Recenzja książki: Bogowie i herosi mitów greckich

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Opowiadania o znanych z mitologii bogach i herosach koncentrują się na Olimpie – leżącym w Grecji najwyższym masywie górskim. Jego przyrodnicze bogactwo: lasy iglaste i liściaste, składające się ze skarlałych drzew twardolistne zarośla, roślinność charakterystyczna dla dolin rzecznych, a także przebite przez masywy górskie tunele kolejowe sprawiają, że miejsce to należy do chętnie odwiedzanych ośrodków wypoczynkowo-turystycznych, z założonym w 1938 roku parkiem narodowym. Interesujący jest jednak aspekt starożytny, kiedy góra Olimp uważana była za siedzibę kierujących ludzkimi losami bogów greckich, w tym najważniejszego z nich – Zeusa (wierzono, że ilekroć człowiek próbował wejść na Olimp, spadał). Tajemnicze i niesamowite wydarzenia zostały przedstawione w pięknie wydanej publikacji dla dzieci Bogowie i herosi mitów greckich.

By dziecko było w stanie poznać i przyswoić informacje o bogatym i osobliwym świecie dawnych wydarzeń, Tony Wolf w sposób interesujący i dostosowany do możliwości młodego czytelnika przedstawia historie bogów, legendarnych bohaterów, nadzwyczajnych herosów, niebezpiecznych potworów, a także zjawisk niemożliwych do zgłębienia ludzkim umysłem. Tajemniczo brzmiące imiona: Zeus, Ares, Hefajstos, Posejdon, Pigmalion, Hera, Pandora, Atena, Artemida, a także Orfeusz i Eurydyka, Dedal i Ikar, Odyseusz i Polifem, to tylko niektóre spośród tajemniczych postaci mitologicznego świata, jakie mamy okazję poznać za sprawą publikacji Wydawnictwa Jedność.

Publikacja bawi i uczy, dzięki niej młody czytelnik ma okazję zaspokoić swoją ciekawość. Dowie się, dlaczego odłamany przez piorun róg kozy Amaltei stał się rogiem obfitości. Pozna powody wyznaczenia prac Heraklesowi. Zrozumie, dlaczego najbardziej słabym punktem jest pięta Achillesa. Zainteresuje go historia powstania pierwszego labiryntu. Wreszcie - zostanie rozwiana niewiedza dotycząca drewnianego konia trojańskiego. To jeszcze nie wszystko, bowiem pozostałe – równie ciekawe historie – nie pozwolą oderwać się od lektury, dzięki której to, co wydarzyło się dawno, dawno temu, zostanie opowiedziane, przypomniane, odnowione i zapamiętane.

Lektura Bogowie i herosi mitów greckich zasługuje na uznanie. Wiedza czytelnika zostaje wzbogacona wszechstronnie: obok szeregu nowych informacji znalazły się kolorowe, duże i wyraźne ilustracje autorstwa Tony'ego Wolfa, znakomicie uzupełniające treści. Twarda i dodatkowo wzmocniona okładka z mnóstwem zdobień w złotym kolorze przyciąga oko. Skondensowany sposób przedstawienia mitów (żaden nie zajmuje więcej niż dwie strony) nie nuży dziecka skupiającego uwagę na tekście. Całość jest przejrzysta i czytelna.

Publikacja wydawnictwa Jedność zaciekawi dzieci, młodzież i dorosłych. Ponieważ mity przekazywane z pokolenia na pokolenie przetrwały aż do czasów współczesnych, przedstawione opowieści bez wątpienia zostaną przyjęte z entuzjazmem.

Kup książkę Bogowie i herosi mitów greckich

Zobacz opinie o książce Bogowie i herosi mitów greckich
Bogowie i herosi mitów greckich
Anna Casalis Tony Wolf