Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Cel Patton

Robert K. Wilcox

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Ossolineum
Data wydania: 2010-12-01
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-04-05043-3
Liczba stron: 432
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: milwaukee meg

Generał George Patton był (i wciąż jest) jednym z najlepiej znanych i najbardziej lubianych wojskowych w historii. To genialny taktyk, człowiek który działał i myślał jednocześnie, którego jak ognia piekielnego (jeśli nie bardziej) bali się nazistowscy żołnierze. Dlatego też nie będzie dla nikogo niespodzianką, że jego nagła śmierć w wyniku obrażeń doznanych w wypadku samochodowym już po zakończeniu wojny wzbudziła wiele emocji i wątpliwości. Zwłaszcza, że niektóre okoliczności tego zdarzenia pozostawiają szerokie pole do spekulacji. Po latach, do zawiłości i niejasności oficjalnej wersji wydarzeń powrócił Robert K. Wilcox, próbując w książce „Cel Patton” jeszcze raz przeanalizować wszystkie fakty i spróbować odpowiedzieć na nurtujące wielu pytanie: czy ten jeden z najbardziej znanych amerykańskich generałów został zamordowany, czy też może rzeczywiście zginął w zwykłym wypadku?

 

Autor wykonał dobrą detektywistyczną pracę. Odszukał dziesiątki ludzi, którzy mogli mieć cokolwiek do powiedzenia na ten temat oraz przekopując się przez setki dokumentów w mniejszym bądź większym stopniu związane ze śmiercią generała. Dzięki temu powstała książka prezentująca wiele całkiem nowych i wcześniej nieznanych faktów, znajdująca nowe tropy nawet po całych 66 latach od wypadku. Zresztą Wilcox nie ogranicza się tylko do pokazania okoliczności samochodowej kraksy, ale przedstawia również całe tło polityczne i społeczne tych wydarzeń. Dlatego też mamy okazję bliżej poznać nie tylko nieposłusznego generała, ale także skróconą historię służb specjalnych, które mogły mieć z jego śmiercią cokolwiek wspólnego, czy nawet biografie poszczególnych ludzi wywiadu, którzy się z nim zetknęli.

 

Ale jak to z książkami opisującymi teorie spiskowe bywa, tak i tu ogromna praca włożona w wyszukanie odpowiednich dokumentów i ludzi nie przekłada się automatycznie na jakość książki. Niestety autor wychodzi z założenia, że zamach został przeprowadzony, i stara się na siłę udowodnić swoją tezę, dyskredytując wszelkie przemawiające przeciw temu przesłanki, a pozostałe interpretując wyłącznie na jej korzyść. Zamiast zestawiać fakty i z nich wyciągać wnioski, Wilcox robi rzecz całkiem odwrotną i przypasowuje zdobyte informacje do własnych teorii, co, jak można się domyślać, nie jest do końca mile widziane w książkach historycznych. Zwłaszcza, że większość przesłanek, jakie mają przemawiać za zamachem jest, delikatnie mówiąc, mało jasna i bardzo uznaniowa, a i zdarzają się znaczące logiczne lapsusy. Ocena zebranego przez Wilcoxa materiału zależy jednak od indywidualnych upodobań czytelnika, szczególnie, że interpretacja autora jest tylko dodatkiem do dużej liczby całkiem nowych i nieznanych wcześniej faktów na temat tej tajemniczej śmierci.

 

Przyznać też trzeba, że Wilcox potrafi pisać. „Cel Patton” jest zdecydowanie przyjemny w lekturze, głównie dzięki temu, że autor potrafi w znakomity sposób utrzymywać napięcie i w sposób jasny przedstawiać swój tok rozumowania. Nie zakłada, że każdy z czytelników jest znawcą historii czy polityki, i wyjaśnia wszystko od podstaw, nie dokonując znaczących skrótów, a i nie upraszczając nadmiernie przedstawianych sytuacji. Publicystyczny styl Wilcoxa, bardzo żywy i pozwalający naprawdę wczuć się w rolę poszukiwacza prawdy sprawia, że pomimo mało przekonującej argumentacji lektura jest naprawdę interesująca.

 

„Cel Patton” to książka trudna do jednoznacznej oceny. Choć niektórych na pewno zniechęci niezbyt logiczna konstrukcja argumentów w tej książce, to jednak równie wielu przyciągnąć może lekki, przyjemny i prosty styl Wilcoxa czy nawet duża ilość nowych i wcześniej niepublikowanych faktów dotyczących śmierci Pattona. Na pewno jest to książka ciekawa i intrygująca – na pewno też nie można być wobec niej całkowicie obojętnym. 

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów