Recenzja książki: Drapieżniki. Z bliska 3D

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Drapieżniki to zwierzęta, które oprócz strachu wzbudzają także w człowieku podziw i zachwyt dla swojej niczym nieograniczonej siły i sprytu. O zwyczajach, umiejętnościach i sposobach polowania najmłodszy i ten nieco starszy czytelnik przeczytają we wspaniałej, bogato ilustrowanej publikacji „Drapieżniki. Z bliska 3D”.

Drapieżniki to nie tylko dzikie i potężne koty, takie jak lwy czy gepardy. Młody czytelnik dowie się z książki, że drapieżniki zamieszkują także morskie głębiny, ale również zaadoptowały sobie przestworza. Drapieżniki znajdują się na szczycie łańcucha pokarmowego. Żywią się innymi, zwykle mniejszymi od siebie stworzeniami. Aby polowanie zakończyło się sukcesem, drapieżniki przez miliony lat ewolucji wypracowały odpowiednie strategie. Drapieżne koty posługują się ostrymi zębami i pazurami. Sowy polują przy użyciu silnego dzioba i wielkich szponów. Żeglarz portugalski natomiast obezwładnia swoją ofiarę silnie toksyczną substancją wydzielaną przez parzydełka. Szczególną uwagę poświęcono w publikacji wielkim, drapieżnym kocurom. Opisane zostały zwyczaje jaguarów, lwów, lampartów oraz panter. Bardzo ciekawy rozdział dotyczy drapieżników zamieszkujących strefy umiarkowane, tajgi, tundry oraz strefy polarne. Mowa tu przede wszystkim o wilkach, niedźwiedziach polarnych i lisach. Młodych odkrywców z pewnością zainteresuje fragment dotyczący podmorskich drapieżników – rekinów ludojadów i niebezpiecznych ośmiornic. Oprócz tego w publikacji znalazły się rozdziały poświęcone drapieżnym ptakom oraz gadom.

„Drapieżniki” to książka, w której czytelnik na każdej stronie natrafi na trójwymiarowe elementy. Z jej kart wypłynie do czytelnika rekin – i to dwukrotnie, wyskoczy gigantycznych rozmiarów pasikonik czy wyfrunie piękny bielik amerykański. Oprócz tych fascynujących elementów w publikacji znalazły się wysuwane zakładki, miniksiążeczki oraz ruchome, pokryte kolorowymi ilustracjami koła. Rysunki towarzyszą czytelnikowi na każdym kroku. Niektóre są bardzo duże, zajmują niemal całą stronę książki, inne natomiast są malutkie. Każda ilustracja opatrzona została komentarzem. Czasami jest to duża dawka konkretnych, choć uproszczonych informacji. Zdarzają się także krótkie wzmianki, przywodzące na myśl raczej ciekawostki i dodatkowe informacje dla zainteresowanych tematem.

Książka kierowana jest przede wszystkim do małych, rozpoczynających edukację szkolną lub uczęszczających do zerówki dzieci. Młodsze pociechy raczej zanudzi miejscami trudny tekst, a rozkładane elementy ulegną zbyt szybko zniszczeniu. „Drapieżniki” to publikacja, która z pewnością okaże się doskonałą pomocą także dla nastolatków. Dostarczy ogromnej ilości informacji z zakresu biologii, co pomoże i ułatwi przyswajanie wiedzy z zakresu tego przedmiotu.

„Drapieżniki” to książka napisana przystępnym, prostym i jasnym językiem. Skorzystają z niej zarówno starsze dzieci, jak i zaczynające dopiero doceniać piękno świata maluchy. Publikacja oprócz tego, że uczy, przede wszystkim bawi. Zaskakujące i perfekcyjnie wykonane elementy, duże, kolorowe ilustracje oraz ruchome części sprawią, że uczenie się biologii przestanie być przykrym obowiązkiem, a stanie się niezapomnianą przygodą.

Kup książkę Drapieżniki. Z bliska 3D

Zobacz opinie o książce Drapieżniki. Z bliska 3D
Autor
Ciekawe dlaczego wieje wiatr
Anita Ganeri0
Okładka ksiązki - Ciekawe dlaczego wieje wiatr

Książka ta w interesujący sposób przedstawia naszą planetę i świat natury. Zawiera mnóstwo interesujących informacji o budowie Ziemi, w przystępny sposób...

Akta Ziemi. Pustynie
Anita Ganeri0
Okładka ksiązki - Akta Ziemi. Pustynie

Akta Ziemi to nowa seria książek o pięknych, choć często także groźnych, środowiskach na Ziemi. Ilustrowana poglądowymi schematami i zdjęciami, każda przybliża...