Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Czterdzieści zasad miłości

Elif Shafak

Ocena ( 5 osób )
3.6
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2012-04-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788308048535
Liczba stron: 406
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Turecka pisarka, Elif Safak, ma już w swoim dorobku kilka naprawdę bardzo dobrych powieści. Autorka ani na moment nie zwalnia tempa, ani nie osiada na laurach i tym razem znowu oddaje do rąk czytelników dzieło, obok którego trudno przejść obojętnie. Czterdzieści zasad miłości to publikacja zaskakująca, inspirująca i pokazująca, co tak naprawdę jest w życiu najważniejsze. Elif Safak w swojej najnowszej powieści zachęca do zatracenia się w miłości – nieważne, czy będzie to miłość do boga, człowieka czy do absolutu. Ważne, by miłość wypływała z głębi serca.

 

Ella to dobiegająca czterdziestki matka trójki dorastających dzieci. Jej mąż jest bardzo dobrze zarabiającym dentystą, zatem kobieta bez przeszkód mogła zrezygnować z pracy zawodowej. Jednak zajęcia typowe dla gospodyni domowej sprawiają, że Ella popada w coraz większą rutynę. Aby przerwać ciąg nudnych i powtarzających się w koło obowiązków, postanawia ona podjąć pracę jako recenzentka w wydawnictwie. Do rąk Elli trafia debiutancka, próbna wersja powieści niejakiego Aziza Zahary Słodkie bluźnierstwo. Książka opowiada o trzynastowiecznym derwiszu, Szamsie z Tebrizu, oraz jego towarzyszu, znakomitym mówcy i poecie, Rumim.

 

Słodkie bluźnierstwo to nie tylko fikcyjna, nie istniejąca powieść Aziza Zahary, bohatera książki Elif Safak. To także fantastycznie wpleciona powieść w prowadzoną przez Safak narrację Czterdziestu zasad miłości. Czytelnik, trzymając w rękach publikację Elif Safak, tak naprawdę otrzymuje dwie książki, które stanowią nierozerwalną całość. Są jak miłość, która ulega pomnożeniu tylko wtedy, kiedy się ją dzieli.

 

Wgłębiając się w powieść Aziza, Ella ulega czarowi opisywanych miejsc, orientalnych smaków i zapachów oraz wydaje się szczerze zaciekawiona losami derwisza i jego przyjaciela, Rumiego. Postanawia napisać maila do Aziza. Zawiera w nim nie tylko informację o tym, że jest recenzentką jego powieści, ale także stwierdza, że powieść ta trafiła w jej ręce w najtrudniejszym dla niej momencie. Zdrady męża, ślubne plany najstarszej (a mimo tego wciąż bardzo młodej) córki oraz przeświadczenie, że nie istnieje coś takiego jak miłość - to problemy, z którymi Ella nie potrafi sobie poradzić. Czy Aziz i lektura jego powieści wyciągną Ellę z emocjonalnego "dołka"? A może znajomość z autorem przerodzi się w coś więcej?

 

Elif Safak w Czterdziestu zasadacj miłości zestawia znaną czytelnikowi codzienność z duchowością i emocjonalnym pojmowaniem boskości. Sufizm, który odgrywa bardzo ważną rolę w Słodkim bluźnierstwie, to mistyczny nurt w islamie. Polega on na próbie osiągnięcia jedności z absolutem poprzez wyparcie się własnego ego, modlitwach i śpiewach. Bohater Słodkiego bluźnierstwa, Szams z Tebrizu jako drogę do boga wybrał miłość. To w niej się zatraca, w niej szuka inspiracji, odpowiedzi i wskazówek. Elif Safak w usta wędrownego derwisza wkłada zasady, które ze względu na swoją uniwersalną wymowę mogą stać się drogowskazami nie tylko dla wyznawców sufizmu, ale także dla chrześcijan czy ludzi niewierzących.

 

Trudno doliczyć, ilu jest tak naprawdę w powieści narratorów. Historię Elli i Aziza opowiada narrator-obserwator, natomiast w Słodkich bluźnierstwach narratorem jest każdy z bohaterów. To właśnie oni, bohaterowie-narratorzy, tłumaczą, czym jest dla nich miłość i którą z czterdziestu wyznawanych przez Szamsa zasad będą się w życiu kierować. Prezentowane w powieści dialogi, opisy czy monologi są pełne nietuzinkowej treści, kipią mądrością, a w wielu zdaniach czytelnik może znaleźć piękne maksymy, którymi odtąd będzie kierował się w swoim życiu.

 

Czterdzieści zasad miłości to jedna z tych książek, które pozostawiają w sercu czytelnika trwały ślad. To publikacja, o której będzie się rozmyślało, którą często będzie się przywoływało oraz do której niejednokrotnie jeszcze się powróci. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
katibe Linia koment
Przeczytane:2016-08-02, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,26 książek w 2016 r.,
AgnieszkaSC Linia koment
Przeczytane:2016-03-27, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
edytka222 Linia koment
Przeczytane:2015-08-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Pinkberry Linia koment
Przeczytane:2014-01-30, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
ewelina1845 Linia koment
Na półkach: Czytam,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ShirinKa Linia koment
Przeczytane:2013-10-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
break
Okładka - Czterdzieści zasad miłości Dom dzienny, dom nocny. Audiobook
Olga Tokarczuk
Okładka - Czterdzieści zasad miłości Drugi koniec świata
Małgorzata Sobieszczańska
Okładka - Czterdzieści zasad miłości Barszalona
Aga Sarzyńska
Okładka - Czterdzieści zasad miłości Wielki marynarz
Catherine Poulain
Okładka - Czterdzieści zasad miłości Śmierć przewodnika rzecznego
Richard Flanagan
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów