Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - Dziesiąta symfonia
Kup Teraz

Dziesiąta symfonia

Gelinek Joseph

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2009-01-21
Kategoria: Albumy
ISBN: 9788374956307
Liczba stron: 360
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Sławomir Krempa

Sukces „Kodu Leonarda da Vinci” otworzył drogę do publikacji dziesiątek powieści, których atutem jest jedynie to, że w tle poznajemy historię sławnego a zaginionego dzieła sztuki czy też odkrywamy nieznane (i – koniecznie – sensacyjne) epizody z życia genialnego twórcy. Wydawcy o każdym z autorów piszą, że to erudyta na miarę Umberto Eco, zaś wśród mnogości tego typu „powieści produkcyjnych” naprawdę trudno znaleźć pozycję naprawdę interesującą. Jednak czytelnicy, którzy sięgną po „Dziesiątą symfonię” Josepha Gelinka – o ile oczekiwać będą przede wszystkim dobrej rozrywki – raczej nie powinni poczuć się rozczarowani.

 

Punkt wyjścia raczej nie poraża oryginalnością: światek melomanów elektryzuje wiadomość o wyjątkowym koncercie, podczas którego zaprezentowane ma zostać nieznane dzieło Ludviga van Beethovena – tytułowa „Dziesiąta symfonia”, mająca okazać się dziełem jeszcze bardziej odkrywczym niż jej zachwycająca poprzedniczka. Zaprezentowana podczas koncertu pierwsza część jest podobno rekonstrukcją dokonaną na podstawie zachowanych fragmentów oryginału. Cóż, kiedy pewien miłośnik dzieł Beethovena duszą, sercem i nosem (czy może raczej – uchem) czuje, że tak genialnej rekonstrukcji nie mógłby dokonać nikt oprócz mistrza Ludviga i postanawia ten fakt udowodnić?

 

Niestety, człowiek, który rekonstrukcji miał dokonać tuż po koncercie, ginie, po pewnym zaś czasie odnaleziona zostaje jego odcięta głowa z wytatuowanym zapisem nutowym, który może być zapisanym szyfrem miejscem ukrycia wiekopomnego dzieła. Do czego doprowadzą gorączkowe poszukiwania? Czy dzieło odnajdą naukowcy, policja czy kolekcjonerzy-maniacy? Czego jeszcze dowiedzieć się możemy o wielkim kompozytorze? I co Beethoven miał wspólnego z końmi? To tylko niektóre z pytań, jakie zadawać sobie będą czytelnicy powieści Gelinka… Powieści – zaznaczyć trzeba – zaskakująco przyzwoitej.

 

Po raz pierwszy od dawna w powieści sensacyjnej widać, że jej autor, przygotowując się do pracy i zbierając materiał korzystał z większej liczby źródeł niż tylko Wikipedia. Owszem, Gelinek często odwołuje się do bardzo popularnych filmów o Beethovenie – do „Kopii Mistrza" Agnieszki Holland i „Wiecznej miłości”. Ale korzysta też z bardziej rzeczowych literackich biografii i czerpie z bogactwa wiedzy muzykologicznej. Owszem, popełnia przy tym błędy, zaś motywy napoleońskie wydają się tu doklejone w sposób nieszczególnie wiarygodny, całość jednak wydaje się zaskakująco lekkostrawna. Dzieje się tak tym bardziej, że napięcie budowane jest tu sprawnie przez cały czas, zaś akcja toczy się na tyle wartko, by czytelnik nie miał zbyt wiele czasu na to, aby zastanawiać się nad szczegółami czy spójnością tego muzycznego koktajlu.

 

Język pozostaje dość prosty i przystępny, zaś wywody muzykologiczne czy historie z życia kompozytora na tyle krótkie, aby mniej cierpliwi czytelnicy nie zdążyli się znudzić. Zresztą – bez złudzeń – większość miłośników gatunku kryminał/sensacja/thriller i tak akapity te pominie. I w sumie – nic w tym złego. „Dziesiąta symfonia” to bowiem po prostu dość inteligentnie napisany thriller.

 

Część miłośników przyciągnie obietnicą kilku ciekawostek z życia Beethovena, pozostałym wystarczą dreszczyk emocji i dobrze budowane napięcie. Krótko mówiąc: Joseph Gelinek napisał niezłą książkę. Ale hasło marketingowe, które głosi, że „Nigdy jeszcze żaden thriller nie brzmiał tak pięknie”, wydaje się grubo przesadzone.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dominika_21 Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
ot Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
ALICIOUS Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
AMJ1986 Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
dunia20002 Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
cichaczytelniczka Linia koment
Przeczytane:2011-05-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Konwalia95 Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Justine943 Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
magda690 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
migaweczka Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
karin Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
karla1214 Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
palabum Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Atka0606 Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
gan1983 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
marian51015 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów