Recenzja książki: Czy Bogu można zaufać?

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Zaufanie jest jedną z podstawowych więzi międzyludzkich, która bywa szczególnie cenna w jakże często spotykanych sytuacjach kryzysowych. Jednym z obiektów zaufania, obok człowieka, zwierzęcia, przedmiotu czy instytucji, jest Bóg. W przypadku obdarzania poczuciem zaufania Pana Boga, na czołowym miejscu znajduje się wymagająca stałej koncentracji serca nadzieja. By móc się nią cieszyć nieprzerwanie, w najwyższym stopniu oraz w każdej chwili trudnej codzienności, Wydawnictwo Jedność oddało do rąk czytelnika zmieniający życie poradnik Czy Bogu można zaufać? Jak dojść do wiary w trudnych czasach, w którym Thomas D. Williams w interesujący sposób opowiada o niczym niezastąpionej mocy zaufania oraz zaprasza do podążania wyznaczoną przez Boga niełatwą ale za to bezpieczną drogą.

Poprzez słowa autora: Nie powinno się traktować Boga jako ostatniego w kolejce kandydatów do zaufania, nie powinniśmy się też zwracać do Niego tylko dlatego, że nie mamy nikogo innego na podorędziu. Należy Mu ufać, ponieważ jest godzien naszego zaufania i w pełni na nie zasługuje, przebija pewność, że warto zaufać Temu, który posyłając na świat umiłowanego Syna, dał wyraz swojej bezgranicznej miłości. Autor porównuje fenomen zaufania z przypominającymi je postawami: wiarą, nadzieją, optymizmem, oczekiwaniami oraz poleganiem na innych. Wylicza konkurentów Boga w rywalizacji o nasze zaufanie (bogactwo, wykształcenie, znajomości, kreatywność, ideologie i filozofie), a także analizuje obejmujące wszystkie obszary ludzkiego życia Boże kompetencje (dobra wola, prawdomówność, prawość). Stawia znak równości pomiędzy zaufaniem do Boga i Kościoła. Wymienia grzechy przeciwko ufności (niepokój, utyskiwania, zniechęcenie, samowystarczalność), definiuje trudności związane z zaufaniem oraz akcentuje potrzebę zaufania dojrzałego, które wytrzyma próbę czasu i cierpienia. Przekonuje, że ufać Bogu może każdy, a także podaje kolejne kroki, mające na celu odzyskanie zaufania wcześniej utraconego.

W lekturze przeplatają się osobiste wspomnienia Thomasa D. Williamsa z opiniami młodych ludzi, przemyśleniami filozofów i teologów, wypowiedziami zaczerpniętymi z dokumentów Kościoła, modlitwami oraz opowiadaniami. Dzięki licznym i adekwatnym do rozważań fragmentom biblijnym Starego- i Nowego Testamentu (wraz z siglami), czytelnik łatwo zrozumie, iż Bogu warto powierzyć swój strach i marzenia, a także zaufać Mu nawet wtedy, gdy ma się wiele do stracenia. Zrozumie, że zaufanie to nie tylko ryzyko, ale również „ostatnia deska ratunku”, która ze względu na wymóg wiary w dobro czyni nas lepszymi. Przynosi duszy pokój, niesie prawość moralną oraz przyczynia się do rozwoju duchowości.

Książka Czy Bogu można zaufać? Jak dojść do wiary w trudnych czasach przeznaczona jest dla każdego. Ten, kto po nią sięgnie, nauczy się tak kierować swoim życiem, by z codziennych doświadczeń wyciągać konstruktywne wnioski. Będzie również w stanie ofiarować Bogu i przyjąć od Niego dar zaufania.

Kup książkę Czy Bogu można zaufać?

Zobacz opinie o książce Czy Bogu można zaufać?
Czy Bogu można zaufać?
Thomas D. Williams
Większy niż myślisz
Thomas D. Williams0
Okładka ksiązki - Większy niż myślisz

Odbiorcy:- książka adresowana jest do szerokiego grona czytelników, zainteresowanych argumentacją na rzecz religii chrześcijańskiej w opozycji do...