Recenzja redakcji granice.pl

Agnieszka Grzelak

Wydawnictwo: W drodze
Data wydania: 2014-09-04
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

Kolejna część pięciotomowej sagi Agnieszki Grzelak przybliża czytelnikom niezwykłą postać córki Szklarki i Scabera, poczętą na Wyspie Nut – Mori Sedun. Dziewczynka już w dniu narodzin zaskoczyła rodziców, gdy odezwała się do nich pełnym zdaniem. Wprawiła ich tym w zachwyt pomieszany z lękiem. Dziecko zamilkło więc na kilka kolejnych lat, by nie sprawiać im przykrości - tym bardziej, że miało zdolność widzenia ich uczuć. Tak, Mori potrafi widzieć uczucia w postaci otaczających człowieka kolorów. Ale nie tylko to potrafi. Zna wszystkie języki świata, może przenikać strukturę przedmiotów, docierając do powiązań cząsteczkowych, widzi na duże odległości. Jej wzrok działa jak teleskop i mikroskop jednocześnie. Kolejni zatrudniani przez rodziców nauczyciele odchodzą po kilku dniach, bo dziewczyna wszystko umie. Również jeśli chodzi o sztukę, malarstwo nie ma dla niej tajemnic. Mori, jak każda nastolatka, zaczyna się zastanawiać, kim jest, jakie jest jej przeznaczenie, czego chce. Zamyka się w sobie, całymi dniami przesiadując w swoim pokoju i rozmyślając. Przeczytała już wszystkie książki, jakie były w jej zasięgu, ich treść zna na pamięć. Chce jednak czegoś więcej. Tylko czego?

Kolejna książka Agnieszki Grzelak to opowieść o dorastaniu, wchodzeniu w dorosłość, szukaniu własnej drogi. W przypadku Mori to poszukiwanie stanie się wyjątkowo skomplikowane, dziewczyna zostaje bowiem porwana wraz z innymi dziewczynkami przez instruktorki, które miały już nie istnieć, tymczasem wciąż są groźne. Zaczyna się walka o jej uwolnienie. Niebezpieczne odstępczynie ponownie chcą przejąć kontrolę nad życiem młodych, uzdolnionych kobiet, czerpiąc z ich życiowej energii. Nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że mają do czynienia z istotą obdarzoną mocą Corredo. Mori samodzielnie zmierzy się z niebezpieczeństwami, udowadniając, że potrafi być dzielna i odpowiedzialna. Jednak to krótkie streszczenie mocno zubaża bogatą i pełną fantazji treść. Wyobraźnia autorki budzi podziw. Jej koncepcja istnienia równoległych światów, do których można się dostać za pomocą połączonych specjalnymi linkami książek, jest pomysłem oryginalnym i pobudzającym wyobraźnię. Zostanie zresztą wykorzystana w kolejnym tomie, gdzie stanie się kluczowa dla całej fabuły.

Trzeba przyznać, że powieść czyta się z zapartym tchem. Jest błyskotliwa, pełna kolorów, zapachów, niezwykłości, a przy tym wiarygodna psychologicznie. Postaci, choć niezwykłe, zachowują się w sposób wiarygodny. Nie są pozbawione wad, typowo ludzkich słabości. Całość, dzięki zabiegowi szybkich zmian scenerii akcji, czyta się bardzo szybko i z dużą przyjemnością.

justa21 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-18, Na półkach: Przeczytałem,

Powrót instruktorek

Każdy z nas nosi w sobie jakiś dar, wyjątkowy talent, umiejętność, która znacząco wyróżnia nas w otoczeniu. Jedni zostali obdarzeni anielskim głosem, inni potrafią pięknie tańczyć bądź gotować, jeszcze inni efektywnie się komunikują, potrafią nawiązać wyjątkowy kontakt z dziećmi, hodują piękne kwiaty bądź projektują wnętrza. Zapewne każdy z nas potrafi również wskazać przynajmniej jedną osobę obdarzoną talentem plastycznym, która kilkoma szybkimi pociągnięciami pędzla potrafi odzwierciedlić rzeczywistość lub wykreować fantastyczne światy, która rzeźbi, szyje bądź wyrabia witraże. Niezależnie od rodzaju tej artystycznej aktywności jedno jest pewne – ten dar nie rozwijał się pod czujnym okiem instruktorek, podczas pobytu na Wyspie Sierot. Dlaczego możemy mieć tę pewność? Otóż z instruktorkami już dawno rozprawiła się Szklarka, która przy pomocy Herbaty Szczęścia zdołała uwolnić wszystkie uczennice i zniszczyć wyspy, które były dla nich niczym więzienie.

Czy jednak na pewno wszystkie instruktorki zniknęły z powierzchni ziemi? Na to pytanie odpowiada Agnieszka Grzelak, w kolejnym, drugim tomie znakomitego cyklu „Blask Corredo”. Opublikowana nakładem wydawnictwa W drodze powieść „Córka Szklarki” znów pozwala nam odwiedzić waleczną Theę Sedun, znów będziemy świadkami niezwykłych wydarzeń, znów przekonamy się, jak olbrzymim talentem dysponują dawne wychowanki instruktorek, a co więcej – poznamy cudowne dziecko poczęte na wyspie Nut, na terytorium Corredo.

Szklarce, obecnie hrabinie Sedun, towarzyszymy w niezwykle trudnej dla niej chwili. Właśnie została porwana jej dwunastoletnia córka, Mori, zaś wraz z nią ginie też osiem wychowanek Chamomilli. Wszystko wskazuje na to, że w tym haniebnym procederze brała udział przyrodnia siostra Szklarki, Pepperia, mszcząc się po latach na szklarce za odbicie narzeczonego, Scabera. Niestety, z powodu tajemniczej śmierci kobiety, nie sposób jest tego dowieść, choć podejrzenia Szklarki kierują się ku instruktorkom, jako zleceniodawcy porwania. Czyżby gdzieś w świecie przetrwały jakieś wyspy, na których odseparowane od rodziców dziewczynki uczą się tworzenia pięknych przedmiotów?

Jedyną nadzieją na odzyskanie Mori i pozostałych dziewczynek jest jej wyjątkowość. Dziewczynka znacząco wyróżnia się nie tylko wśród rówieśniczek, ale i wśród innych ludzi, zaskakuje nie tylko wszechstronną wiedzą, ale wyjątkowym darem do malowania, widzenia z daleka, czytania emocji oraz poruszania przedmiotów bez ich dotykania. I rzeczywiście, wrodzone umiejętności pozwalają Mori przejrzeć zamiary porywaczy, niestety nie może zrobić nic, by zapobiec ich niecnym zamiarów, czy też wrócić do domu. Co więcej, jako że Mori stanowi zagrożenie, za pomocą kilku sztuczek dziewczynka trafia do dżungli, gdzie każdy dzień jest walką o przeżycie. Czy wytrwa, czekając na ratunek? Czy Szklarce uda się zdążyć na czas, by ocalić swoje ukochane dziecko? Czy matka i córka znajdą wreszcie wspólny język?

Odpowiedzi musimy szukać w książce „Córka Szklarki”, która to powieść po raz kolejny zachwyca, po raz kolejny udowadnia, jak bujną wyobraźnią obdarzona jest autorka, jak wielkim talentem musi dysponować, by stworzyć tak wiele alternatywnych światów, tak wiele postaci, nad każdą z nich starannie się pochylając. Akcja książki pełna jest niespodziewanych zwrotów akcji, a wydarzenia toczą się równolegle zarówno w świecie Szklarki, jak i na wyspie, na której znalazła się Mori. Brawurowe zachowanie dziewczynki, jej walka o przeżycie i ogromna determinacja, wędrówki pomiędzy światami z wykorzystaniem książki – wszystko to brzmi niczym fantastyczna przygoda, choć jednocześnie nie sposób jest zapomnieć o grożącym nieustannie niebezpieczeństwie. Mori okazuje się być nie tylko dzieckiem o wielu talentach, ale również Dzieckiem Przeznaczenia, należącym do dwóch światów, to zaś wiąże się z pewnymi zadaniami, które musi wykonać, w tym z pomocą Temu, Który Obudzi. Jak zakończy się ta niezwykła opowieść? Jaką rolę odegra książę Arxt z ludu Xatl w życiu Mori? Czy Szklarka zdąży dotrzeć na wyspę z Herbatą Szczęścia i uratować córkę? Jaki cel przyświecał porywaczom? Wątpliwości pojawiające się podczas lektury nie pozwalają oderwać się na książki, nawet na chwilę nie tracimy uważności, nie chcąc opuścić żadnego z wydarzeń, rozgrywających się na wyspie Targisz. Zakończenie powieści, choć nie zaskakuje, to daje pewność, że jeszcze nie raz spotkamy się z tymi wspaniałymi bohaterami, jeszcze nie raz zatęsknimy za barwnym światem Corredo…

dayna15 Linia koment