Recenzja książki: Bruzda

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Święty Josemaría Escrivá de Balaguer bezbłędnie kojarzony jest z Opus Dei (łac. Dzieło Boże) czyli instytucją Kościoła katolickiego, która realizuje misję ewangelizacyjną oraz akcentuje potrzebę dobrego wypełniania codziennych obowiązków zawodowych i rodzinnych. Według Ojca Założyciela jest to najlepszy sposób na rozpowszechnianie świadomości powszechnego powołania do świętości oraz uświęcającej wartości pracy. Książka Bruzda jest wynikiem długotrwałych doświadczeń i refleksji, jakimi święty Josemaria dzieli się z tymi, którzy w sposób dojrzały i odpowiedzialny podążają ścieżką ziemskiego pielgrzymowania.

Cenne wskazówki zawarte w oddanym do rąk czytelnika zbiorze zostały skierowane do każdego. Dotycząc wielu dziedzin ludzkiego życia, poruszają zagadnienia bliskie wszystkim wierzącym. Odpowiednie podejście do podanych propozycji bez wątpienia zaowocuje pozytywnymi skutkami. Głębokiej, duchowej analizie poddano osobowość, cierpienie, życie wewnętrzne i dyscyplinę. Omówiono płaszczyznę pokuty, odpowiedzialności, czystości oraz woli i naturalności. Podkreślono potrzebę modlitwy i pracy, umiłowania prawdy oraz apostolstwa. Wskazano na wagę skutecznych zmagań, ambicji, przyjaźni, hojności i radości. Nie zapomniano również o wewnętrznym pokoju, sercu wrażliwym na potrzeby drugiego człowieka oraz wieczności. Nakazano wystrzegać się pychy, lekkomyślności i obłudy. Te - i wiele jeszcze innych myśli - czytelnik może wykorzystać dla dobra własnego i bliźnich.

Zbiór 1000 rad stał się klasyczną pozycją duchowości. O ponadczasowym jego wymiarze świadczy fakt czerpania z ich bogactwa przez ludzi różnych stanów, wyznań i zaangażowania religijnego. Fakt czytania Bruzdy i cytowania myśli świętego Josemarii przez wielu ostatnich papieży uzmysławia głębokość dzieła oraz jego medytacyjne przeznaczenie. Wszystkie rady są krótkie, proste, przejrzyste, umożliwiające modlitewne skupienie. Udogodnienie stanowi materiałowa zakładka, pozwalająca wrócić do rozważań, które są warte zapamiętania i refleksji.

Książka Bruzda charakteryzuje się przejrzystością i konkretnością. Dodatek stanowi indeks rzeczowy, w którym poszczególne zagadnienia, ułożone w porządku alfabetycznym, zostały przyporządkowane do konkretnych rad (w tym celu zastosowano odpowiednią numerację), indeks biblijny zawierający konkretne sigla (odsyłacze biblijne znalazły się również na marginesach), polskojęzyczną literaturę oraz adresy oficjalnych stron internetowych instytucji Opus Dei w Polsce.

Publikacja przeznaczona jest nie tylko dla chrześcijan. Powinni po nią sięgnąć również wszyscy ci, którym zależy na życiu w zgodzie z własnym sumieniem. Tylko w ten sposób życie w społeczeństwie stać się może piękniejsze i bardziej wartościowe, a ślad, jaki po sobie zostawimy, będzie niczym głęboka i żyzna bruzda na tej ziemi.

Kup książkę Bruzda

Zobacz opinie o książce Bruzda
Bruzda
Św. Josemaría Escrivá
Kuźnia
Św. Josemaría Escrivá0
Okładka ksiązki - Kuźnia

W naszych czasach, nasyconych materializmem, coraz wyraźniej widać, że ludzie są spragnieni duchowości. W każdej epoce historycznej mamy w Kościele mistrzów...