Recenzja książki: Elementarz 5-latka

Recenzuje: mrowka

Dziecko rośnie, a razem z nim rosną ćwiczenia. To znaczy: trudność zadań, dostosowywanych do zdolności maluchów. Żeby zaobserwować tę prawidłowość, nie trzeba śledzić samego malucha i jego poczynań w ramach rozmaitych łamigłówek – wystarczy sięgnąć po serię elementarzy Skrzata.

Już „Elementarz 5-;atka” pokazuje wyraźny przełom w stopniu skomplikowania zadań. Przede wszystkim – i widać to na pierwszy rzut oka – rysunki są mniejsze i zawierają więcej szczegółów. Więcej tu też wśród zadań trudniejszych łamigłówek, wymagających skupienia i wzmożonej uwagi dziecka, które też tak szybko się nie znudzi ciekawą i dużą książeczką (to zeszyt formatu A4, z kolorową i przyciągającą wzrok okładką oraz mnóstwem rysunków, zapowiadających świetną zabawę).

Książka pozwala sprawdzić, czy dziecko posiadło już podstawową wiedzę – znajomość zawodów, zabawek przydatnych w śnieżnych sportach, czy konkretnych, codziennych czynności: musi umieć wszystko ponazywać i dostosować narzędzia czy sprzęty używane przez konkretnych ludzi w konkretnych sytuacjach. Trzeba będzie znaleźć elementy, które nie pasują do rysunku, uzupełnić połowę obrazka (korzystając z przygotowanych pomocniczych kresek), mnóstwo tu zadań w rodzaju połącz kropki czy kolorowanek, które mają przed maluchami odkryć tajemnicę wkodowanego w ilustrację przedmiotu (niestety, owe ilustracje zostały przygotowane tak, że bez użycia kredek wiadomo, co kryje się na rysunku, nie ma więc żadnej przyjemności z dobrze rozwiązanego zadania). Są sprytnie zamaskowane szlaczki (dziecko dorysowuje drogę, jaką przemierza rowerzysta, a w rzeczywistości ćwiczy rękę i przygotowuje się do nauki pisania).

Sporo zadań zostało też powiązanych z naklejkami, dołączonymi do zeszytu. Trzeba znaleźć element, który będzie odpowiedzią na konkretne polecenie – i wkleić go w przygotowane miejsce. Pięciolatki dostaną razem z tym zeszytem ćwiczeń zestaw atrakcyjnych zadań, niezbyt trudnych, ale też wymagających uwagi. Dla rodziców przygotowano kolejne porady i wskazówki – dzięki czemu będą mogli śledzić postępy maluchów i wzbogacać jeszcze konkretne zadania. W ten sposób dzieci nie zrażą się rozbudowanymi poleceniami, a ich rodzice zajmą się kontrolowaniem ich.

„Elementarz 5-latka” pozwala kształcić w dziecku umiejętność posługiwania się ołówkiem – więc przygotowuje do nauki pisania. Kształci też spostrzegawczość, koncentrację i wrażliwość, jednym słowem rozwija zdolności dziecka, nie nudząc go przy tym i nie męcząc. „Elementarz 5-latka” to dobra propozycja dla maluchów.

Kup książkę Elementarz 5-latka

Zobacz opinie o książce Elementarz 5-latka
Elementarz 5-latka
Dorota Krassowska
Elementarz 4-latka
Dorota Krassowska0
Okładka ksiązki - Elementarz 4-latka

Wiem i potrafię to nowa seria książeczek edukacyjnych przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym. Zawarte w nich propozycje zabaw i ćwiczeń rozwiną...

Elementarz 6-latka
Dorota Krassowska0