Recenzja książki: Droga na Północ. Antologia norweskiej literatury faktu

Recenzuje: Natalia Szumska

Nasze postrzeganie — to wewnętrzne i to zewnętrzne — jest wciąż sztywno skierowane na kolor skóry. Nasze poczucie obcości, nasz strach i niepewność rejestrują wciąż tylko ciemną masę, nie ludzi, nie jednostki, dobre czy złe, jak my sami. W najlepszym razie przedstawiamy sobą filantropię rodem ni mniej, ni więcej z „Chaty wuja Toma”.

Sigurd Evensmo, „Observasjoner”, Oslo 1970, przełożyła Maria Gołębiewska-Bijak

W ostatnich tygodniach na naszym rynku wydawniczym ukazała się prawdziwa perła literatury faktu, zbiór Droga na Północ. Dopracowana przez redaktorów, tłumaczy, korektorów chyba perfekcyjnie, a to się przecież tak rzadko zdarza... Jej waga (prawie 2 kilogramy!) jest wprost proporcjonalna do nakładu pracy, ale to ciężar szlachetny. I wart swojej ceny.

Całość została skrupulatnie wybrana spośród tekstów norweskich autorów ostatniego 120-lecia. Czytelnik znajdzie tu między innymi teksty publicystyczne, fragmenty reportaży, pamiętników, wspomnień, listów, aktów prawnych i wywiadów, które okraszone są świetnie dobranymi (choć książka aż prosi się o więcej) i zreprodukowanymi fotografiami. Na uwagę zasługuje więc nie tylko treść, ale też kunsztowne wydanie.

Zbiór podzielono na 6 chronologicznie ułożonych rozdziałów. Pierwsza część dotyczy lat 1900-1905, a więc rodzenia się niezależności Norwegii od Szwecji; druga — obejmująca lata 1905-1940 — stanowi opis lat niedoli pierwszej wojny światowej i kryzysów społeczno-ekonomicznych lat powojennych; trzecia (1940-1945) to z kolei kronika trudów wojny na północy. Część czwarta (1945-1959) stanowi zapis rozliczeń powojennych; piąta (1960-1979) i szósta (1980-2000) to kronika długiej (i wyboistej) drogi reform do powstania społeczeństwa dobrobytu, które od lat 80. stoi u progu nowych wyzwań.

Droga na Północ to potężna dawka rzetelnej wiedzy na temat Norwegii. Potrzeba ogromnego obycia i obeznana w temacie, by ułożyć spójną całość z tak niepodobnych do siebie fragmentów układanki. Ta antologia jest maksymalnie przekrojową publikacją, którą z powodzeniem można porównać do naszej rodzimej, Szczygłowej, ale pokazuje obraz kraju przecież zupełnie innego. W dodatku pokazuje w sposób migawkowy, ale jednocześnie syntetyczny. To nie są jedynie fragmenty dzieł wielkich umysłów. Znajdziemy tu bowiem pełen przekrój społeczny i polityczny — od robotników po zdobywców Nagrody Nobla, od rybaków po polityków, od szarych obywateli, potrafiących pisać (bo z interpunkcją i ortografią bywa już różnie) po literatów i publicystów o nienagannych manierach językowych. Są tu wątki makro i mikro — istotne z punktu widzenia wielkiej polityki i małego człowieczka. Są - wreszcie - wątki zabawne (łowienie łososi, seanse spirytystyczne) i poruszająco tragiczne (obozy koncentracyjne, wojenne dzieci). Droga Norwegii do dzisiejszego dobrobytu nie była łatwa. Może i nam pora zacząć uczyć się od najlepszych? Albo chociaż czerpać doświadczenia z ich błędów?

Nie streszczę zarysu konstrukcji tej książki, nie opowiem też o Norwegii. Przeczytajcie sami (ale nie "na raz", tylko niespiesznie, dawkując).

Kup książkę Droga na Północ. Antologia norweskiej literatury faktu

Zobacz opinie o książce Droga na Północ. Antologia norweskiej literatury faktu
Mistrzowie kina amerykańskiego. Bunt i nostalgia
Opracowanie Zbiorowe0
Okładka ksiązki - Mistrzowie kina amerykańskiego. Bunt i nostalgia

W zainicjowanej rok temu serii wydawniczej Mistrzowie kina amerykańskiego skoncentrowaliśmy się na klasycznym okresie filmu hollywoodzkiego. W tomie drugim...

Baw się. Poszukiwacze skarbów. Łamigłówki i naklejki
opracowanie zbiorowe 0
Okładka ksiązki - Baw się. Poszukiwacze skarbów. Łamigłówki i naklejki

W książkach z serii ,,Baw się" dzieci znajdą rozmaite zadania i różne formy aktywności, dzięki którym szybko rozprawią się z nudą! Mogą rysować, kolorować...