Recenzja książki: Ciesz się życiem

Recenzuje: Damian Kopeć

Jakością prawdziwego życia jest zawsze radość. Obrazem życia przeżywanego i spełnionego.

Różnorakie poradniki stale cieszą się dużym zainteresowaniem czytelników. Z drugiej strony: często budzą niepokój beztroskim optymizmem, który płynie nie tylko z ich okładek. Czy można bowiem nauczyć się pływać czy grać w szachy w weekend? Zostać atrakcyjnym mężczyzną czy piękną kobietą w tydzień? Podnieść swój iloraz IQ czy osiągnąć (trwałe) szczęście w miesiąc? Chcielibyśmy, by sukcesy przychodziły nam szybko, bezboleśnie, bez wysiłku, ale mamy świadomość, że są to mrzonki i nierealne marzenia. Widząc tytuły poradników, niestety, ulegamy jednak czasem złudzeniu, że coś takiego jest możliwe. I to prawie natychmiast.

Anselm Grün, autor książki Ciesz się życiem, jest benedyktyńskim mnichem, doświadczonym doradcą, ojcem duchowym i pisarzem. Jego bardzo szerokie zainteresowania dotyczą głównie ludzkich problemów egzystencjalnych i duchowych: życia, śmierci, cierpienia, pokoju serca, uczciwości, znaczenia snów, wiary, rozwoju osobowości i przeszkód napotykanych na tej drodze itp. Tym razem zajął się on tematem radości. Nie - wesołości, zabawy, uśmiechania się, lecz radości jako konkretnej życiowej postawy. Radość nie jest, wbrew pozorom, kategorią prostą do zdefiniowania. Grün nie zawęża jej do chwilowego stanu emocjonalnego, widząc w niej raczej sposób podejścia do życia, świata, ludzi niż przemijające wrażenie czy stan.

Słynny benedyktyn nie obiecuje czytelnikom radości czy pełni szczęścia po przeczytaniu jego książki - nawet po przeczytaniu jej od deski do deski. Wszystko bowiem zależy tak naprawdę od nas samych. Inni mogą co najwyżej podpowiadać, sugerować, zwracać uwagę. Wszystko zależy jednak od umiejętności i chęci podejmowania refleksji nad sobą, od chęci zmian siebie samego, od pozytywnego nastawienia. Anselm Grün nie ma gotowych recept, raczej dzieli się refleksjami. Nie mówi precyzyjnie, jak w danym przypadku żyć, daje pewne wskazówki, sugestie. Proponuje zastanawianie się nad własnym życiem, nad postrzeganiem siebie, świata i innych ludzi. Refleksja nad sobą nie jest jendak w dzisiejszych, tak zabieganych czasach, czymś popularnym. Niektórzy nawet boją się konfrontacji z samym sobą i wybierają sztuczną, niekończącą się aktywność, mającą zagłuszyć wszelkie rozmyślania nad sensem takiego stylu życia.

Ciesz się życiem jest zbiorem refleksji - i to nie do czytania jak dynamiczna powieść sensacyjna czy namiętny romans. Raczej do lektury dawkowanej z umiarem. Częstokroć bowiem proste rady mają to do siebie, że wymagają w ich wprowadzaniu sporego wysiłku. Często łatwiej wyrzucić z ogródka duży kamień-nawyk niż pozbierać liczne małe kamyki-nawyki. Takich drobiazgów, które są naszą drugą naturą, nie zawsze uświadamianych, jest mnóstwo. Pytanie: czy zechcemy się nimi zająć?

Każdy człowiek może odczuwać radość, jest ona w nas głęboko zakorzeniona. Polega to przede wszystkim na cieszeniu się z każdej chwili, na braniu życia takim, jakie jest, na spojrzeniu czasami na swoje życie przez "różowe okulary".

Oto przykładowe tytuły rozdziałów-rozważań zawartych w książce: istota radości, ciesz się ze swojego ciała, ciesz się ze swoich rytuałów, ciesz się z dobrego jedzenia i picia. Może kiedy czytamy takie książki, wiele myśli w nich zawartych wydaje się w pewien sposób banalnymi. Łatwo tak je traktować, kiedy ktoś o nich pisze, mówi. Trudniej samemu wyartykułować, dobrze zrozumieć, a jeszcze trudniej - zastosować je w praktyce.

Anselm Grün, jak zwykle, pisze prosto, zrozumiale, przejrzyście, a jednocześnie - ciekawie. Swobodnie wplata w przemyślenia cytaty ze znanych myślicieli, naukowców, z Biblii. Często analizuje pochodzenie danego słowa, przygląda się mu w  źródłósłowie greckim czy łacińskim. Ukazuje jego głębszy sens.

Zakonnik w naturalny sposób odwołuje się do chrześcijaństwa, do motywacji religijnej. Oczywiście, ma też sugestie i porady psychologiczne dobre dla wszystkich, niezależnie od światopoglądu, ale duch wiary przenika jego słowa. Zwraca uwagę czytelników na rzeczy stosunkowo proste, jeśli się nad nimi zastanowić, a tak rzadko i słabo uświadamiane. Przykład? Wraz ze słowami innych przyjmujemy także ich nastrój. Muzyka i śpiew potrafią wywoływać w nas wielką radość. Z pozoru - proste. Ale czy na pewno?

Książeczka jest niezbyt obszerna, ładnie wydana. Ma poręczny format, umożliwiający wzięcie jej ze sobą na przykład w podróż. Może pomóc w odkrywaniu źródeł radości w nas samych i wokół nas. Powtórzmy więc zawołanie rozpoczynające i kończące książkę: Ciesz się życiem!

Kup książkę Ciesz się życiem

Zobacz opinie o książce Ciesz się życiem
Autor
Ciesz się życiem
Anselm Grün
Uzdrawiająca siła pocieszenia
Anselm Grün0
Okładka ksiązki - Uzdrawiająca siła pocieszenia

Co może mieć na mnie dobroczynny wpływ, kiedy czujemy się źle? Co mi pomoże, kiedy odczuwam złość, kiedy wzbierają we mnie negatywne uczucia, kiedy doświadczam...

Nasz mały cud
Anselm Grün0
Okładka ksiązki - Nasz mały cud

Najserdeczniejsze życzenia z okazji narodzin dziecka. Piękny i praktyczny upominek na wyjątkową okazję. Nieszablonowe myśli Anselma Grüna, cenionego...