Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Dlaczego mi to robisz mamo?

Rosie Rushton

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2008-07-01
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788392640400
Liczba stron: 200
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Rosie Rushton znalazła sposób na porozumienie ze swoimi czytelniczkami – nastolatkami, które jak wszystkie nastolatki przechodzą bunt wobec rodziców, przeżywają zawody sercowe i kłócą się z przyjaciółkami. „Dlaczego mi to robisz, mamo” to już trzecia część poczytnej serii – i cały czas autorka konsekwentnie wprowadza w życie charakterystyczny, na pierwszy rzut oka rozpoznawalny styl.

 

Cztery bohaterki – Chelsea, Jemma, Sumitha i Laura – konfrontują swoje marzenia i pragnienia z rzeczywistością. Jak łatwo się domyślić, takie porównania nie wypadają zbyt dobrze. To rodzi frustracje i zniechęcenie. Rodzice, jak zwykle, nic nie rozumieją. Każda z bohaterek przeżywa inne rozterki – matka Laury jest w ciąży z ojczymem dziewczyny. Ojczym, zdaniem Laury, ogranicza jej wolność, nie pozwala brać udziału w ekologicznych manifestacjach. Ojciec Laury nie potrafi ułożyć sobie życia i chce wrócić do byłej żony, o mediację prosi natomiast córkę; nie mówi jej jednak prawdy a przedstawia własną, subiektywną wersję wydarzeń. Smutki topi w alkoholu. Jemma chce zostać aktorką, ale mama – dla jej dobra – hamuje zapędy dziewczyny, gdyż dostrzega w zachowaniu córki niepokojące sygnały.

 

Rodzice Chelsei mają problemy finansowe i nie mogą spełniać zachcianek córki, ojciec Jona zaś swoim rubasznym sposobem bycia przynosi synowi wstyd. Ten repertuar problemów i trosk, którego nie powstydziłby się żaden tasiemcowy obyczajowy serial poszerza przypadek małego brata Sumithy, prześladowanego przez szkolnych kolegów. Rozdzierający dramat dziecka jest w tym tomie czymś nowym, wprawdzie ma służyć ukazaniu obojętności nastolatki, ale pokazuje też tragedię dziecka, które nie ma jak walczyć o swoje prawa. Próbuje Rosie Rushton zaznaczyć, że nie zawsze irytujące zachowanie młodszego rodzeństwa jest wynikiem kaprysu czy rozpieszczenia, często oznacza poważne i zupełnie niedziecięce problemy.

 

Autorka tego powieściowego cyklu dla młodzieży z jednej strony próbuje ukazać racje walczących o większą swobodę nastolatek, a z drugiej przemyca w rozwiązaniach z „Dlaczego mi to robisz, mamo?” słuszność stanowisk rodziców. Pokazuje, w jakie pułapki wnioskowania najczęściej wpadają młodzi ludzie, jak są podatni na wpływy i jakie w związku z tym czyhają na nich niebezpieczeństwa. Wszystko to ujawnia się w pogmatwanych losach nieletnich postaci. Rushton posługuje się maksymalnie skróconymi scenkami, nie skupia się długo na jednym temacie, urywa natomiast relacje w momentach wprawdzie tendencyjnych, ale i trzymających w napięciu. Ta, nierzadka przecież, strategia doskonale zdaje egzamin w pełnej pomysłów książce. W powieści Rushton aż roi się od małych dramatów, podrysowanych wyrzutami i złośliwostkami historii. Nie brakuje, rzecz jasna, porywów serca: bohaterowie poszukują swoich drugich połówek z wyjątkową determinacją – a to oznacza, że nieraz cena, jaką przyjdzie za te poszukiwania zapłacić, będzie niesprawiedliwie wysoka. W tej książce każde nieporozumienie prowadzić może do kataklizmu. Dorośli i młodzież to dwa światy, między którymi nie dojdzie do zgody, a sprzeczki są wpisane w porządek dnia. „

 

Dlaczego mi to robisz, mamo?” to nie powieść o dojrzewaniu, a jedynie o małej cząstce tegoż, akcja rozpięta jest na niewielkim odcinku czasu. Chodzi tu przede wszystkim o rozrywkę i znalezienie płaszczyzny porozumienia między autorką i odbiorczyniami. Jako że to typowa obyczajówka, spodoba się przede wszystkim dziewczynom – to one znajdą przyjemność w śledzeniu kolejnych sercowych wątków. Nagromadzenie takich „przygód” będzie doskonałą zachętą do lektury.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AMAF12 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
czarniutka21 Linia koment
Przeczytane:2009-09-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Karmelek3 Linia koment
Przeczytane:2014-02-08, Na półkach: Przeczytałem,
white_swan Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów