Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Elżbieta I. Królowa piratów
Kup Teraz

Elżbieta I. Królowa piratów

Ronald Susan

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2009-03-31
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788311114388
Liczba stron: 384
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Milwaukee Meg

Elżbieta I Tudor, królowa Anglii, fascynuje kolejne pokolenia historyków i osób historią zainteresowanych. Na rynku znajduje się wiele książek o tej władczyni, ale na szczególną uwagę zasługuje „Elżbieta I. Królowa piratów” Amerykanki Susan Ronald.

 

W przeciwieństwie do większości innych opracowań o tej tematyce, autorka koncentruje się głównie na związkach między rządami królowej a angielskim korsarstwem, które stało się jednym z filarów jej władzy. Książkę tę trudno nazwać biografią, choć w takiej serii wydawnictwa Bellona została wydana. Życie królowej Elżbiety zostaje zepchnięte na drugi plan. Pierwsze skrzypce grają tu piraci i awanturnicy – głównie ci najbardziej znani, jak Francis Drake, John Hawkins, Martin Frobisher czy Walter Raleigh, ale też inni, których wkład w kształtowanie korsarsko-kupieckiej Anglii XVI wieku był tylko trochę mniejszy – i ich osiągnięcia oraz pomyłki. Ronald w ciekawy sposób wskazuje na zależność pomiędzy wydarzeniami polityczno-społecznymi w elżbietańskiej Anglii a korsarskimi eskapadami.

 

Jest to nie tylko interesujący opis awanturniczych wypraw po złoto i sławę, ale także ciekawa synteza przyczyn i skutków rozwoju morskiej potęgi Anglii. Ronald sięgnęła do wielu źródeł z epoki, ubarwiając tekst licznymi cytatami pochodzącymi ze wspomnień uczestników opisywanych wydarzeń czy oficjalnych dokumentów - wydaje się jednak, że do niektórych odnosiła się zbyt bezkrytycznie, jak na przykład do „Sir Francis Drake revived”. Autorka pisze bardzo żywo, używając języka prostego, miejscami nawet potocznego - i tu ukłon w stronę mniej obeznanych czytelników: umieściła na końcu książki krótki słowniczek używanych pojęć, jak np. falkonet czy brander.

 

Autorka postarała się także o przybliżenie tamtych czasów współczesnemu czytelnikowi, między innymi przeliczając większość sum z pesos i szesnastowiecznych funtów na funty współczesne i dolary. W przeciwieństwie do wielu swoich kolegów po fachu, autorka nie uznaje każdej daty za śmiertelnie ważną i skupia się tylko na tych najważniejszych. Tak samo z ludźmi – czytelnik nie czuje się przytłoczony nawałem nazwisk. Należy jednak powiedzieć, że Susan Ronald nie mogła się jednoznacznie zdecydować o czym chce pisać – czy o królowej, czy o jej czasach, a może tylko o awanturniczych eskapadach? Wprowadza wiele szczegółów z życia Elżbiety, jednocześnie prawie pomijając niektóre najważniejsze wydarzenia epoki i ich przyczyny – uwięzienie i ścięcie Marii Stewart zasłużyło sobie tylko na krótkie wzmianki, ale za to dowiadujemy się dokładnie, jakimi przydomkami obdarzyła Elżbieta swoich faworytów.

 

Książka pokazuje kolejne wyprawy królewskich awanturników w sposób chronologiczny i uporządkowany, zawsze osadzając je w kontekście wydarzeń na arenie międzynarodowej lub angielskim dworze, jest więc bardzo odpowiednia dla czytelników, którzy dopiero pragną zacząć przygodę z historią czasów elżbietańskich. Bardziej ‘zaawansowani’ nie znajdą raczej odkrywczych teorii i nowych źródeł, ale na pewno opracowanie to będzie ciekawą syntezą korsarskich rajdów elżbietańskich Anglików.

 

Sama książka wydana jest starannie, z porządnymi przypisami i ilustracjami, choć we znaki daje się brak map przedstawiających opisywane wyprawy. „Elżbieta I. Królowa piratów” to interesująca pozycja na rynku książek historycznych, która powinna zainteresować każdego, kto chce się dowiedzieć więcej o szesnastym wieku czy odkryciach geograficznych.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów