Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Bractwo mandylionu

Wojciech Dutka

Ocena ( 4 osoby )
5.2
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2009
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-7359-705-1
Liczba stron: 440
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa, Sławomir Krempa

historia „Bractwo mandylionu” Wojciecha Dutki znakomicie sprawdza się jako powieść historyczna – zachwyca bogactwem szczegółów, wspaniałym tłem, jakie stanowią autentyczne wydarzenia – od krucjat Fryderyka Barbarossy i Ryszarda Lwie Serce, aż po zdobycie Konstantynopola przez łacinników i faktyczny upadek Cesarstwa Bizantyjskiego.

 

Niestety jednak o wiele gorzej ma się tu rzecz z napięciem – dramatyczne wydarzenia nikną wśród przydługich opisów i mnogością wątków pobocznych – często zupełnie zbędnych. Akcja powieści rozgrywa się na przełomie XII i XIII wieku. Główny bohater, Gotfryd z Melville, jest normandzkim szlachcicem, który za sprawą splotu okoliczności zostaje wciągnięty w niebezpieczną intrygę. Aby ratować własne życie, Gotfryd opuszcza Anglię i udaje się w długą podróż, pozostając na usługach tajemniczego bractwa, pragnącego zdobyć doskonale ukrytą relikwię o wielkim znaczeniu dla chrześcijaństwa. Nie wie, że na kolejnych podróżach przyjdzie mu spędzić niemal całe życie.

 

Choć akcja powieści – jak wskazywałby tytuł – oscylować ma wokół poszukiwań wizerunku twarzy Chrystusa odbitego na chuście, tak zwanego mandylionu, zasadniczy wątek zepchnięty zostaje na drugi plan względem mocno rozbudowanych opisów tła historycznego. O wiele większe znaczenie niż samo poszukiwanie relikwii mają też losy Gotfryda z Melville oraz zawiłe polityczne intrygi. Trzeba rzec to wyraźnie: jeśli kogoś nie interesują meandry polityki, jeśli nie ma pojęcia o historii – niech lepiej po książkę nie sięga. Autor z ogromną wnikliwością bada mechanizmy, jakie kierowały poczynaniami Kościoła i średniowiecznych władców. Jest bardzo rzeczowy, czyni to z ogromną kompetencją – cóż, kiedy wielu czytelnikom wątek ten, w powieści dominujący, może wydać się zwyczajnie nudny.

 

„Bractwo mandylionu” to przede wszystkim świetna lekcja historii. Dutka tworzy w swej powieści panoramę dziejów średniowiecznego świata, poczynając od Wielkiej Brytanii, przez Prowansję, Wenecję, Niemcy, Rzym, aż po Cesarstwo Bizantyjskie. Ukazuje rywalizację między papieżem a cesarzem, polityczne ambicje weneckich możnowładców, konflikt między światem Wschodu i Zachodu oraz pragnienie zdobycia Jerozolimy przez krzyżowców.

 

Niebagatelną rolę odgrywa tu też wątek katarów – heretyków, którzy w owym czasie niemal całkowicie opanowali Prowansję. Wiele miejsca poświęca Dutka również konfliktowi między światem islamu i chrześcijańską Europą. Często ucieka od stereotypów – Ryszard Lwie Serce jest tu nie tylko świetnym dowódcą, ale również – wielkim opojem, a Saladyn to nie bezwzględny i prymitywny wódz, lecz człowiek honoru, niezmiernie przenikliwy, mądry i w gruncie rzeczy miłujący pokój. Bohaterowie są tu zdeterminowani przez historię. Właściwie nie mogą samodzielnie decydować o własnym losie – tym rządzi ich pochodzenie, religia, majątek, czy rola w społeczeństwie. Są oni zarysowani w sposób bardzo wiarygodny – nawet losy i motywacje postaci drugo- czy trzecioplanowych opisane są bardzo obszernie. Niestety, Dutka czyni to również w przypadku bohaterów, którzy pojawiają się tylko w jednym epizodzie.

 

Autor potrafi przez kilka stron opisywać historie ludzi, których rolą będzie pojawić się w powieści i niemal od razu umrzeć lub zniknąć. Owszem, przydaje to może wiarygodności powieści, lecz równocześnie wywołuje wrażenie ogromnego chaosu. Ponadto na szczegółowości opisu cierpi również fabuła. Zdarza się, że napięcie w końcu zaczyna rosnąć, a wydarzenia poczynają toczyć się dość szybko, sprawiając, że książkę czyta się naprawdę dobrze, ale po chwili Dutka porzuca akcję, by wprowadzić na scenę kolejnego bohatera albo przybliżyć następne z wydarzeń historycznych.

 

„Bractwo mandylionu” pisane jest językiem dość przystępnym. Autor na szczęście nie sili się na archaizację, choć często wtrąca łacińskie sentencje, cytaty z Biblii czy ksiąg średniowiecznych. To w dużym stopniu ratuje książkę, bowiem powieść tak zawiła już i tak jest niełatwa w odbiorze. Dość irytującym nawykiem pisarskim Dutki wydaje się częste powtarzanie niektórych fragmentów. Zdarza się, że autor powtarza te same frazy, fragmenty zdań, wielokrotnie serwując czytelnikowi te same informacje. Pół biedy, gdy czyni to w odległych od siebie rozdziałach – gorzej, że zdarza się, iż na jednej stronie wielokrotnie znaleźć możemy tę samą sentencję.

 

Choć o wyprawach krzyżowych, o losach Fryderyka Barbarossy, upadku Konstantynopola czy europejskich katarach napisano już dziesiątki powieści, „Bractwo mandylionu” nieco odbiega od przeciętnego ich poziomu. Jeśli bowiem traktować książkę Wojciecha Dutki jako powieść historyczną, jako książkę bogato czerpiącą z historii i prezentującą wydarzenia doby średniowiecza w sposób przystępny – okaże się ona pozycją bardzo dobrą. Niestety, jeśli – jak głosi nota na czwartej stronie okładki – powieść ta ma być thrillerem, udała się zdecydowanie mniej.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
papetka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-20, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
"Bractwo Mandylionu" to moje drugie, po "Krwi Faraonów", spotkanie z twórczością Wojciecha Dutki. Powieści tego pisarza są specyficzne: z jednej strony to bogato rozbudowane tła historyczne, z drugiej niezliczone opisy, które mogą wydawać się zbyt długie i niepotrzebne. Jednak każdy z tych elementów jest niezwykle ważny dla utworu i tworzy spójną całość.

W powieści wraz z Gotfrydem z Melville obserwujemy zmiany zachodzące w świecie. A trzeba nam pamiętać o tym, że podróżujemy po jednej z najbardziej mrocznych epok -- średniowieczu. Dzięki splotowi okoliczności losy głównego bohatera i Henryka, jego towarzysza, a z czasem przyjaciela, zostają skrzyżowane z Templariuszowi. Z bractwem tym zwiążą swoje życie, które poświęcą na walkę z heretykami oraz poszukiwania tytułowego Mandylionu -- ważnej relikwii dla wszystkich chrześcijan. Opis relikwii wskazuje na to, że jest to Całun Turyński, czyli płótno grobowe.

Tempo akcji jest zróżnicowane. Autor wprowadza na karty powieści bohatera, przybliża nam jego charakterystykę, by nagle przyspieszyć akcję, opisując jedną z wielu dynamicznych walk czy też potyczek. Po opisie bitwy następuje zwolnienie akcji, aby po kilku stronach znowu ją przyśpieszyć.

"Bractwo Mandylionu" napisane jest językiem pozbawionym archaizmów. Jedynymi odniesieniami do epoki są pojawiające się cytaty z Biblii i ksiąg średniowiecznych oraz sentencje łacińskie. Uwspółcześnienie warstwy językowej sprawia, że tekst jest łatwy w odbiorze.

Powieść ta pełni funkcję edukacyjną. Autor z wielkim rozmachem nakreślił panoramę średniowiecza; opisał krucjaty; przybliżył motywy postępowania ówczesnych możnych tego świata -- np. Barbarossa, Ryszard Lwie Serce czy papież Innocenty III. Ważną rolę w powieści odgrywa wątek katarów, którzy niemal całkowicie opanowali tereny ówczesnej Prowansji oraz odwieczny konflikt pomiędzy wyznawcami islamu i chrześcijaństwa. Średniowiecze jawi się nam jako epoka pełna intryg, spisków, zdrady i walki o wpływy.

Książka ta trafi przede wszystkim do osób oczytanych, które w jakimś stopniu znają historię. Laicy, którym obce są dzieje średniowiecznej Europy, mogą z jednej strony czuć się przytłoczeni natłokiem informacji, z drugiej zaś zmotywowani do pogłębienia wiedzy na temat wydarzeń czy postaci historycznych pojawiających się na łamach powieści Wojciecha Dutki.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: 52 książki 2013,
Książka napisana ciekawym językiem, porusza kwestie wojen krzyżowych, templariuszy i wielu intryg. Akcja jest wartka i interesująca do samego końca tej lektury.
assarhadon plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Kolegę z roku na pewno poczytam...heh:)
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Willa871 Linia koment
Przeczytane:2013-01-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Bractwo mandylionu Nieznajomy (Audiobook)
Harlan Coben
Okładka - Bractwo mandylionu Władza miecza
Wilbur Smith
Okładka - Bractwo mandylionu Ogród kości
Tess Gerritsen
Okładka - Bractwo mandylionu Dziecko w czasie
Ian McEwan
Okładka - Bractwo mandylionu Sześć lat później
Harlan Coben
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów