Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Być Babcią...

Marek Warecki, Wojciech Warecki

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Promic
Data wydania: 2011-01-06
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-7502-176-9
Liczba stron: 96
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska
Babcia jest kimś, bez kogo trudno żyć. Mimo zaznaczającego się na każdym kroku postępu, a także coraz bardziej urozmaiconej codzienności, brak babci czyni egzystencję rodziny niezwykle skomplikowaną. Autorzy książki, sięgając pamięcią do beztroskich chwil, spędzanych w towarzystwie babć – Marii i Feli – tęsknią za ich „inteligencją emocjonalną”, pełną ciepła, zrozumienia pragnień wnucząt, życiowego doświadczenia oraz mądrości, pozwalającej bezbłędnie dotrzeć tam, gdzie jest się najbardziej potrzebnym. Czyniąc z rodziny wartość nadrzędną, babcie zapominają o własnych przyjemnościach, nie troszcząc się wcale o to, by rozwijać osobiste „żagle zainteresowań i marzeń”.

Bracia Wareccy w humorystyczny sposób ukazują rolę babci, której ludzkość zawdzięcza cywilizacyjny postęp. Uaktywniający się w określonym czasie „gen babci” pozwala jej dobrze wykorzystać własne doświadczenie, co czyni ją rodzinnym doradcą, mającym zawsze czas na słuchanie i doradzanie. Stosując się do reguły „dwóch trzecich”, babcia staje się specjalistą od spraw międzypokoleniowej komunikacji, pełnym dystansu i rozwagi, zawsze stawiającym na wnuki. Dzięki temu nabiera kształtów pierwszy świat dziecka, budowany krok po kroku, bez pośpiechu i przymusu.

Książka „Być babcią” pełna jest również rad dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa, przekazywanych przy okazji opowiadania bajek. Natomiast niezwykle piękne myśli dotyczące babci autorstwa polskiego poety, eseisty i dramatopisarza Zbigniewa Herberta, przeplatają się z równie ciekawymi wspomnieniami snutymi przez braci Wareckich.

Kolejne rozdziały zawierają pochwałę tradycji rodzinnych (łącznie z wiarą, kulturą i zasadami moralnymi); omawiają problematykę dobrego wychowania, nakazującego poszanowanie wolności nie tylko własnej, ale również drugiego człowieka; proponują szkołę „bezwarunkowej akceptacji”, ratunek widząc w Dyżurnej Babci Szybkiego Reagowania; podkreślają dobroczynny wpływ babcinych umiejętności mediatorskich, zapewniających rychły koniec rodzinnych nieporozumień, różnicy zdań, waśni i sporów.

Wszystkie sytuacje opisane powyżej wymagają ogromnego nakładu cierpliwości. W przypadku babci pozwalają na to doświadczenie przeżytych lat, dystans do siebie i świata, gotowość do poświęcenia oraz związane z wiekiem zrozumienie ludzkich spraw. Niemalże anielska cierpliwość tej, z którą chętnie przebywają wnuczęta, zapewnia osiągnięcie zamierzonych celów (spożycie znienawidzonej kaszki przez malucha i dokładne przygotowanie do matury przez wyrośniętego młodziana).

Dzięki roztropności i mądrości, z którymi nierozdzielnie związana jest cierpliwość, babcia staje się „instytucją odwoławczą”, na którą może liczyć młode pokolenie. Bracia Wareccy, doceniając babcine wspieranie rodziców w trudzie wychowywania, podkreślają konieczność istnienia nieprzekraczalnych granic. Podsumowaniem jest „przepis na «babcię» doskonałą”, co dowodzi, że jest „niewidzialna jak powietrze i jak ono niezbędna”.

Lektura książki, opublikowanej nakładem wydawnictwa Promic, może pomóc docenić to, co jest dziełem babci, z nią bowiem związane są beztroskie chwile dzieciństwa wnuków.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów