Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Być mądrą mamą

Alina Wieja

Ocena ( 3 osoby )
5.7
Wydawnictwo: KOINONIA
Data wydania: 2013-05-10
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-60124-90-1
Liczba stron: 208
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

Bycie matką stawia przed każdą kobietą szereg wyzwań i problemów, do których nie jest ona przygotowana.  Nie ma szkół macierzyństwa i wychowania dzieci. Jedynym przewodnikiem może być zatem intuicja i czerpanie z doświadczeń innych matek, ale ile mam, tyle dobrych i złych rad.

 

Alina Wieja, dyrektor Instytutu Poradnictwa Chrześcijańskiego, szkoleniowiec, żona i matka dwójki dorosłych dzieci, w swojej książce-poradniku-przewodniku Być mądrą mamą ukazuje własną drogę prowadzącą do szczęśliwego macierzyństwa. Drogę opartą o Słowo Boże.

 

Autorka podkreśla, jak wielką rolę w rozwoju emocjonalnym dziecka odgrywa pierwszy rok życia, kiedy to kształtują się podstawowe cechy jego charakteru, które później są jedynie rozwijane i umacniane. Niezwykle istotne w tym okresie jest umacnianie w dziecku poczucia bezpieczeństwa opartego na silnym związku z mamą, tatą i Bogiem. Autorka zaleca, by małe dzieci możliwie jak najdłużej przebywały z rodzicami, szczególnie z karmiącą piersią matką. Tworzy się wówczas więź, która zaowocuje w przyszłości. Dzieci potrzebują pozytywnych wzorców, a takich mogą dostarczyć im jedynie rodzice, kierując się w życiu zasadami wyniesionymi z Pisma Świętego. W trudnych momentach zawsze mogą zapytać: „Co w tej sytuacji uczyniłby Jezus?”.

 

Dziecku najbardziej potrzebna jest miłość obojga rodziców. Tej miłości nic nie zastąpi. Jednocześnie wymaga ona określonego wyrażenia słowami, w przytuleniu, spojrzeniu. Okazywanie dziecku pozytywnych uczuć wpłynie pozytywnie na jego rozwój, nauczy, jak je okazywać innym. Miłość można okazywać za pomocą słów, prezentów, poświęconego czasu, uczynków i dotyku. Do wszystkich tych czynności i gestów autorka podaje odpowiednie cytaty z Pisma Świętego, niejako na potwierdzenie swoich słów.

 

Alina Wieja zwraca uwagę na priorytety. Na pierwszym miejscu powinien w rodzinie znajdować się Bóg, potem małżonkowie i ich wzajemne relacje, oparte na miłości i zaufaniu, a dopiero na koniec dzieci. Dzieci są bowiem jedynie oddane nam pod opiekę na jakiś czas. Są darem dla małżonków, prezentem, którym należy się zająć z należytą, czułą troską, by potem oddać je światu. Dzieci przynależą Bogu. Nie są własnością rodziców. Takie spojrzenie pozwala wiele zmienić w stosunku do dzieci.

 

Zadaniem mądrej matki jest ustalenie sensownych granic wychowawczych, ukazanie ich dziecku, by miało pewność, co może czynić, a co nie. Istotne jest także, by mądra mama była sama konsekwentna w ich przestrzeganiu.

 

Autorka podkreśla rolę Boga w wychowaniu, stawia na pierwszym miejscu czytanie Pisma Świętego i kierowanie się Słowem Bożym w każdej życiowej sytuacji. Rodzice mogą znaleźć wszelkie odpowiedzi w Biblii. Jest to z pewnością próba powrotu do źródeł, w pewnym sensie odrzucenie nowoczesnych, popularnych metod wychowawczych na rzecz tych opartych na głębokiej wierze i studiowaniu Pisma. Czy każdej rodzinie można polecić ten podręcznik? Z pewnością tylko tym religijnym, blisko związanym z wiarą, gdyż przede wszystkim w nich nauki te trafić mogą na podatny grunt.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
magdalena24733 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Książka jest naprawdę interesująca, która pomaga dobrze wychować swoje dzieci. Zawarte są w niej porady i czego najlepiej unikać. Myślę że każda przyszła matka powinna ją przeczytać
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2013-06-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
agasam9 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ciania Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
katechetka Linia koment
Przeczytane:2013-05-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów