Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Brajan i Ogniowe Smoki

Andrzej Żak

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Skrzat
Data wydania: 2010-11-25
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788374375887
Liczba stron: 264
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul
Historia Brajana

Brajan Chlebowski jest najmłodszym Polakiem, odznaczonym pośmiertnie medalem „Za ofiarność i odwagę”. Ten sześcioletni chłopiec uratował w 2005 roku życie wielu ludzi, ginąc jednak w pożarze kamienicy. O jego bohaterskim czynie dowiedział się cały kraj, a książka „Brajan i Ogniowe Smoki” jest swego rodzaju hołdem złożonym Brajanowi.
Autor, Andrzej Żak, zabiera nas do magicznej doliny Rode i krainy Riss, w której mieszkają nie tyko ludzie, ale też smoki, wiedźmy i krasnoludy. Trafimy tam wraz z chłopcem, który w wyniku pożaru traci świadomość, wcześniej zdoławszy wezwać straż pożarną. Po „drugiej stronie” Brajan znany jest jako Ten, Który Pokonał Ogień, a nowa rzeczywistość postawi przed nim pewne zadania do wykonania i misję, w której będzie musiał wykazać się niebywałą odwagą.

Schronienia w tym obcym dla niego świecie udziela mu Foltyn, właściciel owczej zagrody, a przewodniczką jest obdarzona mocami Zoia. Pod czujnym okiem jednookiego karła Igo, najlepszego trenera i łowcy sekstyli, Brajan nauczy się latać na skrzydłach wierzchowca, choć początki bywają trudne. Właśnie podczas jednej z takich podniebnych wypraw chłopiec zapuszcza się w rejony gór, zamieszkiwanych przez smoki i nawet spotyka jednego z nich. Wbrew stereotypom, Arcypulos, o jednym oku zielonym, a drugim - błękitnym, wcale nie zamierza schrupać chłopca, nie zionie też ogniem. Błędne przekonanie o smoczej naturze ród zawdzięcza Casus Wavelis czyli przypadkowi Wavelisa (znanego jako Smok Wawelski), który do dziś traktowany jest jako plama na honorze smoków.

Brajan nie wie jednak, że łagodność smoka jest tylko pozorna i choć nie jest on najgroźniejszym z potworów, to jednak najsprytniejszym. Tym razem pragnie od Brajana wyłudzić złote runo, czyli sierść jednej z owiec, mającą magiczne moce. Całe szczęście, że mistrz Zoi, czarodziej Tag w porę przejrzał grę smoka i za pomocą chłopca ma zamiar pokonać go jego własną bronią.

Sam kontakt Brajan ze smokiem jest niezwykły, ale to dopiero początek pełnych magii zdarzeń i prezentów - jak ten, otrzymany od białej czarownicy, czyli wiedźmy Hyny. Zwisający na łańcuszku kryształ, smoczy Pazur, czyli pazur smoka smoków oznacza, że chłopiec jest jednym z nich. Amulety te powstają wyłącznie na Górze Smoków, będącej we władaniu Króla Ognia. Co pewien czas w kłębach dymu i językach płomieni góra wyrzuca kryształy będące znakiem, że na świat przychodzą nowe smoki, zrodzone z ognia i potrafiące z nim walczyć.

Brajan udowodnił już swoją odwagę, więc jest jedyną nadzieją, że zdoła uwolnić swoich przyjaciół, Foltyna i Zoię, porwanych przez gwardię złego księcia i ocalić prawdziwego władcę, ostatniego z rodu Balbao. Czy mu się uda? Przekonajcie się sami podczas lektury pasjonującej książki Andrzeja Żaka. Mimo, iż historia „Brajan i Ogniowe Smoki” przeznaczona jest dla dzieci, jestem pewna, że rodzice nie zdołają się powstrzymać i również sięgną po tę piękną książkę o odwadze, przyjaźni i nadziei.

Brajan w alternatywnym świecie walczy o pokój i sprawiedliwość, zaś w rzeczywistości trwa walka o jego życie. Przy pogrążonym w śpiączce bracie wciąż czuwa Kamil, ani na chwilę nie dopuszczając myśli, że chłopiec mógłby się nie zbudzić. Ten piękny obraz więzów braterskich i miłości powinien towarzyszyć nam każdego dnia, a wraz z nim pamięć o bohaterskim czynie pierwowzoru bohatera książki Andrzeja Żaka - Brajanie Chlebowskim.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów