Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Córka Cieni. Obce Matki

Ewa Cielesz

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Axis Mundi
Data wydania: 2016-04-06
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788364980244
Liczba stron: 292
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

Wszystko zaczęło się od lektury pamiętnika, znalezionego w opuszczonym bieszczadzkim domu. To poruszyło lawinę wydarzeń. Bohater powieści, Adam, poszukuje Juliany Dors, córki autorki pamiętnika – Magdaleny. Jej historia wywarła na nim tak wielkie wrażenie, że wciąż nie może o niej zapomnieć. By uczynić zadość swojej ciekawości, a zarazem spełnić żądanie ducha Magdaleny, postanawia odnaleźć Julianę. Pomaga mu w tym Toffi, sympatyczna dziewczyna, w której Adam się podkochuje. Razem odkrywać będą tajemnicę życia dziewczynki, którą los uczynił sierotą, rzucając w ramiona kolejnych obcych matek.

 

Córka cieni. Obce matki to przejmująca opowieść o poszukiwaniu swojej tożsamości, swojego miejsca w świecie, w którym nie ma się nikogo bliskiego. Juliana wychowywana jest przez obce kobiety, z których każda na swój sposób ją kocha, starając się przy tym przekazać swoje wartości. Poznajemy przy okazji burzliwą historię powojennej Polski i przekrój ówczesnego społeczeństwa. Wiejskie gospodarstwa, arystokratyczne domy, rodziny katolickie i żydowskie, a - wreszcie -państwowe domy dziecka, przez które przewija się dziewczynka, ukazują różne oblicza indoktrynacji, metod wychowawczych i ogólnie stosunku do dzieci w kontekście zmieniającego się klimatu politycznego. Aż trudno uwierzyć, że wydarzenia, o których wspomina się w powieści, miały miejsce stosunkowo niedawno. Ideologicznie dzieli je od współczesności prawdziwa przepaść. A jednak Juliana wciąż żyje - przetrwała głównie dzięki owym obcym matkom – zakonnicom, kucharkom, prostytutkom, nauczycielkom, zielarkom, wiejskim uzdrowicielkom. W Julianie zachowała się cząstka pochodząca od nich wszystkich, co czyni ją kobietą wyjątkową. Jest córką cieni, matek odchodzących gdzieś w niebyt na burzliwej drodze jej życia. A jednak każda z nich coś po sobie pozostawiła, pozostawiła niezwykłe wspomnienia i wrażliwość. Losy Juliany stanowią esencję powojennych dziejów Polek. Kobieta zaznała miłości i okrucieństwa, była świadkiem dramatycznych wydarzeń i cudownych uzdrowień. Doznała straty i szczęścia. Nic dziwnego, że jej opowieść tak bardzo zafascynowała Adama i Tofii. Ich poszukiwania stają się nie tylko wycieczką po odległych, zapomnianych miejscach w Polsce, ale i podróżą w głąb dramatycznej historii narodu, odkrywaniem przeszłości, często bardzo bolesnej dla tych, którzy wciąż noszą ją w sercu.

 

Ewa Cielesz pokazuje nie tylko, jak zagmatwane mogą być ludzkie losy, ale i uczy szacunku do starszych ludzi, zachęca do tego, by ich wysłuchać. Ich opowieści z pewnością warte są zapamiętania - bo przecież każde życie zasługuje na pamięć.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
szelmak plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Super historia! Nie można się oderwać, podobnie jak od tomu pierwszego!
leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Córka Cieni. Obce Matki Córka Cieni. Burza przed ciszą
Ewa Cielesz
Okładka - Córka Cieni. Obce Matki Sekret sprzed lat
Katarzyna Redmerska
Okładka - Córka Cieni. Obce Matki Woody Allen. Wywiady
pod redakcją E. Kapsisa
Okładka - Córka Cieni. Obce Matki Dziennik
Wacław Niżyński
Okładka - Córka Cieni. Obce Matki Córka Cieni. Obce Matki
Ewa Cielesz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów