoma chłopakami, którym wyraźnie na niej zależy, choć każdy okazuje to w inny sposób. Kayla nawet nie ma świadomości, że każdy z nich ukrywa sekret , a pojawianie się dziewczyny akurat w tym miejscu wcale nie jest przypadkiem


Książkę czyta się w ekspresowym tempie, gdyż napisana jest prostym lekkim językiem, przeważają dialogi. Opisy jeżeli już się zdarzały były ograniczone do minimum, mało plastyczne. Tak do końca nie wiem, jak wyglądali głowni bohaterowie, oczywiście oprócz koloru włosów i wysokiego wzrostu Lukasa. Akcja rozwijała się szybko i mimo, że przez dwie godziny czytania nie zdążyłam się znudzić, to też specjalnie nie zostałam zaskoczona


Narracja w pierwszej osobie, wszystkie wydarzenia śledzimy z punku widzenia Kayli, mamy dostęp do jej myśli, uczuć i wrażeń, które niestety zostały przedstawione w bardzo powierzchowny sposób. Bohaterowie są sympatyczni, niewyidealizowani, a jednak brakowało im wad, co sprawiało, że byli mało wiarygodni. Mam też zastrzeżenia do wilkołaczej natury bohaterów, poza kilkoma przemianami i stwierdzeniem wprost że są wilkołakami ich zachowanie nie było charakterystyczne dla tego gatunku.


Autorka w większym stopniu nie skupiła się na uczuciach bohaterów, słowa 'Kocham Cię” to trochę za mało, żeby przekonać czytelnika o miłości na całe życie. Niemniej jednak zdarzały się momenty, w których napięcie wzrastało, niestety nie trwało to wystarczająco długo, abym mogła nacieszyć się tą chwilą. Jestem trochę zawiedziona, ponieważ opis okładkowy sugerował, że wzięłam do ręki romans, a dostałam powieść przygodową z wątkiem romantycznym w tle.


Książka jest lekka, przewidywalna i w moim przypadku nie wzbudziła większych emocji, spędziłam przy niej dwie godziny, nie były stracone, choć jestem trochę zawiedziona, ponieważ oczekiwałam czegoś więcej. Nie mam nic przeciwko lekkim, schematycznym lekturom, ponieważ czasem mam ochotę na coś niewymagającego, ale nawet w przypadku takich książek trzeba się trochę przyłożyć.
dunia20002 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Cudowna ksiażka :) Wilki, ludzie, zmiennokształtni, przygoda, a do tego wątek miłosny, czyli to co kocham. Jedynym minusem jest to, że książka jest krótka. Zwykle czytam książki mające 600-800 stron, ale mimo to nie żałuję :)
roxiXDCool plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
książka jest bardzo ciekawa , opowiada o dziewczynie, która w młodości przeżyła bardzo wiele. straciła rodziców... Naprawdę polecam, osobiście trochę zniechęciła mnie okładka lecz książek nie ocenia się po okładce więc ją przeczytałam. mam nadzieje że nikt z powodu okładki nie odłoży książki, bo warto ją przeczytać . polecam
dunia20002 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-19, Na półkach: Przeczytałem,
Mnie tam zarówno okładka jak i tytuł bardzo się podobały. To głównie dlatego sięgnełam po tą ksiązkę.
dunia20002 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-19, Na półkach: Przeczytałem,
Mnie tam zarówno okładka jak i tytuł bardzo się podobały. To głównie dlatego sięgnełam po tą ksiązkę.
samantajurczak plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2014,
Jest to ciekawa książka o dziewczynie, która straciła rodziców. Podczas czytania dowiadujemy się skąd ona pochodzi i jaka krew w niej płynie.
MoreThanBooks plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Cudowna, fascynująca i wciągająca książka o zmiennokształtnych. Znudziły mi się ostatnio wampiry, więc postanowiłam sięgnąć po coś innego. Szukałam, szukałam i w końcu znalazłam. Na początku byłam sceptycznie nastawiona, ale teraz cieszę się, że dałam tej książce szanse. Pokochałam bohaterów od pierwszej strony. Lucas, fascynujący mężczyzna o srebrnych oczach, które działają jak magnes na Kaylę. Dziewczyna czuje między nimi przyciąganie i jedyne o czym marzy, to pocałunek tego mroczne mężczyzny. On również czuje to pożądanie, ale nie chce jej przestraszyć. Poza tym pojawia się Mason, syn doktora, który bada likantropię i zamierza znaleźć wilkołaka. Czy pod wpływem wszystkich zdarzeń Lucas i Kayla poddadzą się mrocznej namiętności? Czym jest piękny wilk, który chroni dziewczynę? Czy prawda nada nowej mocy miłości? Tego dowiecie się, czytając książkę ,,Blask Nocy''.
agatrzes plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-08, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Książka jest lekka, przewidywalna i w moim przypadku nie wzbudziła większych emocji, spędziłam przy niej dwie godziny, nie były stracone, choć jestem trochę zawiedziona, ponieważ oczekiwałam czegoś więcej. Nie mam nic przeciwko lekkim, schematycznym lekturom, ponieważ czasem mam ochotę na coś niewymagającego, ale nawet w przypadku takich książek trzeba się trochę przyłożyć.
agaj100 plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-12-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Bardzo lekko się czyta, opowiedziana fantastyczna baśniowa historia, a do tego wątek miłosny.
Świetna książka na wakacyjne wyjazdy, jak również na długie zimowe wieczory.
Cookiss plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-07-03, Ocena: 6, Na półkach: Czytam,
Osobiście wolę książki o wampirach, ale ta, o wilkołakach, jest równie świetna. Również polecam
serenada plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Czytam,
Mam tą książkę leży u mnie na półce przeczytana chyba od lewej do prawje i od prawej do lewej.Bellisimo
kkiinnaa plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Wilkołaki? No niby nie wampiry, ale jakoś zbyt zbieżne....
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
HouseOfBooks Linia koment
Przeczytane:2016-08-12, Na półkach: Przeczytałem,
madi Linia koment
Przeczytane:2016-02-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AMAF12 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
akacja2304 Linia koment
Przeczytane:2014-03-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książki - 2014,
paulina1997 Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Czytam,
break
Okładka - Blask Księżyca Mój obrońca
Jodi Ellen Malpas
Okładka - Blask Księżyca Dziewczyna w ciemności
PAUW MARION
Okładka - Blask Księżyca Zakazana miłość
Nicole Jordan
Okładka - Blask Księżyca Zaćmienie
Ragnar Jónasson
Okładka - Blask Księżyca Sacrifice
Sharon Bolton
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów