Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Czarodziejka

Małgorzata Warda

Ocena ( 4 osoby )
3.2
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2006
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-7469-416-5
Liczba stron: 270
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: kalina

Głównymi bohaterkami książki są trzy młode kobiety, które są współlokatorkami. Patrycja- nauczycielka historii sztuki w szkole katolickiej. Marta, która wykłada ten sam przedmiot, tylko na uniwersytecie. I wreszcie Helena- najbardziej tajemnicza z nich, przybyła nie wiadomo skąd, cierpiąca na zaniki pamięci. W ich życiu pojawia się kryminalna zagadka. W tajemniczych okolicznościach umiera znany artysta malarz, Michał Ociesa (nawiasem mówiąc ojciec ucznia Patrycji). Prawdopodobnie było to samobójstwo. Jednak są poważne wątpliwości, ponieważ wszystkie obrazy i sprzęty dookoła zostały zniszczone. Marta z Patrycją usiłują rozwikłać tę zagadkę. Czy kluczem do tajemnicy okaże się (nomen omen) artystyczna grupa "Klucz", do której należał zarówno zmarły malarz, jak i znajomi dziewczyn? Co Michał Ociesa ukrywał przed światem? Jak wyglądały jego ostatnie chwile? I kim właściwie jest ich tajemnicza współlokatorka Helena? Co się skrywa w mrokach jej niepamięci? Przeczytacie Państwo sami. Książkę czyta się z mieszanymi uczuciami.

 

Przepiękne są fragmenty dotyczące siły sztuki. Przytoczę jeden szczególnie przemawiający do serca- wypowiedź Patrycji: "Czasami oczywiście mówiłam o innym rodzaju metafizyki. O tym, który był mi najbliższy, czyli o pięknie. Mówiłam o kobietach malowanych przez Vermeera- sprawiających wrażenie zatrzaśniętych w klatkach zwierząt. Mówiłam o ciszy jego płócien. I o ciszy obrazów de La Tura. Czasami udawało mi się osiągnąć zamierzony efekt. Widziałam wpatrzone we mnie zszokowane, przejęte twarze i rozchylone usta. I ten dziwny, szczególny wyraz oczu, dla którego pokochałam zawód nauczyciela- wrażenie, że te oczy dopiero się otwierają i że od tej chwili będą widzieć zupełnie inną rzeczywistość". Świetnie napisane są również opowiadania z wyspy- sekretnego świata Heleny, gdzie zawsze może się schronić przed złem tego świata. Te miniaturki są pełne magii. Autorka buduje też w ciekawy sposób napięcie- od początku stykamy się z tajemniczością, dziwnymi lękami bohaterek, sennymi koszmarami. Jednak czegoś tu brakuje, jest jakieś pęknięcie. Akcja bowiem toczy się wolno, przez co ciągłe używanie środków podtrzymujących napięcie wywołuje raczej uczucie znużenia. Poza tym fabuła jest bardzo zwyczajna. Mam więc uczucie pewnego rozczarowania i niedosytu- forma góruje nad treścią. Jednak wspomniane wcześniej plusy są na tyle mocne, że książkę oceniam w sumie pozytywnie.

 

Kalina Beluch

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
izabela81 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-03, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki - 2015,
Choć chwilami jest zabawnie, a innym razem przerażająco, to jednak tym razem pani Warda nie zaczarowała mnie. Fabuła w sumie interesująca, natomiast okładka w ogóle nie pasuje do treści. Bohaterowie z licznymi tajemnicami, ale jestem zawiedziona, że nie wszystkie się wyjaśniają. Powieść ma swój potencjał, ale myślę że nie do końca wykorzystany. A szkoda, bo bardzo lubię książki pani Wardy.
teano plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-20, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - 52 książki 2013,
Tytuł, a już zwłaszcza okładka, zupełnie nieadekwatne do treści.
Polecam miłośnikom powieści psychologicznych, odradzam tym, którzy szukają płytkiego romansu-czytadełka dla zabicia czasu przy kawce.
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
WiedzmAnn Linia koment
Przeczytane:2015-03-27, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,lekkie,Mam,
annna84 Linia koment
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów