Recenzja książki: Cień Hipokratesa

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Nierzadkim niestety zjawiskiem, obserwowanym w wielu placówkach medycznych, jest brak osiągnięcia pozytywnych rezultatów w poleconej przez lekarza terapii. Czy przyczyna zawsze leży po stronie medyka? Co ostatnimi czasy spowodowało zarwanie więzi łączącej pacjenta i doktora? Gdzie dzisiaj pacjent może przekonać się o prawdziwości zasady „po pierwsze: nie szkodzić”? Wreszcie: o czym schorowanym ludziom nie mówią lekarze? Z tymi trudnymi pytaniami próbuje rozprawić się doktor David H. Newman w kontrowersyjnej i skłaniającej do refleksji publikacji „Cień Hipokratesa”.

Kiedy idziemy do lekarza, spodziewamy się, że natychmiast bądź w niedługiej perspektywie czasowej doktor zdiagnozuje doskwierającą nam dolegliwość i przepisze skuteczną terapię. Niestety, wciąż istnieje wiele chorób bardzo trudnych do zdiagnozowania, co sprawia, że leczenie okazuje się często nieskuteczne, pojawia się też frustracja i niezadowolenie u pacjenta. Autor książki „Cień Hipokratesa” stara się wyjaśnić, gdzie w takim przypadku leży problem, jak go rozwiązać oraz co zrobić, by pacjent zaczął ufać lekarzowi i wierzyć w powodzenie leczenia. Lekarz, David H. Newman, pracujący w Sekcji Ratownictwa Medycznego, każdego dnia spotyka się z ludźmi, którzy ulegli ciężkim wypadkom bądź zgłosili się na pogotowie z prośbą o pomoc. Doktor Newman, oprócz własnych przemyśleń serwuje czytelnikowi wiele anegdot związanych ze swoją pracą. Opowiada o niezwykłym uporze pacjentów wykłócających się o zupełnie im niepotrzebne antybiotyki. Tłumaczy, że niepowodzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej nie wiąże się z nieprawidłowym bądź niedostatecznym wyszkoleniem grupy ratowniczej, a po prostu z fatalnym, nie dającym nadziei na powodzenie akcji stanem ratowanej osoby. Doktor wyjaśnia także, że mammografia może przynieść więcej szkody niż pożytku ze względu na niezwykle wysoki procent nieprawidłowych diagnoz. David H. Newman uświadamia czytelnikom, że wiara w statystyki nie przynosi nic dobrego, zamiast niej pacjent powinien uzbroić się w zdrowy rozsądek.

„Cień Hipokratesa” to publikacja mająca na celu ukazanie dylematów, przed jakimi każdego dnia staje lekarz. Nie chodzi tu jednak tylko o odpowiedzialność podejmowania trudnych, często – błyskawicznych, decyzji. Praca w szpitalu wymaga ciągłego kontaktu z innymi ludźmi, często takimi, którzy nie rozumieją natury swojej choroby, a mimo to próbują się własnych sposobów leczenia. To wreszcie codzienne zmagania o zdobycie zaufania pacjentów, którzy z nadzieją powinni powierzać swoje zdrowie i życie w ręce lekarza-specjalisty.

Publikacja Davida H. Newmana zawiera bardzo dużo spostrzeżeń, o których czytelnik raczej nie przeczyta w codziennej prasie. Autor skarży się na niedoskonałości systemu opieki zdrowotnej, a także na liczne oszustwa w ramach wielkich korporacji farmaceutycznych. „Cień Hipokratesa” to również zbiór własnych przemyśleń autora oraz pomysłów dotyczących tego, jak uleczyć chore i mocno nadwyrężone relacje między lekarzem i pacjentem. Książka zawiera również rzetelnie zebrane i zanalizowane przez autora dane liczbowe, statystyki i rezultaty wielu prowadzonych na dużą skalę badań.

„Cień Hipokratesa” to publikacja, która wzbudzi w czytelniku żywe emocje oraz każe spojrzeć z innej perspektywy na pracę lekarzy. Książka Davida H. Newmana skłania do prowadzenia poważnych dyskusji, a być może, w dalszej perspektywie, do urzeczywistnienia niektórych przytoczonych przez autora pomysłów. W „Cieniu Hipokratesa” czytelnik natknie się na naukową terminologię i fachowy język, ale – mimo tego – książkę Davida H. Newmana będzie czytał z wypiekami na twarzy, niemalże jak najlepszą powieść sensacyjną.

Kup książkę Cień Hipokratesa

Zobacz opinie o książce Cień Hipokratesa