Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Dziewiętnaście minut
Kup Teraz

Dziewiętnaście minut

Jodi Picoult

Ocena ( 16 osób )
5.4
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2008
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-89325-33-4
Liczba stron: 686
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: alison2
Jodi Picoult to autorka ciesząca się ogromną popularnością zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Pisarka ujęła czytelników niezwykle umiejętnym podejściem do bardzo trudnych zagadnień, do problemów, które mogą dotknąć każdego. Ciężka choroba, decyzje, które mogą wywoływać moralne rozterki, trudne relacje międzyludzkie - to własnie świat, w którym Picoult się obraca i o którym potrafi bardzo interesująco pisać.
 
Na pierwszy rzut oka tematyka Dziewiętnastu minut może wydawać się typowo amerykańska. Jeżeli jednak dobrze się wczytać, czytelnik zrozumie, że poruszane przez Jodi Picoult problemy są po prostu uniwersalne.
 
Siedemnastoletni Peter Houghton wyrusza do szkoły z plecakiem wypełnionym bronią. Jego ofiarami stają się zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. W dosłownie parę minut zmienia życie mieszkańców sielankowego Sterling w prawdziwy koszmar. Sprawa wydaje się oczywista - setki świadków mogą w każdej chwili wskazać Petera jako bezwzględnego mordercę, proces wydaje się jedynie formalnością. Czy jednak na pewno tak jest? Chłopak nie należy do grupy znudzonych nastolatków, którzy z braku lepszego zajęcia zaczynają strzelać do żywych celów. Peter już od czasów przedszkolnych jest ofiarą regularnych upokorzeń ze strony rówieśników. Dorośli "umywają ręce", bo - jak twierdzą - ewentualna interwencja wywoła jeszcze większą agresję. Pozostawiony sam na sam z problemem, Peter żyje w ciągłym strachu przed kolejną podłością ze strony najpopularniejszych dzieciaków w szkole. Czy lata takiego psychicznego obciążenia mogą usprawiedliwiać jego zachowanie?
 
Jodi Picoult z niebywałym wyczuciem porusza się w obszarze tematów naprawdę kontrowersyjnych. Unika prostych odpowiedzi, stara się uczciwie i obiektywnie pokazać racje każdej ze stron. Prawdą jest, że Peter dopuścił się czegoś niewyobrażalnego i doprowadził do zniszczeń, których nic nie będzie w stanie zrekompensować. W takich momentach wiele osób momentalnie wysuwa postulat zakazu powszechnego posiadania broni. Z drugiej strony od razu pojawiają się głosy, że to nie broń, lecz człowiek dokonuje zniszczenia. Świadome i umiejętne posługiwanie się pistoletem czy strzelbą samo w sobie nie stwarza zagrożenia. Która postawa jest słuszna? Picoult nie opowiada się po żadnej ze stron, pozwalając czytelnikowi na osobistą ocenę i refleksję. 
 
Choć główny bohater dopuścił się czynów niewybaczalnych, byłoby uproszeniem nazwać go działającym z zimną krwią mordercą. Ze stronic książki wyłania się bowiem postać chłopca regularnie poniżanego zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Mogłoby się zdawać, że część nieprzyjemnych sytuacji, które go spotykają, to tak naprawdę nic nie znaczące drobnostki - mało wyszukane przezwisko, wyrzucenie pudełka na śniadanie przez okno autobusu, prowokacyjne komentarze na temat orientacji seksualnej... Dla większości jego równieśników to małe złośliwości, które postrzega się bardziej w kategorii dowcipu. Czytelnik ma za to okazję zobaczyć, jak zgubna może się okazać kumulacja takich żartów. Ogrom poniżenia, z jakim zmaga się Peter, jest naprawdę przytłaczający. 
 
Pisarka nie ogranicza się jedynie do wnikliwego opisu życia młodego człowieka, który został doprowadzony do ostateczności. Dostrzega mnogość interesujących zagadnień, jakie wiążą się ze zbrodnią. W przejmujący sposób ukazuje dramat rodziców chłopca w chwili, gdy cały świat określa Petera mianem potwora. Matka, będąca położną, dręczy się pytaniami, czy naprawdę aż tak źle wychowała chłopca. Otoczenie bez wiekszego zastanowienia zrzuca na nią ogromną część odpowiedzialności. Czy faktycznie popełniła karygodne błędy w wychowaniu? Jak ma kontynuować pracę w zawodzie, gdy w każdym nowym życiu dostrzega zagrożenie? Ojciec chłopca jest osobą, która nauczyła go posługiwania się bronią. Chłopiec czuł się naprawdę wyróżniony faktem, że tata dopuścił go do swojej największej pasji. Czy mężczyzna powinien był przewidzieć, że Peter może wykorzystać te umiejętności w tak przerażający sposób? Czy będzie w stanie spojrzeć synowi w oczy w chwili, gdy z powodu pewnych zdarzeń z przeszłości tak mocno utożsamia się z rodzicami ofiar? 
 
Sprawa, oczywiście, dotyka nie tylko najbliższą rodzinę, ale również osoby z szerzej pojętego otoczenia chłopca. Przykładowo - czy matka dziewczynki, która co prawda nie padła ofiarą Petera, jednak była świadkiem zdarzenia, będzie potrafiła być na tyle obiektywna, by przewodzić w procesie? Jak powinna zachować się dawna przyjaciółka chłopca, będąca świadkiem jego regularnego poniżania, która na własne oczy zobaczyła, jak Peter zabija jej chłopaka? Dziewiętnaście minut to książka, w której roi się od złożonych problemów, niejednoznacznych odpowiedzi i głębokich emocji.
 
Czytelnik do samego końca nie będzie w stanie przewidzieć, jak może zakończyć się ta historia. Z jednej strony jest oczywistym, że Peter musi ponieść karę, z drugiej - zwykłe skazanie w obliczu wszystkiego, czego się dowiedzieliśmy na temat chłopca wydaje się w pewnym sensie "niesprawiedliwe". Rozwiązanie, na jakie zdecydowała się pisarka, jest zaskazujące, ale i w pełni satysfakcjonujące. Książka z pewnością na długo pozostanie w pamięci czytelników. 
 
Dziewiętnaście minut to powieść naprawdę wnikliwa, doskonale przemyślana, świetnie napisana i naprawdę wstrząsająca. To lektura do tego stopnia udana, że należałoby nawet zastanowić się nad włączeniem jej do kanonu lektur obowiązkowych. Książka z pewnością nie zmieni każdego szkolnego oprawcy we wzór dobrego zachowania, ale może wyczulić otoczenie na sytuacje, w których ktoś bawi się kosztem innej osoby. Z drugiej strony - to wyraźny sygnał dla osób poniżanych. To informacja, że zachowanie, jakiego dopuścił się Peter, w żaden sposób nie rozwiązuje sprawy. Warto wczytać się w jego przemyślenia w trakcie rozprawy, a także w treść listu, jaki otrzymał od jednej z postrzelonych uczennic. Warto sięgnąć po powieść Jodi Picoult. To świetna propozycja szczególnie dla czytelników zainteresowanych złożonymi problemami, dręczonych pytaniami, na które brak jednoznacznych odpowiedzi. 
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
al-ks plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Świetna powieść. Intrygująca, niesamowita.. aż nie można doczekać się końca. Nie spodziewałam się tego. Ciekawa przygoda. Polecam.
agusia97 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Książki Jodi Picoult mają to do siebie, że po ich przeczytaniu po prostu nie da się o nich nie myśleć. Nie są to powieści z rodzaju tych, po których przeczytaniu możemy je zwyczajnie odłożyć na półkę i powrócić do rutyny naszego życia. Zwyczajnie na ma takiej opcji. Zakończenie wprawia nas w konsternacje i nie możemy przestać o nim myśleć. Gdy zaczęłam czytać "Dziewiętnaście minut" zastanawiałam się kim jest dziewczyna na okładce, w końcu głównym bohaterem jest Peter Houghton i logika podpowiada, że to właśnie on powinien zajmować to honorowe miejsce, skoro już na okładce umieszczamy jakąś postać. Później doszłam do wniosku, że ów dziewczyną musi być Josie, chociaż jeszcze nie rozumiałam wtedy, dlaczego to ją zdecydowano się umieścić na okładce. Po przeczytaniu całej powieści wreszcie dostrzegłam sens tego zabiegu. Ponieważ jest ona równie ważną postacią co Peter, mimo, że na początku wydaję się słaba i tak bardzo zapatrzona w chęć bycia popularną, że odrzuca swojego najlepszego przyjaciela. Książka pokazuję również jak bardzo przemoc (fizyczna i psychiczna) w szkole może doprowadzić do zmienienia się charakteru ofiary, powinna to być przede wszystkim przestroga dla nauczycieli i rodziców, aby nie ignorowali nawet najlżejszych jej przejawów. W końcu, gdyby rodzice Petera podjęli w odpowiednim czasie decyzje o przeprowadzce to do tak dramatycznych wydarzeń mogłoby w ogóle nie dojść.
kroplina plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Jodi Picoult,
Po raz kolejny autorka nie zawiodła moich oczekiwań. Polecam!
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-26, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Peter Houghton ma siedemnaście lat. Od najmłodszych lat znęcali się nad nim jego rówieśnicy z przedszkola i szkoły. Gdy jego najlepsza przyjaciółka, Josie Cormier, porzuciła go i wybrała sobie towarzystwo popularnych dzieciaków, Peter robi coś strasznego - chwyta za broń i kończy cały jego koszmar...

Książki pani Picoult podejmują bardzo trudne tematy i mi zawsze ciężko jest mieć jedno zdanie na temat zachowań bohaterów, sytuacji. Tak też było i tutaj. Z jednej strony zabójstwo to zabójstwo, ale z drugiej trzeba je przeanalizować, poznać jego powód. Wtedy można je w maleńkim stopniu usprawiedliwić i wydać odpowiedni wyrok.Kto tak naprawdę był ofiarą? Peter, a może te postrzelone osoby? Jak skończy się sprawa Petera? Przeczytajcie sami.

Książka porusza temat znęcania psychicznego w szkołach. Wiem jak to jest, bo miałam kilku znajomych, którzy niestety tego doświadczyli.Jak można tego unikać? Podobno najlepszą obroną jest atak, ale czy jest to skuteczny sposób? Prześladowania w szkole były, są i będą i bardzo dobrze, że są książki, które naświetlają ten problem, który coraz bardziej się rozrasta.

Jest to bardzo dobra powieść psychologiczna. Dostaniemy świetnie wykreowanych bohaterów, poznamy ich psychikę i dowiemy się, dlaczego postępują tak, a nie inaczej. Duża część książki zawiera opisy z rozprawy sądowej, co mnie bardzo cieszy. Książkę przeczytałam w dwa dni, a ma prawie 700 stron. To tylko świadczy o tym, jak bardzo powieść jest wciągająca. Polecam!

Opinia została opublikowana także na moim blogu: http://kingaczyta.blogspot.com/
aleksa6 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2013 roku,
Historia zabójcy. A właściwie ofiary. Dramatyczna historia... Prześladowany Peter dopuszcza się czynu, który zmienia życie mieszkańców pewnego miasteczka. Wystarczyło 19 minut, by wszystko zmieniło swój bieg. Zaskakująca opowieść do ostatnich kartek. Gdzie wszystko wydaje się takie oczywiste, a jednak... nie takie proste.
darinda plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-08-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Mocno polecam. Autorka jak zawsze stanęła na wysokości zadania.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Azzmon Linia koment
Przeczytane:2014-08-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane,
Anakonda11 Linia koment
Na półkach: Czytam,
ot Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
violabu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Deutschland191 Linia koment
Przeczytane:2014-05-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,wypożyczone z biblioteki,
Inka Linia koment
Przeczytane:2014-07-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
esia189 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-02-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2009,
annna84 Linia koment
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Habina Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
basia02033 Linia koment
Przeczytane:2013-11-12, Na półkach: Chcę przeczytać,
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Beatricze Linia koment
Przeczytane:2014-01-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
alison2 Linia koment
Przeczytane:2013-09-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Poema Linia koment
Przeczytane:2013-08-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
karin Linia koment
Przeczytane:2013-04-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów