Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Czy umiesz gwizdać, Joanno?
Kup Teraz

Czy umiesz gwizdać, Joanno?

Ulf Stark, Anna Höglund

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Zakamarki
Data wydania: 2008
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-60-96329-6
Liczba stron: 48
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Książka dla maluchów, która nikogo nie pozostawi obojętnym, wydana przez Zakamarki, porusza tematy najtrudniejsze w przepiękny sposób. Ulf Stark w „Czy umiesz gwizdać, Joanno?” jest i zabawny, i wzruszający, i przeraźliwie smutny. Dociera do małych odbiorców bez trudu, proponując im piękną bajkę-niebajkę o przyjaźni, przywiązaniu i rozstaniu.

 

Bertil i Ulf to dwaj mali przyjaciele. Bertil zazdrości Ulfowi dziadka, na szczęście Ulf wie, gdzie takiego dziadka można znaleźć. Prowadzi Bertila do domu starców – a tam jeden ze staruszków, Nils, natychmiast podejmuje grę: traktuje Bertila jak swojego prawdziwego wnuczka, zgadza się zachowywać jak prawdziwy dziadek, wzór czerpiąc z dziadka Ulfa. Buduje dla chłopców latawiec z apaszki dawno zmarłej żony i swojego krawata. Uczy Bertila gwizdać. Ten odwdzięcza się „swojemu” dziadkowi płynącymi prosto z serca prezentami, a i powrotem do młodości – pewnego niezapomnianego wieczoru wybiera się dziadek z chłopcami na czereśnie, innym razem dwaj przyjaciele urządzają Nilsowi urodziny. Starszy mężczyzna wreszcie czuje się kochany i doceniany, ma dla kogo żyć. W końcu jednak odchodzi. Bertil i Ulf to mali chłopcy, którzy świat rozumieją jeszcze na swój sposób, a że nie korzystają z podpowiedzi dorosłych, kreują rzeczywistość po swojemu, po swojemu też tłumaczą sobie rozmaite międzyludzkie relacje. Naiwnie i prosto opowiadają o otoczeniu i pomysłach, w ich rozmowach daje się zauważyć nieubłagalna dziecięca logika.

 

Zupełnie inaczej postrzegają rzeczywistość dziecięcy bohaterowie, nieobarczeni jeszcze życiowymi doświadczeniami – czy też świadomością zachowań (nie wiedzą, co „nie wypada”). Ale staruszek Nils bez problemu wpasowuje się w infantylną konwencję. Zamiast obopólnego zdziecinnienia mamy całkiem poważną grę. To nie niewinna zabawa, a sposób na życie – w obu wypadkach tymczasowy sposób wymaga całkowitego zaangażowania. Obie strony wzajemnie obdarowują się najbardziej wartościowymi elementami, pomysłami i doświadczeniami. Dzieci przywracają dziadkowi sens egzystencji, dziadek proponuje im nieznane maluchom zabawy. Dzieci zapewniają staruszkowi beztroskę i miłość, ten odwdzięcza się podjęciem wyzwania, znakomicie grając rolę dziadka. Ulf Stark pokazuje młodym odbiorcom, jak ważne są relacje między pokoleniami, między dziadkami i wnukami - nawet przyszywanymi. Uczy szacunku do starszych, którzy często stają się idealnymi kompanami zabaw. Uczy też wrażliwości. Ale najważniejsza jest tu kwestia związana z odejściem. Dzięki Starkowi maluchy dowiedzą się, jak oswoić w sobie nieuchronne rozstanie, jak poradzić sobie ze śmiercią bliskich, poczuciem winy i osamotnienia. Kiedy Nils umiera, istotne okazuje się nie tyle wsparcie znajomych, co przepracowanie smutku w sobie.

 

Jest to książka wzruszająca ze względu na styl, w jakim została opowiedziana historia niezwykłej przyjaźni. Zaskakuje Ulf Stark całkowitą rezygnacją ze wszelkich ozdobników. Relacjonuje historię z punktu widzenia dziecka, ale obiektywizuje ją, pozbawia swojego narratora prawa do wygłaszania jakichkolwiek poza opisowymi komentarzy. Mały Ulf opowiada tylko o tym, co widzi – nie wyciąga dodatkowych wniosków i nie chce dopatrywać się jakichkolwiek związków między wydarzeniami. Wszelkie opinie pozostawia młodym odbiorcom, dzięki temu może silnie na nich wpływać. Moc oddziaływania tego tekstu w połączeniu z „dziecięcymi” rysunkami jest ogromna. Warto podsunąć maluchom tak niezwykłą i ważną pozycję.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ot plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-09, Na półkach: Przeczytałem,Ebooki,
Ładna historia, ciepła ale smutna. Trochę tylko ta kradzież niewychowawcza. ;)
Temat mi się spodobał, bo sama też nie miałam okazji nacieszyć się dziadkiem.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Vanillivi Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
mariuszdr Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
nunachopin Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Czy umiesz gwizdać, Joanno? Zlatko, Beza i złodziej
Moni Nilsson, Elin Lindell
Okładka - Czy umiesz gwizdać, Joanno? Tajemnica więzienia
Martin Widmark, Helena Willis
Okładka - Czy umiesz gwizdać, Joanno? Pomelo podróżuje
Ramona Bădescu, Benjamin Chaud
Okładka - Czy umiesz gwizdać, Joanno? Doris ma dość
Pija Lindenbaum
Okładka - Czy umiesz gwizdać, Joanno? Urodziny Alberta
Gunilla Bergström
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów