Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Eutanazja – czy życie aż do końca

Lucien Israel

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2008-11-06
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-7097-864-8
Liczba stron: 200
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Zwykle jeśli katolickie wydawnictwo publikuje książkę poruszającą tematy kontrowersyjne, pojawia się pytanie o stopień obiektywności. W przypadku tomu „Eutanazja czy życie aż do końca” mamy do czynienia z przekładem, a autor publikacji – Lucien Israel – to agnostyk i lekarz, który na zagadnienie eutanazji spojrzeć chce z punktu widzenia wieloletniego pracownika służb medycznych (a zajmował się chorymi na raka płuc). W takim kontekście jedna tylko decyzja redakcji wydaje się kompletnie niezrozumiała. W jednym z rozdziałów zachodzi konieczność doprecyzowania pojęć eutanazji czynnej i biernej, bo z takiego rozgraniczenia korzysta sam autor.

 

Niestety, opracowujący tekst zdecydowali się sięgnąć do źródeł katolickich. Wystarczyłoby własnymi słowami nakreślić różnicę – po co w tekście, który od jakiejkolwiek religii jest odległy, cytować stanowisko Kościoła Katolickiego? To podstawowy zgrzyt – zupełnie zbędne wtrącenia niemal natychmiast kierują uwagę odbiorców w stronę pytań o sterowanie odbiorem. Tendencyjne są również wstępy – zbyt usilnie próbuje się tu przekonać czytelników, że tom jest relacją bezstronną. Za bezstronnością przemawiają przecież fakty ale już wielokrotne podkreślanie obiektywizmu może irytować. Najważniejszy jest tu jednak sam tekst – przedstawiający prywatną opinię jednego z lekarzy na temat eutanazji. Prywatną opinię z aspiracjami do przekonania odbiorców, by uśmiercaniu starych i chorych ludzi zdecydowanie się sprzeciwiali. Autor podkreśla, że zgody na eutanazję, wyrażanej przez ludzi zdrowych, nie powtarzają ci sami ludzie w ciężkich sytuacjach życiowych.

 

Dotknięci nieuleczalnymi chorobami budzą w sobie wolę życia i oddalają myśl o śmierci. Israel przedstawia rozmaite sposoby łagodzenia przykrych konsekwencji choroby – zapewnia o opiece i pomocy w uśmierzaniu bólu, udowadnia zatem, że nie trzeba bać się cierpienia, które da się zminimalizować. Stanowisko Israela jest jasne – lekarz przeciwny jakiejkolwiek formie eutanazji, staje w obronie życia. Wiele mówiący jest zresztą tytuł oryginału – „Eutanazja i inne dewiacje” – zdradza on emocjonalne podejście do tematu. Autor sięga po rozmaite chwyty retoryczne, cała książka jest nieźle skomponowanym zbiorem argumentów i quasi-wniosków, przejmujących przykładów i emfatycznych wyznań leczącego.

 

Israel oskarża cywilizację urody i zdrowia (przykładem negatywnym jest tu Holandia, kraj, w którym eutanazja została zalegalizowana) o kult młodości – i zagubienie humanizmu. Z jego wywodami trudno się nie zgodzić – zwłaszcza że umiejętnie dobierane przykłady i argumenty robią na czytelnikach wrażenie. Niestety dla polskiego odbiorcy – Israel sporo miejsca poświęca analizie służby zdrowia we Francji, gdzie pracuje. Traktaty dotyczące ewentualnych reform i zmian, jakie koniecznie trzeba wprowadzić, nie dotyczą naszego lecznictwa, w związku z pewną hermetycznością będą więc dla polskich odbiorców nieco nużące. Problemy i błędy w medycynie dotyczą Francji, nie Polski – dla nas zatem szczególnie przydatne będą jedynie rozważania na temat samej eutanazji i gróźb, jakie niesie ze sobą możliwość decydowania o życiu chorego.

 

Publikacja ta niesie sporo ważnych pytań, na które trzeba sobie odpowiedzieć. Israel namawia do refleksji nad wartością ludzkiego życia – i w kontekście dyskusji nad prawem do uśmiercania stanowi lekturę konieczną.

 

Izabela Mikrut

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów