Recenzja książki: Co ogłupia nasze dzieci?

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Cechą charakterystyczną współczesnych czasów jest bogactwo możliwości, stojących otworem przed młodym człowiekiem. Książka „Co ogłupia nasze dzieci?” stanowi wyzwanie dla rodziców, którym na sercu leży troska o to, by ich dzieci mogły cieszyć się pełnią niczym nie zakłóconego szczęścia. Pytanie zawarte w tytule książki w żadnym wypadku nie może pozostać pytaniem retorycznym. Bezwzględnie trzeba udzielić na nie jasnej i wyczerpującej odpowiedzi.

Jürgen Holtkamp pragnie uświadomić rodzicom, jak bardzo niebezpiecznymi mogą okazać się nowe media. Mogą, ale nie muszą. Zarówno matka jak i ojciec winni więc być czujni, by w razie potrzeby móc natychmiast zareagować. W pierwszej kolejności należy zadbać o ukształtowanie w dziecku właściwej hierarchii wartości. Dzięki temu młody człowiek bez problemu będzie umiał odróżnić dobro od zła.

Szczególnej analizie zostały poddane „dobrodziejstwa” współczesnej nauki i techniki: telefon komórkowy, gry komputerowe (zwłaszcza ego-shooter), a także Nowy Internet (WEB 2,0). Wpływ na taki stan rzeczy ma już samo dorastanie w medialnym społeczeństwie. Gdy do tego jeszcze zostanie dodana łatwość oraz nieograniczoność korzystania z owych wszem i wobec dostępnych możliwości, otrzymana „rzeczywistość” niekoniecznie musi być zadowalająca.

Autor uczula na czyhające w sieci niebezpieczeństwa: cybermobbing, nagonkę i pornografię, przemoc o różnym stopniu natężenia, ułudę wirtualnych światów, ogrom informacji podawanych i przejmowanych na portalach społecznościowych. Ekspediuje przydatne rady zmniejszające niebezpieczeństwo poddania się oszustwu, ostrzega przed zbytnim zaufaniem okazywanym wirtualnym przyjaciołom, a także analizuje ujemne cechy charakteryzujące poszczególne zagrożenia (nie „oszczędza” nawet czegoś tak oczywistego, jak: poczta elektroniczna, komunikatory oraz funkcje SMS i MMS).

Przemyślenia Jürgena Holtkampa nie ograniczają się tylko i wyłącznie do tych opisanych powyżej. W trosce o przyszłość młodego pokolenia, sięga do czynności dokonywanych przez ludzi dorosłych, na których przecież wzorują się młodzi. W zakupach przez Internet dostrzega nie tylko okazję, ale w wielu przypadkach również pułapkę. Dlatego akcentowaną przez niego bezwzględną koniecznością jest wskazywanie na kryteria pomocne w rozróżnianiu umiaru od przesady oraz prawdy od kłamstwa.

Książka „Co ogłupia nasze dzieci?” należy do poradników, z którym powinni zapoznać się wszyscy rodzice. Napisana językiem przystępnym, z pewnością przekona ich o czyhających niebezpieczeństwach. Skorzystanie z zawartych w niej rad pomoże sprostać wyzwaniom, wynikającym z przynależności młodych do medialnego społeczeństwa. Współuczestnicząc wraz z nimi w działaniach „sieciowych”, rodzice wielokrotnie uchronią dzieci przed niebezpiecznymi następstwami. Warto więc jak najszybciej z ową pozycją się zapoznać.

Kup książkę Co ogłupia nasze dzieci?

Zobacz opinie o książce Co ogłupia nasze dzieci?