Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Córka Szklarki

Agnieszka Grzelak

Ocena ( 2 osoby )
6.0
Wydawnictwo: W drodze
Data wydania: 2014-09-04
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788370339296
Liczba stron: 348
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

Kolejna część pięciotomowej sagi Agnieszki Grzelak przybliża czytelnikom niezwykłą postać córki Szklarki i Scabera, poczętą na Wyspie Nut – Mori Sedun. Dziewczynka już w dniu narodzin zaskoczyła rodziców, gdy odezwała się do nich pełnym zdaniem. Wprawiła ich tym w zachwyt pomieszany z lękiem. Dziecko zamilkło więc na kilka kolejnych lat, by nie sprawiać im przykrości - tym bardziej, że miało zdolność widzenia ich uczuć. Tak, Mori potrafi widzieć uczucia w postaci otaczających człowieka kolorów. Ale nie tylko to potrafi. Zna wszystkie języki świata, może przenikać strukturę przedmiotów, docierając do powiązań cząsteczkowych, widzi na duże odległości. Jej wzrok działa jak teleskop i mikroskop jednocześnie. Kolejni zatrudniani przez rodziców nauczyciele odchodzą po kilku dniach, bo dziewczyna wszystko umie. Również jeśli chodzi o sztukę, malarstwo nie ma dla niej tajemnic. Mori, jak każda nastolatka, zaczyna się zastanawiać, kim jest, jakie jest jej przeznaczenie, czego chce. Zamyka się w sobie, całymi dniami przesiadując w swoim pokoju i rozmyślając. Przeczytała już wszystkie książki, jakie były w jej zasięgu, ich treść zna na pamięć. Chce jednak czegoś więcej. Tylko czego?

 

Kolejna książka Agnieszki Grzelak to opowieść o dorastaniu, wchodzeniu w dorosłość, szukaniu własnej drogi. W przypadku Mori to poszukiwanie stanie się wyjątkowo skomplikowane, dziewczyna zostaje bowiem porwana wraz z innymi dziewczynkami przez instruktorki, które miały już nie istnieć, tymczasem wciąż są groźne. Zaczyna się walka o jej uwolnienie. Niebezpieczne odstępczynie ponownie chcą przejąć kontrolę nad życiem młodych, uzdolnionych kobiet, czerpiąc z ich życiowej energii. Nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że mają do czynienia z istotą obdarzoną mocą Corredo. Mori samodzielnie zmierzy się z niebezpieczeństwami, udowadniając, że potrafi być dzielna i odpowiedzialna. Jednak to krótkie streszczenie mocno zubaża bogatą i pełną fantazji treść. Wyobraźnia autorki budzi podziw. Jej koncepcja istnienia równoległych światów, do których można się dostać za pomocą połączonych specjalnymi linkami książek, jest pomysłem oryginalnym i pobudzającym wyobraźnię. Zostanie zresztą wykorzystana w kolejnym tomie, gdzie stanie się kluczowa dla całej fabuły.

 

Trzeba przyznać, że powieść czyta się z zapartym tchem. Jest błyskotliwa, pełna kolorów, zapachów, niezwykłości, a przy tym wiarygodna psychologicznie. Postaci, choć niezwykłe, zachowują się w sposób wiarygodny. Nie są pozbawione wad, typowo ludzkich słabości. Całość, dzięki zabiegowi szybkich zmian scenerii akcji, czyta się bardzo szybko i z dużą przyjemnością.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
22200116Zp Linia koment
Przeczytane:2016-12-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,do kupienia,gimnazjum,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2016-03-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
dayna15 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów