Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Czego uszy nie widzą

Tyszka Agnieszka

Ocena ( 2 osoby )
4.5
Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2014-04-30
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-64379-24-6
Liczba stron: 192
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Nie jest tajemnicą, że w książkach dla wchodzących w nastoletni świat odbiorców warto przedstawiać bohaterów w sytuacjach granicznych bądź w momentach przejścia. Tak też czyni Agnieszka Tyszka w powieści „Czego uszy nie widzą”, wtrącając swoje bohaterki w niełatwe doświadczenia i okoliczności.

 

Misia Bronzik opiekuje się siostrami: na głowie ma prowadzenie domu, ale i szkołę: jest w trzeciej klasie gimnazjum, musi skoncentrować się na nauce. Tymczasem mama sióstr Bronzik wyjechała w przedłużającą się delegację, a tata… po prostu zniknął i tylko od czasu do czasu przysyła córkom liściki z wypisanymi taoistycznymi mądrościami. W trosce o pozostawione w domu dziewczynki, mama sprowadza do nich nielubianego dziadka. Ta ekscentryczna postać nie wywoła raczej entuzjazmu. Despotyczny staruszek usiłuje zaprowadzić u Bronzików swoje porządki, porozumiewając się z podopiecznymi za pomocą ogłoszeń przyczepianych na korkowej tablicy. Tak jak jego syn, ma problemy w kontaktach interpersonalnych, choć oczywiście może sporo nauczyć swoje wnuczki. I z wzajemnością.

 

Agnieszka Tyszka koncentruje się na dwóch płaszczyznach życia nastolatki: pierwsza, tradycyjna, to szkoła – nauczyciele, koleżanki, lekcje i problemy z nauką. Druga, bardziej egzotyczna – to dom, w którym dzieją się rzeczy bardziej niż zwykle oryginalne. W ten sposób może autorka, nawiązując do klasycznych rozwiązań, jednocześnie je ubarwiać. Przez sferę wspólną dla bohaterki i odbiorczyń książki, zyskuje Tyszka grono wiernych czytelniczek. Przez zaskakujące rozwiązania w relacjach domowych pozwala wzbudzić ciekawość. Dziadek, który początkowo irytuje i wyzwala złość, wprowadza kilka niebanalnych pomysłów na wychowanie dziewczynek, w dodatku okazuje się całkiem sympatyczny – to dobra powieściowa kreacja. Drugą dalszoplanową a ładnie naszkicowaną bohaterką jest kilkuletnia Zuzia – tu Agnieszka Tyszka pozwoliła sobie na wprowadzenie absurdalnego humoru, jest w portretowaniu rezolutnej Zuzi przekonująca.

 

Trochę rozczarował mnie natomiast wizerunek średniej Bronzikówny, Karoliny. Miała to być dziewczyna pyskata i odważna – ale jak na taki pomysł charakterologiczny, nieco jej w książce za mało. Dziwi lekko przedstawienie nieobecnego ojca, który poszukuje swojej drogi. Nie wiadomo, jak potoczą się jego losy, bo tu został zaprezentowany nie jako ostoja, a rozchwiany emocjonalnie, nieporadny facet. Tyszka zresztą sprawdza się w rysowaniu silnych osobowości. Pani Wiem Wszystko to bardzo ładne przeniesienie stereotypu do książki. Cieszy obecność Izoldy Migockiej, mądrej nauczycielki, która potrafi zarazić uczniów pasją. W dalszym ciągu natomiast nowatorskie (albo chociaż rzadkie) jest wprowadzenie małej niepełnosprawnej dziewczynki, dziecka z porażeniem mózgowym – chociaż Tyszka kreśli tę postać bardzo ostrożnie, nie da się ukryć faktu, że przełamuje pewne tabu.

 

Żeby książka „Czego uszy nie widzą” nie była zwykłą powieścią, jakich wiele, autorka wprowadza co jakiś czas wątek teatralny, a dokładniej: prezentuje scenariusze przedstawień, napisane przez główną bohaterkę w ramach pracy domowej. Przyznaję, że są to próby imponujące i naprawdę wciągające. Tyszka przełamuje problemy związane z brakiem tematów, uczy wyjścia od zwyczajności, tworzy krótkie obrazki obyczajowe, do których czasem znienacka wkracza absurd. Jest to także krok do zainteresowania młodych odbiorców teatrem, stara się autorka nakłonić czytelników po pierwsze – do wiary we własne umiejętności, po drugie natomiast – do kreatywności i rozwijania własnego hobby.

 

Chociaż szkoła w „Czego uszy nie widzą” jest – jak wszędzie – beznadziejna – to jednak ktoś potrafi w niej podsunąć inspirujące pomysły. Tyszka robi coś jeszcze: szuka dobrych rad dla młodzieży. Pomaga opanować szkolny stres, wyjaśnia, co w życiu jest najważniejsze. Kształtuje losy swoich nastoletnich bohaterek tak, by z ich doświadczeń wnioski wyciągać mogli czytelnicy. Jej podpowiedzi są subtelne, a przy tym i trafne, pasują zarówno do niezwykłych książkowych wydarzeń, jak i codziennych perypetii.

 

Izabela Mikrut

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
justa21 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-26, Na półkach: Przeczytałem,

Słowne potyczki


Ten, kto twierdzi, że okres dorastania jest czasem beztroskiej zabawy i jest pozbawiony problemów, chyba nigdy nie był młody. Przecież to właśnie w wieku lat „-nastu”, ocena niedostateczna w szkole jest prawdziwą katastrofą, pan z fizyki wywołuje koszmary, a klasówka z polskiego przyprawia o migrenę. To w wieku lat „-nastu”,  prawdziwą tragedią jest brak stroju na piątkową imprezę (nawet jeśli szafa nie domyka się z nadmiaru rzeczy), niechętne spojrzenie Marka z II c, czy kłótnia z najlepszą przyjaciółką. Jeśli do tych problemów dochodzi jeszcze niesprzyjająca atmosfera w domu, problemy finansowe czy rodzinne, to nie trzeba wiele, by pomyśleć o ucieczce, najlepiej na drugą półkulę ziemskiego globu.


Misia bynajmniej nie chce uciekać, choć jej życie nie należy do łatwych. Jest jedną z sióstr Bronzik, córka nieustannie przebywającej w delegacji matki oraz ojca, który przeżywając kryzys wieku średniego, zabawia się w Szymona Słupnika. Wszystkie perypetie sympatycznej i rezolutnej panny Michaliny, zostały opisane w zabawnej i wciągającej powieści dla młodzieży, autorstwa Agnieszki Tyszka. „Czego uszy nie widzą …”, to kolejna już pozycja autorki adresowana do młodych czytelników, którzy w książce szukają nie tylko dobrej zabawy, ale i rozwiązania nękających ich problemów.


Tym razem poznajemy trzy siostry Bronzik – najmłodszą Zuzię, średnią Karolinę oraz najstarszą, Misię. Ich ustabilizowane wydawałoby się życie rozsypuje się niczym domek z kart w chwili wyjazdu ojca w bliżej niesprecyzowaną podróż, a także długiej delegacji mamy. Niepełnoletnimi dziewczynkami opiekować się ma ekscentryczny i apodyktyczny dziadek Melchior, który wprowadza się do domu Bronzików wraz ze swoim wojskowym drylem i … przemyconym ukradkiem kotem. Jak sama Misia twierdzi, starszy pan jest to „osobnik nieprzewidywalny do szpiku kości!”, który nie dość, że oczekuje przestrzegania rozlicznych zasad, to jeszcze porozumiewa się z dziewczynkami stosując przysłowia. Despotyczny staruszek, który dotąd nie był obecny w życiu rodziny, nie przypada do gustu szczególnie Misi, która jawnie bojkotuje jego rządy, rozpoczynając walkę na popularne powiedzenia.


Szybko się okazuje, że dziadek Melchior to nie jedyny problem dziewczynki. Ojciec, rzekomo przebywający w podróży służbowej, tak naprawdę stara się odnaleźć w ascezie sens życia, zabawiając się przy tym w taoistycznego mistrza, zaś ciotka Wiem Wszystko, poraża swoją oryginalnością i … przystojnym synem. I jak, w takich warunkach realizować się na zajęciach poetycko-teatralnych?


Agnieszka Tyszka, w pozornie lekkiej i przyjemnej powiastce, zdołała poruszyć szereg kwestii, nurtujących współczesne nastolatki. Stworzeni przez nią bohaterowie stanowią barwną plejadę postaci, z których każda reprezentuje odmienne postawy, wartości czy metody działania. Mamy zatem surowego dziadka o miękkim sercu, którego największą bolączką jest samotność, maskowana oschłością i nieszkodliwymi dziwactwami. Mamy kolorową niczym motyl ciotkę, która „wie wszystko”, nie tylko na temat relacji w domu Bronzików, ale i na temat ziół i innych naturalnych sposobów leczenia. Na kartach książki pojawia się też niezwykle dojrzała i sympatyczna Penelopa, która opiekuje się z wielkim oddaniem swoją siostrzyczką z porażeniem mózgowym oraz panna Migotka, czyli Izolda Migocka, nauczycielka z powołania, która potrafi swoją artystyczną pasją zarazić uczniów i przenieść ich do krainy, gdzie króluje wyobraźnia. Najmłodsza z sióstr Bronzik zauroczy i rozczuli nas swoim zachowaniem, ale to z Misi będziemy dumni. I nieco będziemy jej zazdrościć znajomości z Kubą, wyjątkowym młodym człowiekiem… Wśród tych wszystkich osobowości nieco blado wypada Karolina, ale nawet nie zauważamy tego, że jej postać pozostaje jakby w cieniu, zapomniana przez autorkę.


„Czego uszy nie widzą …”, jest piękną i zabawną powieścią dla młodych odbiorców. Niesie ona ze sobą pozytywne wartości, pozytywne emocje, pokazuje postawy młodych ludzi wobec nękających ich problemów i udowadnia, że przepaść międzypokoleniowa pomiędzy dziadkami i wnukami wcale nie jest taka duża. Bo nawet z dziadkiem Melchiorem można się porozumieć, kiedy tylko otworzy się serce na jego samotność oraz przyjmie jego punkt widzenia. Co więcej, może się nawet okazać, że starszy pan kiedyś też był młody, a jego przeszłość kryje w sobie wiele fascynujących historii.


 


 


 

Aramina Linia koment
Przeczytane:2015-04-19, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2014 i wcześniej,
oldzix Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kiki94kms Linia koment
Przeczytane:2013-12-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów