Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Dżem. Ballada o dziwnym zespole
Kup Teraz

Dżem. Ballada o dziwnym zespole

Skaradziński Jan

Ocena ( 2 osoby )
5.5
Wydawnictwo: In Rock
Data wydania: 2009-08-08
Kategoria: Muzyka, film
ISBN: 9788360157404
Liczba stron: 396
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Milwaukee Meg

Fani jednego z najpopularniejszych polskich zespołów rockowych, Dżemu, nie mają zbyt wielkiego wyboru jeśli chodzi o literaturę o ulubionym zespole. Chociaż na fali filmu „Skazany na bluesa” pojawiło się dużo książek o wokaliście zespołu, Ryszardzie Riedlu, niewiele jest monografii samego zespołu, żeby nie powiedzieć – jedna. „Dżem. Ballada o dziwnym zespole” Jana Skaradzińskiego, bo o tym dziele tutaj mowa, dotychczasowe kompendium wiadomości o grupie, doczekało się właśnie trzeciego wydania, uzupełnionego o dane z roku 2008. Są to dość poetycko spisane dzieje całego zespołu, od samych początków, których doszukiwać można się w latach siedemdziesiątych na Górnym Śląsku, aż do wydarzeń zeszłorocznych.

Od razu trzeba zaznaczyć, że jeśli ktoś miał z Dżemem dotychczas mało do czynienia i zna kilka kawałków, może oglądał „Skazanego na bluesa” i mniej-więcej kojarzy styl, a chciałby się czegoś ciekawego dowiedzieć … powinien się trzymać z daleka od tej książki i raczej bazować na opowieściach kolegów bądź książkach o Riedlu. „Ballada…” to dzieło dla osób obeznanych z muzyką Dżemu i w niej zakochanych; takich, które bez problemu orientują się w kolejnych składach zespołu i rozmaitych wersjach kolejnych piosenek. Prostym testem na to, do której grupy nam bliżej, jest sama okładka – jeśli po siedmiu obrazkach znajdujących się na niej uda nam się odgadnąć siedem tytułów piosenek, to raczej możemy czytać. Jeśli jedną bądź dwie – lepiej nie, bo można się jedynie do zespołu zrazić.

Skaradziński pisze bardzo dokładnie i z dbałością o szczegóły, „Ballada…” jest więc istną kopalnią informacji dla każdego fana. Znajdują się tutaj dokładne opisy rozmaitych koncertów czy sesji nagraniowych, analizowane są także teksty i kolejne piosenki, te bardziej i mniej znane. Mało jest tutaj opisów życia prywatnego muzyków, ale rekompensowane jest to z nawiązką opisami rozmaitych przypadków i wypadków, anegdotek i ciekawostek związanych z Dżemem. Miejscami jednak „Ballada…” wydaje się trochę ugrzeczniona (choć nie brakuje tutaj fragmentów o całonocnych popijawach czy rozmaitych ekscesach), czasem też umieszczone między wierszami aluzje aż kolą czytelnika w oczy. Autor stara się też dodać trochę poetyckości swojej całkiem dobrej prozie, co nie wychodzi tekstowi na dobre; górnolotne; filozoficzno-poetyckie fragmenty wydają się bardzo sztuczne i stosunkowo naiwne. Ale za to ‘normalny’ tekst jest napisany świetnie: z pasją, interesująco i żywo, co sprawia, że nawet mimo natłoku faktów i nazwisk, książkę czyta się z prawdziwym zainteresowaniem.

Treść książki to jedno, ale równie ciekawe są liczne zdjęcia (kolorowe i czarno-białe) do niej dodane i wszelakie dodatki, zajmujące jedną trzecią objętości publikacji. Kalendarium, recenzje koncertów, dokładna dyskografia oraz ankiety wypełnione przez członków zespołu to intrygująca lektura dla każdego fana, zapewniająca całe godziny zabawy w robienie różnorodnych statystyk. No a oprócz tego - to niezłe źródło dla własnych poszukiwań informacji o zespole. Tak samo zdjęcia: z dzieciństwa, z sesji nagraniowych, z koncertów, z knajp, w gronie rodzinnym i z zespołem … pokazują czytelnikowi ludzką stronę legendy, jaką jest Dżem.

„Dżem. Ballada o dziwnym zespole” to interesująca książka dla każdego fana i fanatyka tej formacji. Niestety, jest to tekst dla ‘zaawansowanych’, więc osoby o słabych nerwach i małej wiedzy powinny raczej poszukać innego dzieła… Co nie zmienia faktu, że „Ballada…” to dobrze napisana, może lekko przeładowana informacjami, ale jednak fascynująca książka o równie fascynującym zespole.

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Justine943 Linia koment
Przeczytane:2005-01-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
natkaa55 Linia koment
Przeczytane:2014-01-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów