Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Druga cesarzowa

Michelle Moran

Ocena ( 3 osoby )
5.7
Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2014-06-11
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788379990429
Liczba stron: 296
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Agnieszka Chmielewska-Mulka

Michelle Moran przenosi czytelników do Paryża doby Napoleona Bonapartego. Trafiamy do imperium, w którym wszyscy podwładni są uzależnieni od kaprysów jednego człowieka. To historia ambitnego cesarza i otaczających go kobiet. Ukazuje konsekwencje porzucenia przez niego żony Józefiny i poślubienia bardzo młodej księżniczki habsburskiej Marii Ludwiki w nadziei na dziedzica. Niestety, odmowa oddania ręki dziewczyny może zakończyć się wojną.

 

Maria Ludwika wie, co musi zrobić. Zgadza się poślubić Napoleona. W Paryżu lepiej poznaje swoją rywalkę w walce o władzę - Paulinę. Siostra Napoleona to bardzo ambitna kobieta, dążąca do celu po trupach. Jest lojalna wobec brata i przekonana, że stanie się on nowoczesnym odpowiednikiem faraonów Egiptu. Jej największym marzeniem jest rządzić razem z nim w charakterze królowej-siostry, jak praktykowali to starożytni egipscy faraoni. Rozpoczyna kampanię przeciwko nowej cesarzowej. Tymczasem Napoleon staje się coraz bardziej zdesperowany w kwestii spadkobiercy, a jednocześnie dochodzi do destabilizacji sytuacji w imperium. Następuje rozlew krwi, rodzina Marii Ludwiki jest zagrożona. Druga Cesarzowa jest zmuszona do podjęcia decyzji, które zmienią wszystko...

 

Tytułowa bohaterka - Maria Ludwika - to siostrzenica Marii Antoniny. Napoleon wybrał ją ze względu na jej szlachecką krew i zdolność do posiadania dzieci. Niestety, nie było to małżeństwo z miłości. Sytuacja Marii Ludwiki budzi współczucie, ale jej poczucie obowiązku, siła i męstwo z kolei robią wrażenie.

 

Z książki dowiadujemy się, że Napoleona i jego siostrę Paulinę łączyło pożądanie. Oboje byli do siebie bardzo podobni: ambitni, egoistyczni, podejrzliwi, zazdrośni i bardzo okrutni. Napoleon był ponadto chciwy, miał obsesję na punkcie samego siebie i przeświadczenie, że jego życie jest ważniejsze niż pół miliona dusz ludzkich. Uważał, że to dla nich honor umrzeć w jego wojnach. Jakie były konsekwencje tego przekonania? To już wiemy z lekcji historii.

 

Ogromną zaletą książki jest także fakt, że historia opowiedziana jest z kilku perspektyw: Marii Ludwiki, Pauliny i Paula Moreau - szambelana. Przejścia między głosami poszczególnych postaci i różnymi punktami widzenia są bardzo płynne. Daje to wgląd w ich uczucia i myśli. Obawa Marii Ludwiki o życie syna porusza, obsesja Pauliny fascynuje, a bezinteresowna lojalność szambelana budzi podziw. Druga cesarzowa daje dzięki temu zabiegowi narracyjnemu niemal kompletny obraz dzikiego, ekscentrycznego i całkowicie amoralnego rodzeństwa oraz czasów, w jakim przyszło żyć Napoleonowi i Paulinie..

 

Szybkie tempo akcji sprawia, że książkę czyta się błyskawicznie. Szczegółowe opisy zabytkowych wnętrz uatrakcyjniają lekturę. Udało się autorce także ukazać obraz ludzi z tamtej epoki, wizerunek silnych kobiet, które pragnęły zmienić bieg historii. Lektura wzbudza zainteresowanie epoką napoleońską. To fascynująca, wciągająca powieść, nowe spojrzenie na owe czasy. Znakomite połączenie interesującej fabuły z tłem historycznym. Po Drugą cesarzową po prostu warto sięgnąć. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
kalola plusminus Linia koment
Druga Cesarzowa, to intrygująca historia Rodziny Bonapartych, ich przyjaciół,. pracowników oraz przeciwników. Język jakim posługuje się Michaelle Moran wciąga czytelnika w fascynujący świat francuskich intryg w którym została zdarta maska za którą ukrywają się bohaterowie książki obnażając tym samym ich ludzką stronę.
kawusiaaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-08, Na półkach: Przeczytałem,

"TAKI CZŁOWIEK JAK JA NIE PRZEJMUJE SIĘ ZBYTNIO ŻYCIEM MILIONA LUDZI"


Czytając książki historyczne, wciąż na nowo zaskakuje mnie ich specyficzny klimat, który z różnym skutkiem przekazuje nam wyjątkowego ducha tamtych lat. Ów książki, prezentujące dawną etykietę, dawne stroje czy choćby w końcu rządzące wówczas w architekturze style, w iście magiczny sposób, niczym podczas podróży w najprawdziwszym wehikule czasu, rysują przed czytelnikiem często bardzo rzetelny obraz minionych wieków. Dokładny rzut na historyczne postacie, których czyny zaznaczyły się, mniej lub bardziej, w przeszłości, czy specyficzny, przyczynowo - skutkowy układ fabularny, ściśle połączony z chronologią zdarzeń, to cechy, które wspólnie układają się na pasjonującą i przede wszystkim autentyczną lekcję historii. "Druga cesarzowa" autorstwa Michelle Moran to powieść reprezentująca w mistrzowski sposób swój gatunek.
 
Maria Ludwika, dziewiętnastoletnia córka cesarza Austrii, zmuszona jest zawrzeć, typowe dla tamtych lat, małżeństwo polityczne ze nienawidzonym Bonaparte, mężczyzną znanym w kręgach, przede wszystkim, ze swojego nieokrzesanego charakteru, wyzutego z jakichkolwiek znamion ogłady czy kultury. Młodziutka kobieta, dla dobra własnego kraju, opuszcza rodzinną Austrię, pozostawiając za sobą wszelkie zalążki uczucia zwrócone w stronę innego mężczyzny. Po długiej i męczącej podróży, w końcu trafia na dwór Bonapartów, gdzie już pierwszego dnia, w całej okazałości, poznaje grubiański charakter męża...

Człowiek, który trząsł całą Europą, siejąc w potomnych widmo kolejnej wojny, Zwykły generał, który na ruinach kraju wyniszczonego wojną, zbudował prawdziwe imperium. W końcu największy prostak, którego charakteryzowała niemal maniakalna ambicja. Napoleon! Mężczyzna, który cierpiał na obsesję dworskiej etykiety, który traktował kobiety jedynie jako źródło zaspokajania własnych potrzeb. Autorka nie pozostawia złudzeń, bezwstydnie obnażając grubiański charakter cesarza. Wszystkie skandale, które regularnie wybuchały na dworze francuskim, stanowiły źródło pikantnych plotek, którymi karmiły się kraje Europy. Z rosnącym niedowierzaniem czytałam o kolejnych brutalnych ekscesach Bonapartego, dziękując w duchu autorce za ten niesamowicie rzetelny obraz jego osoby. Zaś z drugiej strony, kibicowałam z całego serca Marii Ludwice, która pomimo licznych upokorzeń ze strony nieobliczalnego męża, zawsze zachowywała swoją godność, z prawdziwą pasją zastępując go na tronie podczas wojen. 
 
Autorka przedstawia też w swojej powieści niezwykle kontrowersyjną postać siostry Napoleona, Paulinę, których stosunek daleki był od wizerunku spokojnego rodzeństwa, wręcz przeciwnie, szokował pożądaniem, niezdrową relacją, która miała znamiona kazirodztwa. Bezwzględna, zimna, oddana bezwarunkowo swojemu bratu oraz idei, której przyświecała chorobliwa chęć rządzenia światem. Niczym mityczne postacie faraona Ozyrysa i Izydy, Paulina pragnęła stanąć u boku Napoleona, zarówna jako jego kochająca żona, a zarazem najwierniejsza siostra. Ponętna nimfomanka, której główną uciechą były łóżkowe ekscesy. Jej niezwykle specyficzny charakter przejawiający objawy prawdziwego szaleństwa, szokował dawniej ówczesnych ludzi, ale bulwersuje i teraz, na każdej stronie książki coraz bardziej oburzając czytelnika. 
 
Ogromną zaletą recenzowanej powieści jest przedstawienie całej historii z perspektywy trzech osób: Marii Ludwiki, Pauliny i Paula Moreau – jej szambelana. Autorka operując tym specyficznym sposobem narracji, umiejętnie odsłania ich wielobarwny koktajl uczuć, obnaża targające bohaterami bolączki oraz w końcu oddaje bardziej kompletny obraz rodziny Bonapartów. Warto zwrócić też uwagę na wszystkie źródła, którymi posługiwała się autorka, w celu odtworzenia ostatnich sześciu lat panowania Napoleona. Tysiące rzetelnych materiałów, a nawet liczne zachowane listy, których fragmenty Michelle Moran przytoczyła w swojej powieści, szokują swoim autentyzmem, dając prawdziwy wgląd w kontrowersyjne życie Napoleona. Zachęcam Was szczerze do lektury „Drugiej cesarzowej”, która otworzy wam podwoje do pikantnych sekretów francuskiego dworu. Jestem wprost zachwycona tą pozycją i mam nadzieję, że poznam przyszłości w inne utwory tej utalentowanej autorki. Polecam!

AMN Linia koment
Przeczytane:2016-01-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Bas1992 Linia koment
Przeczytane:2014-11-02, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bambi12 Linia koment
Przeczytane:2014-08-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów