Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Excalibur

Cornwell Bernard

Ocena ( 4 osoby )
5.5
Wydawnictwo: Erica
Data wydania: 2011
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788362329113
Liczba stron: 572
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Legenda o Arturze

Pomimo upływu wieków legenda o królu Arturze, podopiecznym czarownika Merlina i synu Uthera, jest wciąż żywa. Niektórzy pisarze sugerują, że zginął on wraz z Mordredem w bitwie pod Camlann, inni wciąż wierzą, iż jego rany zagoiły się, a on dotarł do czarodziejskiej wyspy Avalon, gdzie do dziś śpi ze swoimi wojownikami. Ta wiara w przeżycie Artura jest w istocie tęsknotą za zdradzonym bohaterem. I mimo iż jest on postacią wyjątkową szczególnie w Wielkiej Brytanii, to cały świat snuje opowieści o jego wyczynach, z ust do ust płyną też prawdopodobne wersje jego życia.
Historycy wciąż nie są nawet gotowi potwierdzić, że Artur istniał, lecz my kochamy takie historie o szlachetnych rycerzach (nawet, jeśli ich ręce splamione są krwią) i wielkiej miłości. Dlatego też „Trylogia Arturiańska” Bernarda Cornwella tak dobrze wpasowała się w nasze zapotrzebowanie na bohaterów, a styl autora i umiejętności odmalowania ponurej rzeczywistości Brytanii w najgorszych dla niej, krwawych czasach, przyciągają nas niczym magnes.
„Excalibur” to powieść wieńcząca cykl, a przy tym spektakularny zapis największych walk w życiu Artura. Po raz kolejny wraz z Cornwellem cofamy się w czasie, by obserwować losy wielkiego człowieka, którego marzenia były bardzo proste. Pragnął oczywiście wolnej Brytanii i pognębienia Saksonów, ale w głębi duszy chciał tylko pewności, że jest „zacnym mężem”, a tę mogła dać mu tylko Ginewra - ta, która go zdradziła. Tym razem Derfel kończy już spisywać historię Artura i swoją, czyniąc to na zlecenie jego młodej królowej Igraine. Jest ona zbyt młoda, by znać cesarza, bo tak właśnie zwany był Artur, w języku Brytów określany jako amherawdr.
Po stłumieniu rebelii Lancelota, który drżąc przed gniewem Artura skrył się w Vencie, Brytania powinna osiągnąć pokój. Mordred pilnowany był w Lindinis, Ginewra pozostawiła w Ynys Wydryn, a Artur nareszcie mógłby wieść swoje zwyczajne życie. Tyle, tylko, że państwo jest zagrożone, na nowe ziemie i łupy szykują się bowiem Saksoni, a bohater nie może nawet się koronować. Czy zatem Artur, dotąd przychylny chrześcijanom, oprze się na Merlinie i jego czarach? Wszak wszystkie Skarby Bretanii znajdują się w jednym miejscu, czekając aż ktoś użyje tkwiącej w nich mocy…
Bernard Cornwell przenosi nas również pod Camlann, miejsce ostatniej bitwy Artura. Meurig wciąż bowiem pożąda Dumnonii, choć to namowy samego Sansuma skłoniły go do zdrady. Jego plan zakładał, że Mordred i Artur się pozabijają, po czym Meurig zaanektuje Dumnonię, a rządzić nią będzie Mysi Król, jego namiestnik. I mimo iż walka pod Camlann jest wydarzeniem tajemniczym (jeśli w ogóle prawdziwym) to właśnie tu nadszedł kres marzeń Artura. Cornwell uśmierca również Lancelota, który po dziś dzień jest wychwalany jako bohater równy Arturowi mimo iż był „królem bez ziemi, tchórzem, największym zdrajcą Brytanii”.
„Excalibur”, podobnie jak poprzednie tomy trylogii, jest niezwykłym ujęciem niezwykłej historii o niezwykłym bohaterze. Powieść historyczna, choć pełna luk i własnej interpretacji faktów, to jedna z najlepszych pozycji w swoim gatunku, a Bernard Cornwell stworzył nową jakość opowiadania. Niemal słychać tu szczęk oręża, ocierające się o siebie zbroje, tętent kopyt, a podczas walki wzbierają w nas emocje zrodzone w mrokach duchy, niczym u wojownika płonącego żądzą krwi. Walczmy i my o więcej takich książek jak „Excalibur” i o zachowanie marzeń o Arturze, rycerzu doskonałym.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
asagao plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Posiadam,
"Teraz mrok zasnuwa opowieść i dłoń z trudem składa słowa. Czasem, gdy myślę o mym umiłowanym Arturze, południe jego chwały jawi mi się jako słoneczny dzionek, ale jakże szybko nadciągnęły chmury! Później, jak ujrzymy, rozbiegną się one i słońce kolejny raz ozłoci pejzaż jego czynów, ale potem nadciągnie noc i świetlisty krąg runie za horyzont, by nigdy nie powrócić."

"Excalibur" to uwieńczenie Trylogii arturiańskiej Bernarda Cornwella. Pisarz po raz kolejny rzuca czytelnika prosto w złożony świat politycznych intryg i przynoszących chwałę bitew. Wątki wszystkich bohaterów powieści po raz ostatni splatają się, by doprowadzić do ostatecznej konfrontacji - bitwy pod Camlann.

Zdrada i zemsta to integralne części także i tej książki. Zwycięstwo przynosi porażkę, przegrana przeradza się w zwycięstwo. Mordred chce odzyskać koronę, której nigdy nie stracił, Merlin zostaje zdradzony, szalona Nimue raz jeszcze stara się przywołać starych bogów, a Artur wciela w życie swoje największe marzenie, które raz jeszcze porzuca by pomóc Brytanii. Czy jakikolwiek bóg pamięta jeszcze o Brytanii, jej chwale i świetności? Czy Arturowi raz jeszcze uda się uratować Brytanię?

Magia słabnie, to już tylko cień dawnej mocy. Nawet wielkiemu Merlinowi, odartemu z godności i mocy, zostaje tylko jeden czar, który podaruje Derflowi i Arturowi. Czar będący końcem i początkiem legendy.

"Excalibur" to kolejna doskonała powieść osadzona w mrocznej i mglistej Brytanii, opowiedziana przez Derfla historia pełna tragedii i bohaterstwa, miłości, przyjaźni i zdrad, krwawych potyczek i równie krwawych rytuałów.

Cornwell nie zawiódł mnie i tym razem! Mistrzowsko zakończył cały cykl, sprawiając, że żałowałam iż książka ma zaledwie (!) niecałe 600 stron. Cóż więcej mogę napisać ... Historia przedstawiona w "Zimowym monarsze" i "Nieprzyjacielu Boga" skończyła się, lecz opowieść i legenda nadal trwają. A wraz z nimi żyje nadzieja.

"I na naszych oczach srebrna mgła uniosła się nad wodą."
moniczyta plusminus Linia koment
Na półkach: Czytam,
Stało się! Nieuchronne nadeszło i przyszło mi sięgnąć po ostatni tom opowieści Derfla. Nie mogłam powstrzymać się od smutnej myśli, ze wszystko co dobre musi mieć swój kres. Doskonale zdawałam sobie sprawę z tego, ze w tej części swego żywota dokona większość bohaterów, z którymi , co tu ukrywać, zżyłam się podczas lektury poprzednich części trylogii Arturiańskiej. Mam wrażenie, ze jest to najbardziej przygnębiająca i mroczna część cyklu. Oczywiście nie nie wpływa to na fakt, że czyta się ją jednym tchem. A to dzięki zgrabnie, jak to zwykle u Cornwella bywa, ułożonej fabule, licznym i nad wyraz niespodziewanym zwrotom akcji oraz temu czemuś, co tylko u Cornwella znaleźć można.
Wszelkie wątki podjęte w poprzednich częściach w "Excaliburze" znajdują swoje zakończenie. W końcu dowiadujemy się również jak to się stało, że Derfel - nasz przewodnik po legendzie Artura - porzucił swój wcześniejszy światopogląd i został chrześcijaninem.
W książce nie brakuje charakterystycznych dla powieści autorstwa Cornwella scen batalistycznych - niejednokrotnie krwawych i okrutnych , ale nad wyraz realistycznych. Właśnie w "Excaliburze" znalazłam chyba najbardziej realny obraz "mrocznych wieków" . Nie wiem czy sprawił to ogólny nastrój powieści , walka druidów z nową religią czy może żywo przedstawiony obraz brutalnej ekspansji chrześcijaństwa. Wiem, powiecie, że w Wojnach Wikingów również mamy podobną walkę , ale nie jest to jednak to samo. To co Cornwell przedstawił w "Excaliburze" w jakiś sposób mną potrząsnęło.
Przez trzy tomy cyklu zastanawiałam się jak zakończy się opowieść. Czy autor zaserwuje nam zupełnie inne zakończenie legendy czy też zwróci się ku najbardziej spopularyzowanej wersji mitu o Arturze. Kombinowałam na różne sposoby po czym zostałam kompletnie zaskoczona. Nie tego się spodziewałam...
Niestety muszę wspomnieć również o tłumaczeniu.Zwykle nie zwracam uwagi na tłumaczenie jednak w "Excaliburze" coś mi nie pasowało. Wydawało mi się, że zmienił się styl. Faktycznie - zmienił się tłumacz, pojawiło się więcej zwrotów stylizowanych na średniowieczne, co początkowo strasznie mnie irytowało ponieważ w połączeniu ze współczesnymi zwrotami stanowiło dość dziwny zlepek. Pomimo jednak tej niewielkiej wpadki( w końcu przyzwyczaiłam się do zmienionego stylu ) nie potrafiłam oderwać się od lektury, choć powiem szczerze - postanowiłam delektować się ostatnim tomem cyklu i czytałam książkę znacznie dłużej niż zwykle.
Reasumując - "Excalibur", moim zdaniem najlepsza powieść cyklu, jest również najmroczniejszą i najbardziej magiczną częścią opowieści o Arturze. Zaskakuje, zasmuca, wywołuje refleksje. Polecam każdemu kto jeszcze nie miał okazji przeczytać. Radze jednak zaopatrzyć się od razu w całą trylogię ponieważ koniec każdego z tomów powoduje nieodpartą chęć na jeszcze.
Zapraszam na http://moniczyta.blogspot.com
oczajdusza plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Od dawna lubie legendy arturianskie, do ktorych nawiazuje i Excalibur. Czyta sie lekko, trzyma czytelnika w napieciu i ze wszech miar jest godna polecenia.
Elena plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-05-28, Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Świetna książkaaa! :*
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Calamity_Jean Linia koment
Przeczytane:2013-08-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,X:Rex quondam, rexque futurus,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów