Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Eksperyment Black Box

Mario Giordano

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2012-04-01
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788375084696
Liczba stron: 344
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Dorota Karolina Dęga

Od zawsze intrygowała mnie psychologia. Zagłębianie się w czyjś umysł, badanie podłoża różnych zachowań, dociekanie i poszukiwanie mechanizmów leżących u podstawy niektórych anomalii i zaburzeń osobowości to szalenie intrygujący temat. Właśnie dlatego moją uwagę zwróciła książka „Eksperyment Black Box” Mario Giordano.
W latach 70-tych w USA przeprowadzono eksperymentalne badania psychologiczne pod nazwą "Stanford Prison Experiment". Cały ten naukowy projekt polegał na znalezieniu grupki ochotników, którzy przez dwa tygodnie wcielą się w przydzieloną losowo rolę strażników lub więźniów. Celem było zaobserwowanie zmiany wzorców zachować w skrajnych warunkach, którymi w tym przypadku była symulacja życia więziennego. Wyniki tego testu zaskoczyły wszystkich. Giordano podczas studiów psychologicznych zgłębił ten temat dogłębnie i zafascynowany tym eksperymentem postanowił stworzyć powyższą książkę.
Kilka słów o treści... Poznajemy dziennikarza Tareka, który dzięki pomocy swojego informatora trafił na świetny materiał. Chodziło o porwanie i zabójstwo młodego mężczyzny. Niestety sprawa przerosła naszego bohatera. Podjął się więc pracy jako taksówkarz. Tymczasem rok później, całkowicie przypadkowo, wpadło mu ogłoszenie o eksperymencie więziennym, który miał być przeprowadzony przez profesora Clausa Thona i jego zespół. Czując, że może być to dla niego szansa na powrót do dziennikarskiej kariery decyduje się wziąć w nim udział i od środka zdobyć intrygujący materiał na artykuł. Po pomyślnym przejściu testu kwalifikacyjnego, kilkunastu śmiałków podzielono na dwie grupy- strażników i więźniów. Zamknięci, zdani na łaskę i niełaskę innych, odgrodzeni od świata zewnętrznego, pozbawieni prawdziwego światła, obserwowani i oceniani przez 24 godziny na dobę, będą musieli zmierzyć się z samym sobą i czyhającymi na nich wyzwaniami. Początkowo wszystko przebiega bez zarzutów, ale wkrótce okazuje się, że u niektórych do głosu dochodzi mroczna strona ludzkiej natury, demony nękające niektórych z nich, wychodzą na żer a bestia tkwiąca w każdym z nas, zostaje spuszczona ze smyczy...
Jakiś czas temu zetknęłam się ze "Stanford Prison Experiment". Oglądałam też dwa filmy opierające się na podstawie tego badania. Muszę jednak przyznać, że książka wywarła na mnie znacznie mocniejsze wrażenie. Autorowi udało się stworzyć niezwykle tajemniczą, ponurą atmosferę oraz wykreować bohaterów, którzy potrafią przykuć uwagę. Stopniowo będziemy zanurzać się w pełną napięcia fabułę, która z pewnością wywoła w nas całą gamę emocji i refleksji. Autor pokazuje czym są pierwotne instynkty, skomplikowane wzorce zachowań, wyuczone odruchy, warunkowanie bodźców oraz jak pranie mózgu, izolacja oraz psychiczne i fizyczne gnębienie wpływa na psychikę człowieka. Polecam serdecznie ten niezwykły thriller psychologiczny, który jednocześnie fascynuje i przeraża!!!

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Dorota_Dega plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,z_ 52 książki 2014,
Psychologia od zawsze mnie interesowała. Uwielbiam zagłębiać się w emocje, umysły innych ludzi. Intrygują mnie przypadki seryjnych morderców, psychopatów i wszystkie aspekty jakie nimi kierują. Właśnie dlatego zwróciłam uwagę na książkę ,,Eksperyment Black Box" Mario Giordano, tym bardziej , że kupiłam ją w promocji- niecałe 9 zł.

Uczęszczam na studium ,,Terapeuta ds. uzależnień". Właśnie tam- na jednym z psychologicznych wykładów , prowadząca wyświetliła nam film pod tytułem ,,Cicha furia". Dopiero po tym fakcie przypomniałam sobie o książce, którą posiadam , a jeszcze nie czytałam. Jeszcze tego samego dnia zabrałam się więc za lekturę .

Książka opowiada o tym, jak w latach 70-tych w USA przeprowadzono eksperymentalne badania psychologiczne pod nazwą "Stanford Prison Experiment". Projekt polegał na znalezieniu grupy studentów- ochotników, którzy przez dwa tygodnie będą odgrywać przydzieloną losowo rolę strażnika lub więźnia. Osoby , które się zgłosiły były ,,jednakowe". Wszyscy zdrowi psychicznie, jak i fizycznie o takich samych warunkach materialnych, socjalnych i bytowych. Byli to mężczyźni w tym samym wieku. Projekt miał na celu obserwowanie tego, jak człowiek reaguje na skrajną sytuację, gdy znajdzie się w skrajnych warunkach. W tym przypadku była to symulacja życia więziennego. Wyniki tego testu były przerażające. Eksperyment przerwano już zaledwie po kilku dniach...

Autorowi udało się stworzyć niezwykły, przerażający i fascynujący thriller psychologiczny. Książkę czytałam do późnej nocy, nie mogłam się od niej oderwać. Fabuła wciąga i nie pozwala o sobie zapomnieć. Polecam .
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Elia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Eksperyment Black Box Ocalić Grace
Jane Green
Okładka - Eksperyment Black Box Fałszerze (#1)
Antoine Bello
Okładka - Eksperyment Black Box Trzecia ludzkość
Bernard Werber
Okładka - Eksperyment Black Box Stacja Zodiak
Tom Harper
Okładka - Eksperyment Black Box Fotograf
Garance Le Caisne
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów