Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Bziki kontra Tajemniczy Pan Zemsta

Robert Buczek

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Skrzat
Data wydania: 2008-10-28
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7437-313-5
Liczba stron: 183
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: szczepanik

„Bziki kontra Tajemniczy Pan Zemsta” to drugi tom cyklu opowiadającego o rodzinie Bzików, proponowany młodym czytelnikom przez wydawnictwo Skrzat. Książka ta, przeznaczona głównie dla dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej, przedstawia w niezwykle zabawny sposób perypetie głównych bohaterów, przyciągając, poza odbiorcą docelowym, czytelników w różnym wieku – także i dorosłych.

 

Poznajemy pięcioro sympatycznych Bzików: słusznej postury (i wagi) panią Pelagię, jej męża Zenobiusza, cukiernika wypiekającego wybuchowe ciasteczka oraz dzieci: Maję o ponadprzeciętnych umiejętnościach wnikania w ludzkie umysły, Gucia, młodego znawcę pirotechniki (jak łatwo dostrzec, imiona zaczerpnięte zostały z „Pszczółki Mai”) i kilkumiesięcznego Rysia, zwanego pieszczotliwie Rychem. Już samo przedstawienie rodziny, niezwykle charakterystycznej dzięki swoim oryginalnym czy to zainteresowaniom, czy cechom (jak fizjonomia pani Pelagii), pozwala domniemywać, że i sama historia Bzików będzie (co najmniej) równie interesująca. I tak jest w istocie. Dzieci, dla których nie ma nic gorszego od nudy, mając do czynienia z książką, oczekują od niej wartkiej akcji z licznymi jej zwrotami. Najlepiej też, żeby bohaterowie mieli dużo przygód, a wszystkie z nich skrzyły się humorem i dobrze się kończyły.

 

„Bziki kontra Tajemniczy Pan Zemsta” to opowieść zawierająca wszystkie te elementy. Bo któż nie marzy o rodzinnej wakacyjnej podróży po Polsce, od morza aż po góry? Kiedy jeszcze do tego dołożyć ma się adrenalina związana z nieprzewidzianymi wypadkami – każdy będzie zazdrościł Bzikom ich wyprawy. Szczególną uwagę młodego czytelnika przykuje zaś wątek iście sensacyjny, związany z Panem Zemstą podążającym krok w krok za wczasowiczami i próbującym na różne sposoby uprzykrzyć im życie.

 

Książka jest nie tylko wesoła. Widać wyraźnie, że jej autor postanowił przemycić w zabawnej formie opowiadania także i nieco treści edukacyjnych. Pisze zatem, na przykład, o wielu miejscach w Polsce, ale tłumaczy też, z czego są one znane i dlaczego takie ważne, od czasu do czasu wprowadza również trudniejsze pojęcia, jak choćby „dygresja”, wyjaśniając przy okazji dzieciom, co one oznaczają (ale nie zawsze to robi, oddając tym samym – chyba – pole do popisu rodzicom). Porusza także i prowadzi w bardzo prosty sposób wątek psychologiczny przeistaczania się niepozornego Jasia Przylgi w punka, potem w dorosłego Jana, aż w końcu w Pana Zemstę. Prostota taka pozwala na łatwiejsze zrozumienie meandrów ludzkiej psychiki, a co za tym idzie - robi na odbiorcy tym silniejsze wrażenie.

 

Opowieść o rodzinie Bzików osadzona jest bardzo mocno we współczesnych polskich realiach. Poza drobnymi "dokładkami" fantastycznymi, jak przybysze z innej planety czy nadnaturalna siła pani Pelagii, znajdziemy w książce nie tylko informacje o znanych miejscach (sopockie molo czy gdański Neptun), ale i o postaciach, o których dziś często się mówi a jeszcze częściej plotkuje z lubością. Niektórzy występują pod zmienionymi nazwiskami, nietrudno jednak je rozszyfrować. Tak jest choćby w przypadku pary dziennikarzy z telewizji Poltas: Tomasza Kojota i Hanny Smędzewicz-Kojot.

 

Jakie są minusy książki? Zdecydowanie słabo spisała się w niej korekta. „Ważenie (piwa)” zamiast „warzenie” czy wstawienie przecinka pomiędzy „mimo” i „że” („mimo, że”) to najbardziej jaskrawe przykłady błędów pozostawionych (poprawionych?) w tekście. Biorąc pod uwagę fakt, że opowieść o Bzikach przeznaczona jest dla dzieci będących na etapie intensywnego poznawania języka oraz przyswajania zasad ortografii i interpunkcji, każdy błędny zapis pojawiający się w miejscu, które ma być a priori źródłem poprawności językowej, działa na niekorzyść (żeby nie powiedzieć – ze szkodą dla) czytelnika. Poza uwagami edytorskimi, do samej historii rodziny Bzików trudno mieć zastrzeżenia. Czas spędzony nad kartami opowieści będzie wspaniałą rozrywką zarówno dla pociech, jak i ich rodziców.

 

Anna Szczepanek

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Olusia plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

Książka Roberta Buczek pt" Bziki kontra Tajemniczy Pan Zemsta" to współczesna opowieść o świecie realnym, w którym młody człowiek niestety może szybko się zagubić. Pierwszy rozdział książki wprawił mnie w zakłopotanie, gdy czytałam ją 10 letnim dzieciom. Wydawało mi się, że słownictwo jest trudne i dotyka spraw o których taki mały człowiek niewiele wie. Nic jednak bardziej mylnego nie mogłam sobie pomyśleć. Książka ta jest bowiem napisana w sposób dowcipny, gdzie każde trudniejsze słowo wzbogaca słownik dziecka. Czytając zatrzymywałam się co kawałek, by odnieść sytuację zawartą w książce do realnego świata. Dzieci bardzo szybko pojęły tematykę. Rodzina Bzików to zwariowana i niezwykła w swojej zwykłości rodzinka. Nie mają tajemniczych mocy, czy niezwykłych przedsięwzięć, chociaż wszyscy dokoła chcą by takowe mieli. Dlaczego zatem tak bardzo zainteresowały się nimi media??? Pewnie dlatego, że Bziki pokonali ciasteczkowych pożeraczy. Czy był to tylko przypadek? Czy może jednak rodzinka Bzików posiada tajemnicze moce? Kim jest Tajemniczy Pan Zemsta i dlaczego podąża za rodzinką? Jaką rolę w tym wszystkim pełnią media? Na te pytania i na wiele innych odpowie książka Roberta Buczek.  Podczas czytania można pokusić się o rozmowę z dziećmi na taki temat jak: sława, prywatność, naruszenie prywatności, chęć zyskania popularności itp. Polecam do wspólnego czytania dorosłych z dziećmi. Niesamowita opowieść pełna humoru, zawiłości oraz tajemnicy.  
 
Aleksandra Kaczmarska

gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów