Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Drakulcio ma kłopoty. Urodzinowa katastrofa

Sergiusz Pinkwart, Magdalena Pinkwart

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2015-04-17
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788364379574
Liczba stron: 136
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

A przecież to zupełnie, ale to zupełnie nie była jego wina  

Korzystanie z dobrych wzorców jest jak najbardziej pożądane. Naśladownictwo tego, co dobre, jest wskazane, choć nie zawsze prowadzi do sukcesu równego oryginałowi. Książeczka Drakulcio ma kłopoty. Urodzinowa katastrofa autorstwa Magdaleny i Sergiusza Pinkwartów jest wzorowana na zagranicznych pozycjach, takich jak historie o Koszmarnym Karolku czy o Penny z Piekła Rodem. Szczególnie wiele zdaje się czerpać zwłaszcza z książeczek o Penelopie Jones - z tym, że tam główną bohaterką jest dziewczynka, a tu - chłopak. Oto na pierwszy rzut oka zauważone podobieństwa: podobnie potraktowani rodzice, uciążliwy starszy brat (u Penny - siostra), zwariowana ciocia i uzdolniona kuzynka-prymuska, najlepszy przyjaciel, koledzy i koleżanki skutecznie szukający kłopotów, szalona pani nauczycielka, wyrazisty pan Dyrektor. Szczegóły są odmienne, zasada ta sama. W końcu świat jest jedną globalną wioską, a różnice tkwią tak naprawdę w detalach. Jest też kilka nowatorskich pomysłów, jest forma dziennika pisanego dla Babci i Dziadka, są dymki z tekstami i komiksowe rysunki. No i, oczywiście, jest styl. Charakterystyczny i - co ważne - zabawny.

Wydaje mi się, że oparcie książeczki na obserwacjach dzieci, odpowiednim ich przerysowaniu, potraktowaniu z ciepłym humorem sprawdza się prawie zawsze. Drakulcio ma kłopoty. Urodzinowa katastrofa jest kolejnym przykładem udanego wdrożenia tego pomysłu. O ile więcej niż połowa wdrożeń systemów informatycznych jest nieudana, o tyle więcej niż połowa wdrożeń pomysłów związanych z komentowaniem świata przez dzieci jest trafiona. Bawi nie tylko najmłodszych, choć być może z innego powodu.

Jest w tych historiach humor, są marzenia i pragnienia, te małe i te duże. Również te z różnych powodów słabo uświadamiane sobie przez rodziców. Jest odbicie, czasami w krzywym zwierciadle, świata dorosłych, nie zawsze poważnego, ułożonego, logicznego, przyjaznego, zrozumiałego. Wszystko to jest podane - jak w przyzwoitym barze - życzliwie, bez przesady(zmu) i wielkich... oczekiwań. Zabawa jest przednia. Humor - zaskakująco dobry. Drakulcio ma kłopoty to cztery historie z życia dziesięcioletniego Drakulcia, za którym z uporem wartym lepszej sprawy chodzą kłopoty.
   
Mama się wścieka, bo Tata nie ma na nic czasu i tylko udaje, że jej słucha, nawet potakuje, a zapytany kontrolnie przez Mamę, potrafi jak echo powtórzyć jej ostatnie słowa, ale wpuszcza je jednym uchem i wypuszcza drugim.

To cztery opowieści pełne ciepłego humoru, który nie irytuje. Szczególnie powinny one przypaść do gustu chłopakom - wszak główny bohater to ktoś, z kim łatwo mogą się utożsamiać. Historie są mniej lub bardziej z życia wzięte, trochę tylko odrealnione, choć taki ton nadaje im poniekąd narracja Drakulcia. Smakowitym kąskiem są w książce maksymy po łacinie. Ot, taka forma przybliżenia od setek lat „martwego” języka przez zabawę. Poznajemy też „od kuchni” teatr, spotykamy Wielkiego Odkrywcę, zaprzyjaźniamy się z dżdżownicami, uczestniczymy w urodzinowej katastrofie. Poznajemy wiele ciekawych osób. I, co ważne, nie nudzimy się ani przez chwilę. Po dotarciu do ostatniej strony możemy mieć nadzieję, że nie jest to nasze ostatnie spotkanie z sympatycznym urwisem.

Warto zwrócić uwagę na niezłe ilustracje Tomasza Domańskiego - proste, acz dobrze pasujące do klimatu książki.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
speedi Linia koment
Przeczytane:2015-07-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
AMAF12 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów