Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Brązowa księga. Detektywistyczne łamigłówki Lassego i Mai
Kup Teraz

Brązowa księga. Detektywistyczne łamigłówki Lassego i Mai

Widmark Martin, Willis Helena

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Zakamarki
Data wydania: 2008-12-01
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788360963432
Liczba stron: 32
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Wspaniała zabawa… Zakamarki do serii wydawniczej „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” włączyły również wielką „Brązową księgę”, czyli, jak głosi podtytuł, „Detektywistyczne łamigłówki Lassego i Mai”. To zbiór rozmaitych krzyżówek, uzupełnianek i zabaw, tematycznie podporządkowanych śledztwom, pracy detektywa i wszystkiemu, co wiąże się ze światkiem przestępczym, złodziejami czy fałszerzami. To już nie banalne łamigłówki, jakich pełno jest w każdym pisemku: to prawdziwa przygoda, w którą zaangażować się mogą spostrzegawcze dzieci.

 

Krzyżówek nie znajdzie się tu wiele. Znacznie więcej jest labiryntów (niektóre naprawdę trudne, kiedy kilka możliwości wyboru drogi zbyt często wyprowadza odbiorców na manowce) o zwielokrotnionym stopniu skomplikowania – w jednym na przykład, oprócz wskazania właściwej drogi, trzeba policzyć też ilość mostów i tuneli. „Brązowa księga” zapewni więc zabawę na długie godziny. Jest tu trochę porównywanek, przedstawionych niestereotypowo: zamiast na przykład polecenia „znajdź pięć szczegółów, którymi różnią się rysunki” otrzymują maluchy zadanie: muszą udowodnić, że obraz został sfałszowany, a zdjęcie – podretuszowane, porównując kopię i oryginał (przydałoby się tu, żeby Helena Willis rysowała nieco bardziej bajkowo…). Do tego dochodzą rebusy, zapamiętywanki (przedstawiane bardzo oryginalnie – bo jako zeznania światka, testy logiczne, szyfry, tropy, pogubione przedmioty, portrety pamięciowe, a nawet… odciski palców, rozsiane po całej książce. Wszystko to zamienia tendencyjną rozrywkę we wspaniałą przygodę.

 

Ćwiczenia dla dzieci przeradzają się w zabawę, jakich mało – pozwalają przecież naśladować detektywów, a to oznacza dreszczyk emocji, dumę z właściwie rozwiązanych zadań, rozbudzanie ciekawości… W dodatku poprawne rozwiązania są w książce nagradzane specjalnym medalem-naklejką, medalem, którym pieczętuje się dobrze wykonaną pracę. Na końcu książki znajduje się klucz odpowiedzi – można więc sprawdzać, czy dobrze odpowiedziało się na polecenia. „Brązowa księga” jest atrakcyjną częścią serii o przygodach Lassego i Mai – znajomość tomów „Tajemnica diamentów” i „Tajemnica hotelu” przyda się maluchom przy niektórych zadaniach – kiedy trzeba będzie ułożyć z rozsypanych literek nazwiska bohaterów (biorąc pod uwagę fakt, że nie są to przeważnie spotykane w Polsce nazwiska – zadanie nie będzie łatwe), czy sprawdzić się w teście wiedzy o bohaterach książek.

 

„Detektywistyczne łamigłówki Lassego i Mai” bez wątpienia spodobają się dzieciom, bo chyba każde dziecko lubi rozwiązywać tego typu zadania logiczne, zwłaszcza jeśli te zadania mają atrakcyjną formę. Twórcom książeczki należą się gratulacje: to pozycja dobrze skomponowana, przemyślana a przy tym oryginalna mimo odwołań do najpowszechniejszych gier – łamigłówek dla maluchów. Są tu zadania o różnym stopniu trudności, największą uciechę sprawią one dzieciom w wieku od siedmiu do dziewięciu lat. Każdy maluch lubi pobawić się od czasu do czasu w detektywa, a „Brązowa księga” to właśnie umożliwi. „Brązowa księga” to połączenie zabawy, tajemniczości, świata logiki i krainy z książek o Lassem i Mai. Zapewnia zajęcie na długie godziny.

 

Izabela Mikrut

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Brązowa księga. Detektywistyczne łamigłówki Lassego i Mai Zlatko, Beza i złodziej
Moni Nilsson, Elin Lindell
Okładka - Brązowa księga. Detektywistyczne łamigłówki Lassego i Mai Tajemnica więzienia
Martin Widmark, Helena Willis
Okładka - Brązowa księga. Detektywistyczne łamigłówki Lassego i Mai Pomelo podróżuje
Ramona Bădescu, Benjamin Chaud
Okładka - Brązowa księga. Detektywistyczne łamigłówki Lassego i Mai Doris ma dość
Pija Lindenbaum
Okładka - Brązowa księga. Detektywistyczne łamigłówki Lassego i Mai Urodziny Alberta
Gunilla Bergström
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów