Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Carte blanche

Jacek Lusiński

Ocena ( 22 osób )
4.7
Wydawnictwo: Axis Mundi
Data wydania: 2015-01-14
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-61432-97-5
Liczba stron: 220
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

W życiu Kacpra Bielika, bohatera książki Carte blanche Jacka Lusińskiego nie ma miejsca na kalectwo. Mówiąc szczerze, nie ma miejsca na kalectwo w życiu żadnego człowieka. Gdy jednak stajemy z nim twarzą w twarz, często jest już za późno na jakiekolwiek kroki. Zdarza się też, że nawet wykrycie choroby w bardzo wczesnym jej stadium nie pozwala zapobiec jej katastrofalnym skutkom. Pozostaje wówczas powolne godzenie się z nową, nieznaną i przytłaczającą rzeczywistością. Rzeczywistością, którą w postaci całkowicie czystej, białej kartki trzeba będzie opisać na nowo.

Na Kacpra – noszącego ironiczne w kontekście dalszych wydarzeń nazwisko – Bielika, czterdziestopięcioletniego kawalera, nauczyciela historii w liceum, jak grom z jasnego nieba spada diagnoza okulisty. Na początku Retinitis pigmentosa czyli retinopatia barwnikowa niewiele mężczyźnie mówi. Gdy jednak uważnie zestawia słowa lekarza z obserwacjami swojego stanu zdrowia na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy – pogorszenie widzenia w ciemności, pojawiające się plamki, znacznie ograniczające pole widzenia, a w perspektywie czasu całkowita utrata wzroku – uświadamia sobie, że został brutalnie oszukany i wykpiony przez los.

Kacper zdaje sobie sprawę z tego, że choroba nie tyle ograniczy czy utrudni, ale zupełnie uniemożliwi mu pracę w szkole. Stawiając na jednej szali odpowiedzialność za uczniów podczas zajęć i własne bezpieczeństwo, a na drugiej kwestię zdemaskowania choroby przez dyrekcję i współpracowników, postanawia w heroicznym i brawurowym geście poprowadzić swoich podopiecznych do matury.

Główny bohater książki Carte blanche mieszka z obdarzoną silną osobowością, dominującą matką. Życie Kacpra, chociaż nie usłane różami, jest ustabilizowane i na swój sposób satysfakcjonujące. Codzienne zmagania z młodzieżą może i przypominają syzyfową pracę, jednak ukojenie przynoszą Kacprowi nocne obserwacje nieba. Astronomia to odskocznia od codzienności, garść szczęścia na wyciągnięcie ręki. Wystarczy bowiem tylko ustawić w lunecie ostrość.

W życiu Kacpra przewija się też niewiele osób. Bliskim kumplem historyka jest jego równolatek, Wiktor – mężczyzna będący całkowitym przeciwieństwem Kacpra. Dobrze ustawiony, zdolny utrzymać z jednej pensji żonę, dziecko, elegancki samochód i dom w ekskluzywnej dzielnicy „snobów”, Wiktor często zabiera Kacpra na wspólne, męskie, piątkowe, wieczorne i niezobowiązujące popijawy. 

Carte blanche to fascynująca i – mimo niewielkiej objętości - rozbudowana powieść, od której nie sposób się oderwać. Kacper to, jeśli dłużej się zastanowimy, tak naprawdę zwyczajny facet, człowiek, którego spotykamy w autobusie, na przystanku, jeden z naszych sąsiadów czy po prostu zwykły przechodzień, mijany każdego dnia w drodze do pracy. Ma własną historię, swoje marzenia, aspiracje, niebanalne pomysły na zaszczepienie w uczniach fascynacji historią, ma plany na przyszłość. I chociaż jest jedynie drobiną, pyłem, ma swoje miejsce w historii wszechświata. Czas, w którym ma jeszcze możliwość wypełniać swoje zawodowe obowiązki, wykorzystuje w największym stopniu. I chociaż miewa gorsze chwile, chociaż zastanawia się nad sensem swoich działań, zawsze w końcu dostrzega celowość swych dążeń. Wie, że jest wsparciem dla uczniów, nawet jeśli jego podopieczni tego nie okazują czy nawet temu zaprzeczają. Wie, że pomagając innym, tak naprawdę pomaga też sobie. 

Powieść Jacka Lusińskiego porusza i skłania do zastanowienia. Czym sobie zasłużyłem na chorobę? Dlaczego taki los spotkał akurat mnie? To pytania, które - chociaż niewypowiedziane - cisną się na usta głównego bohatera. Kacpra poznajemy w przełomowym momencie jego życia. W krótkich retrospekcjach dowiadujemy się o jego przeszłości. Co przyniesie przyszłość? Jak tym razem los zadrwi z bohatera? Tego możemy się jedynie domyślać. I chociaż autor serwuje czytelnikowi pełne nadziei zakończenie, to jest to raczej przykrywka, pod którą kryje się nie happy, lecz heavy end.

Siłą Carte blanche są bohaterowie. Chociaż pojawia się ich na kartach powieści stosunkowo niewielu – zostają nakreśleni z ogromną starannością. Jak żywy jawi się nam główny bohater, bez trudu wśród własnych znajomych wskażemy książkowego Wiktora. Znakomicie przedstawił autor także środowisko uczniów – ich podejście do nauki, nauczycieli czy własnej przyszłości. Świetnie zobrazowani zostali także nauczyciele – wszystkowiedząca dyrektorka, rubaszny wuefista czy pragnąca za wszelką cenę awansu zawodowego polonistka. Wiarygodności opisywanej historii dodaje także przestrzeń, w jakiej poruszają się bohaterowie – często szarej, ponurej, brudnej, z rzadka tylko rozświetlanej promieniami słońca.

Carte blanche to opowieść o walce. O bitwach, jakie toczy główny bohater ze swoją postępującą i nieuleczalną chorobą. I chociaż ogromną determinacją udaje mu się wygrywać, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że choroba ostatecznie go pokona. Tuż przed utratą wzroku, Kacper dostaje od losu swoistą carte blanche, możliwość działania na własną rękę i decydowania o tym, jaki będzie jego następny krok. Czy już na starcie odda zwycięstwo innym? Czy mimo przeciwności walczyć będzie do ostatniej chwili?

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
anka920 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,52 książki 2016,
Kacper - nauczyciel historii po wypadku, w którym ginie jego matka dowiaduje się że jego wzrok stopniowo będzie zanikał, z powodu wady genetycznej. Nie dopuszcza on do siebie tej myśli i postanawia to ukryć przed wszystkimi. Wspaniała historia, warta przeczytania.
kasiapab1973 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
warta przeczytania
Jedrulek plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2016,
Film ,,Carte Blanche" z Andrzejem Chyrą w roli głównej od samej premiery przyciągał mą uwagę. Planowałam jednak - jak to mam w zwyczaju - w pierwszej kolejności sięgnąć po powieść Jacka Lusińskiego, mimo tego, iż w tym przypadku to książka powstała na podstawie scenariusza filmu, stanowiąc jego uzupełnienie treściowe.

W roli nauczyciela ciężko już mi było wyobrazić sobie kogoś innego niż Andrzeja Chyrę właśnie, który to uśmiechnięty spozierał na mnie z okładki książki. W tym przypadku jednak zupełnie mi to nie przeszkadzało.
Historia rozpoczyna się dość tragicznie, Kacper postanawia popełnić samobójstwo. Wybiło mnie to zupełnie z rytmu. Odłożyłam na chwilę powieść zastanawiając się czy kontynuować, oczekiwałam szczęśliwego finału, a ten autor w postaci wyjątkowo ponurej, serwuje czytelnikowi już od samego początku, by następnie cofnąć się w czasie i opowiedzieć co skłoniło Kacpra do tak dramatycznej decyzji...
Na szczęście pomyliłam się bardzo. Owszem próba samobójcza była, jednak stanowiła pewien etap w tej historii, finał miał okazać się zgoła inny.

Kacper to czterdziestoletni stary kawaler, mieszkający z nadopiekuńczą matką w blokowisku w Lublinie. Nieszczęśliwy wypadek sprawia, iż wkrótce zostaje sam, mając za towarzysza swej doli przyjaciela Wiktora oraz pracę nauczyciela w lubelskim LO, który to zawód nadaje sens jego życiu. Niestety sprawy z dnia na dzień obierają coraz gorszy obrót... Kacper słyszy diagnozę zwyrodnienie barwnikowe siatkówki. Genetyczny ,,prezent od mamy" skłania go do rozpaczliwej próby samobójczej. Jej niepowodzenie wpływa jednak na niego motywująco, postanawia zawalczyć o sens swego życia, obejmuje wychowawstwo w klasie maturalnej, poświęca się pracy i uczniom, zjednując sobie ich serca swymi niekonwencjonalnymi metodami nauczania i podejściem do młodzieży w tak trudnym okresie dorastania. W międzyczasie nawiązuje też bliską relację z koleżanką z pracy, która to daje mu nadzieję na stabilizację życiową.

Nie wszystkie sprawy toczą się jednak tak jak życzyłby sobie tego bohater i zapewne każdy czytelnik tej powieści. Samo zakończenie historii jest nie do końca jasne. Kacper podejmuje decyzję, jednak nie wiemy konkretnie co ma na myśli. Możemy jednak wzorując się na pierwowzorze głównego bohatera i jego historii dowiedzieć się jakie jest realne zakończenie tej opowieści.

Tutaj właśnie dziękuję Jackowi Lusińskiemu, który jest również reżyserem filmu, za zdjęcia ,,prawdziwego Kacpra", którego postanowił przedstawić widzom po ostatniej scenie filmu. Uwielbiam takie niespodzianki. Pozwalają skonfrontować nasze wyobrażenia z ,,realną rzeczywistością", a nie tylko tą filmową, która to jest sama w sobie również wyobrażeniem, jednak nie naszym, a kogoś innego...

Sam film nie zawiódł mnie absolutnie. Świetna kreacja aktorska Andrzeja Chyry, Arkadiusza Jakubika (tak właśnie wyobrażałam sobie Wiktora), Urszuli Grabowskiej oraz jednej z moich ulubionych aktorek w postaci dyrektorki szkoły - Doroty Kolak. Bardzo spodobał mi się również fakt, iż uczniów grali aktorzy, których na co dzień nie oglądamy na pierwszych stronach gazet i portali internetowych.

W trakcie sensu miałam oczywiście wrażenie, iż oglądam streszczenie książki, lub wręcz jej urywki, posklecane w całość. Często oglądając ekranizacje przeczytanych powieści (choć tutaj akurat najpierw powstał film) brakuje mi wyjaśnienia niektórych wątków - decyzji bohaterów, ich emocji. Wręcz czuję się w obowiązku poinformować współoglądaczy filmu dlaczego dany bohater postąpił tak a nie inaczej... Cieszę się jednak, iż Jacek Lusiński wiernie (już się czepiając powiem, że zauważyłam zaledwie pojedyncze nieścisłości) trzymał się jednej wersji opowiadanej historii.

Gorąco polecam zarówno lekturę książki jak i seans filmowy, jednak tylko w takiej kolejności! :)
jusia plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,
Krótka opowieść a jaka treściwa, niosąca pozytywne przesłanie, ogromną wiarę w niemożliwe, odwagę i wytrwałość kiedy świat wali nam się na głowę.
"Carte Blanche" to historia niezwykłego człowieka, nauczyciela historii, nauczyciela z powołaniem, pasjonatem kosmosu, który zmierza się z chorobą, jednocześnie stara się zachować swoją godność i poczucie swojego wartości, mimo postępującej utraty wzroku. Jest to niezwykle przejmująca lektura, oparta na faktach, pełna optymizmu.
szpachela plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Moja biblioteczka,
"Carte blanche" to ciekawie przedstawiona historia nauczyciela, który stopniowo traci wzrok. Książka optymistyczna, choć jej początek wcale na to nie wskazuje. Spodobały mi się w tej powieści dialogi; są uszczypliwe i pełne humoru. Nie sposób oderwać się od tej książki. Ja na pewno jeszcze do niej kiedyś wrócę.
basia02033 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 ksiązki 2015,Mam,
Bardzo wciągająca książka.Niesamowita historia nauczyciela historii, którego diagnoza postawiona przez okulistę zwaliła wręcz z nóg. Lecz mimo tego nie poddaje się i próbuje oszukać nawet sam siebie że jednak lekarze się mylą. Niestety choroba postępuje, ma chwile on wahania a nawet myśli samobójcze.Jedyną osobą która domyśliła się choroby nauczyciela jest Klara- buntowniczka. Kacper oszukuje najbliższych nawet tych których bardzo kocha.Brakuje mi w tej książce dalszych losów Kacpra :(
RudaRecenzuje plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-03, Na półkach: Przeczytałem,

Uświadomił sobie, że już niebawem bez jakiegoś zwierzęcego instynktu nie da rady przetrwać w tym świecie. Jeśli depresja umiała chodzić, to właśnie zaczął słyszeć jej kroki.


 


Kacper to nauczyciel historii, należący do coraz mniejszej grupy profesorów z prawdziwego powołania. Nauczanie daje mu prawdziwą satysfakcję, a próby dotarcia do żywiołowych uczniów to prawdziwa lekcja cierpliwości. Stosowane przez niego metody są niekonwencjonalne i wyróżniają go spośród przedstawicieli grona pedagogicznego, co przekłada się na podziw i szacunek podopiecznych. Możemy sobie tylko wyobrazić, jak wielką tragedią była dla niego wiadomość, że cierpi na nieuleczalną, genetyczną chorobę, która pewnego dnia uczyni go niewidomym.


 


Kacprowi nie jest łatwo pogodzić się z tą sytuacją, zwłaszcza, że praca w szkole to jego największy sukces. Mężczyzna nigdy nie założył rodziny, nie spłodził dzieci. W wieku 44 lat wciąż mieszka z mamą, okrzyknięty już dawno starym kawalerem. Odpoczywa patrząc w niebo i podziwiając gwiazdy przez swój ukochany teleskop.


 


Zazwyczaj, kiedy spotyka nas coś złego, zastanawiamy się, dlaczego to dotknęło właśnie nas. Przecież posiadaliśmy plany, wyobrażenia o przyszłości. Jednym słowem, nie tak miało być. Nasz bohater również nie chce zrozumieć i zaakceptować nadchodzących zmian, ale nie odebrało mu to energii do działania. Zaczął szukać sposobu, żeby wytrwać w szkole do końca roku i doprowadzić uczniów do matury. I muszę przyznać, że plan, który zrealizował, niejednego może zaskoczyć.


 


Lusiński oferuje nam barwną opowieść o nauczycielu, znacząco odbiegającym od naszych wyobrażeń. To historia niepoddającego się optymisty. Wszystkie sztuczki Kacpra pozwoliły mu prawie całkowicie zamaskować objawy choroby i był w tym na tyle przekonujący, że nikt niczego nie zauważył. To, co go spotkało nie było ani sprawiedliwe, ani proste, jednak on nauczył się z tym żyć. Odnalazł w tym sens i dał sobie szansę na nowy początek.


 


Po książkę sięgnęłam przede wszystkim, dlatego, że fabułę oparto na prawdziwej historii. Nauczyciel szczerze mnie zaintrygował. Spodobała mi się jego siła, odwaga i determinacja. Nie jestem w stanie sobie wyobrazić, co sama zrobiłabym w takiej sytuacji. Kiedy każdego dnia choroba odbierałaby mi tak cenną rzecz, jaką jest wzrok. Prawdopodobnie załamałbym ręce. On jednak nie poddał się, mimo że przeciwności losu zaczęły się kumulować, a problemy nawarstwiać. Żył dla siebie i po swojemu, w zgodzie z samym sobą.


 


Mimo że książka opowiada o poważnym problemie, czytelnik nie czuje się przytłoczony tematem.  Lusiński pozwala sobie na pewną dozę luzu i poczucia humoru przy prowadzeniu narracji, dzięki czemu zagłębiamy się w tę historię szybko i płynnie. Potoczny język i przekleństwa nie rażą i nie przeszkadzają, wręcz przeciwnie, dodają Kacprowi realizmu. Nauczyciel to jedna z tych postaci, których po prostu nie da się nie lubić. Naprawdę. Oczywiście, kilka razy zdarzyło mi się pomyśleć, że jest nieco nierozgarnięty, czy odrobinę mazgajowaty. Trochę mnie raził ten sposób bycia maminsynka i starokawalerstwo, ale nie mi oceniać czyjeś pomysły na życie. Tym bardziej, że autor niezbyt wyraźnie odniósł się do przeszłości bohatera i czynników, które wpłynęły na tu i teraz.


 


Jedyny, przychodzący mi do głowy zarzut to długość książki. 200 stron to dla mnie zdecydowanie za mało, chętnie przeczytałabym jeszcze kilka anegdotek z życia pomysłowego Kacpra.  

arven1989 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-16, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,,
czyta się szybko i dobrze, świetnie oddany stan emocjonalny bohatera, ale to nie jest polskie "stowarzyszenie umarłych poetów". widzę luki w fabule choć ostatecznie wszystko się klei, ale mam wrażenie że książka mogłaby wnieść więcej

aczkolwiek, z przyjemnością obejrzę film, jak tylko będzie okazja, w szczególności Andrzeja Chyrę w głównej kreacji.
awiola plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
Nie wyobrażam sobie życia bez zmysłu wzroku. I pomimo faktu, że sama mam sporą wadę, a okulary towarzyszą mi od wielu, wielu lat - na szczęście nie grozi mi utrata wzroku. Widzące oczy to bowiem podstawa mojej codziennej egzystencji i z tego też względu, przedstawiona jakiś czas temu w mediach, niezwykła historia nauczyciela uczącego historii w liceum, ukrywającego utratę wzroku przez wiele lat - mocno utkwiła mi w pamięci. Nie dziwię się więc, że historia ta stała się inspiracją do powstania filmu i napisania na jego podstawie książki. Życie pisze przecież najlepsze scenariusze, a słuchanie audiobooka przy takim poważnym temacie, nabiera niemal symbolicznego znaczenia.

Jacek Lusiński to urodzony w 1969 r. reżyser, scenarzysta, a także autor tekstów i piosenek. W swojej pracy tworzy filmy fabularne, dokumentalne, reklamy i teledyski. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Kacper Białek, czterdziestoczteroletni nauczyciel historii lubelskiego liceum, kawaler mieszkający z matką, pewnego dnia wracając z targu, staje się uczestnikiem wypadku samochodowego, w którym ginie jego rodzicielka. Wypadek przyspiesza skutki genetycznej choroby, która niespostrzeżenie budzi się w organizmie bohatera. Kacper bowiem zaczyna tracić wzrok, z tygodnia na tydzień widząc coraz gorzej. Nauczyciel postanawia walczyć o własną godność, oraz o swoich wychowanków, którzy za kilka miesięcy przystępują do matury.

"Carte blanche" to wzruszająca historia o pokonywaniu przeciwności losu, opowiedziana głosem Arkadiusza Jakubika. Głosem, który w interesujący sposób, przez ponad pięć godzin, wprowadza nas w niezwykle inspirującą opowieść o wyroku losu, na który nie mamy nigdy wpływu. Wyroku, który w zależności od nas samych, może stać się wyzwaniem bądź totalną porażką, będącą przysłowiowym gwoździem do trumny. Wydawałoby się, że brak zmysłu wzroku na zawsze i nieodwołalnie wyklucza człowieka z normalnego życia. Jak pokazuje jednak historia lubelskiego nauczyciela, można walczyć. Myślę, że nie ma lepszego pretekstu do włączenia sobie audiobooka, niż temat przewodni utworu, jakim jest powolna utrata zmysłu wzroku. Słuchanie z zamkniętymi oczami tej niezwykle poruszającej historii o sile ducha, pozwala poczuć, że zawsze można zacząć od początku. I to, co mogę powiedzieć o lektorze to widoczne, swobodne poprowadzenie narracji, użycie sporej ilości potocznego języka oraz dużej ilości wulgaryzmów, które wzmagają jedynie poziom obieranych emocji.

Podczas odsłuchiwania opowieści o Kacprze, wielokrotnie targały mną sprzeczne uczucia i różnorakie dylematy. Lektura ta bowiem skłania do zadania sobie wielu pytań. Czy gdybym traciła powoli wzrok, potrafiłabym ukryć tę chorobę przed swoim pracodawcą? Czy będąc nauczycielem, oszukiwanie i zatajanie swojego stanu zdrowia świadczy o wątpliwej postawie moralnej i etycznej? Czy zachowanie Ewy zasługuje na potępienie? Te i wiele innych myśli, kłębiło się w mojej głowie i tak naprawdę nie znalazłam na nie jednoznacznej odpowiedzi. Potrafiłam jednak zrozumieć motywy, jakie miały wpływ na wybory Kacpra. I co jest chyba zrozumiałe, bohater swoją niezwykłą postawą i wolą walki wzbudził we mnie wielki ogrom sympatii. A to, jak potrafił przystosować się do nowej sytuacji, jakich sztuczek użył, by nikt nie zorientował się, że nie widzi - zasługuje na wielkie uznanie.

Ciekawą warstwą książki jest naświetlenie współczesnego środowiska uczniów szkół średnich, którzy nie wiedzą co oznacza tradycyjna papierowa ściąga, mają bowiem przecież telefony. Podejście młodych ludzi do nauki i całego szkolnictwa, ich wybory i postawa na lekcjach, to realistycznie zobrazowane dzisiejsze pokolenie. Pokolenie, które jak pokazuje książka, nie jest wcale stracone. A nietuzinkowe pomysły Kacpra na lekcje, jego zrozumienie młodych ludzi i szacunek, jaki wzbudził wśród uczniów wywołuje tęsknotę za spotkaniem takiego prawdziwego belfra. Belfra, którego wspomina się przez całe życie, zarówno swoim dzieciom jak i wnukom. I uprzedzam Was, ostatni fragment audiobooka niemożliwie wzrusza, będą więc na pewno potrzebne Wam przy nim chusteczki higieniczne do otarcia nosa.

Kacper Białek, którego prawdziwym pierwowzorem był Maciej Białek, otrzymał od życia carte blanche - białą kartkę, na której mógł od początku stworzyć swoją historię. Opowieść o Kacprze to dowód na to, że to jednak życie pisze najlepsze scenariusze. Takie uniwersalne, napawające optymizmem opowieści po prostu warto znać. Zachęcam do sięgnięcia po audiobooka.
annna84 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Książka krótka, ale ciekawa. Kacper, nauczyciel historii w liceum, w wyniku choroby genetycznej zaczyna stopniowo tracić wzrok. Najpierw się załamuje i chce ze sobą skończyć, ale ostatecznie podejmuje walkę z niepełnosprawnością i zaczyna uczyć się otaczającego świata.
alkatraz plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Świetna książka, szkoda, że tak krótka. Mimo wszystko chyba wolę film obejrzany w kinie, ponieważ doskonale odzwierciedlił on proces tracenia wzroku przez Kacpra. Lektura jest opowieścią o walce mężczyzny, który długo nie chce pogodzić się z postępującym kalectwem. Historia powstała na podstawie prawdziwych wydarzeń, warto ją znać!
AgnieszkaG plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
Wspaniała historia nauczyciela, który walczy z chorobą. Płakałam, ale też śmiałam się w niektórych momentach, bo książka daje również dużą dawkę humoru.
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
moniapili Linia koment
Przeczytane:2016-07-18, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
maggie28 Linia koment
Przeczytane:2016-07-01, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016 rok,Czeka na recenzję,Mam,
Azzmon Linia koment
Przeczytane:2015-07-16, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane,
Ainka Linia koment
Przeczytane:2016-01-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Madziq84 Linia koment
Przeczytane:2015-12-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem, 2015,
AlaniemaKota Linia koment
Przeczytane:2015-11-25, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015,
apogeum55 Linia koment
Przeczytane:2015-10-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
chemasia Linia koment
Przeczytane:2015-08-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
mapi Linia koment
Przeczytane:2015-11-03, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
wdowa86 Linia koment
Przeczytane:2015-01-29, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,26 książek - 2015 ,
mon-mon Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Faustyna Linia koment
Przeczytane:2016-10-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 ksiązki 2016,biografie, dzienniki,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agea Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Mariita Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
madak Linia koment
Przeczytane:2014-12-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014 roku,Obyczajowe,
break
Okładka - Carte blanche Nienarysowane historie
Bohdan Butenko
Okładka - Carte blanche Córka Cieni. Burza przed ciszą
Ewa Cielesz
Okładka - Carte blanche Sekret sprzed lat
Katarzyna Redmerska
Okładka - Carte blanche Woody Allen. Wywiady
pod redakcją E. Kapsisa
Okładka - Carte blanche Dziennik
Wacław Niżyński
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów