Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Fascynacja pięknem. Między Biblią a teologią

Gianfranco Ravasi , Marko Ivan Rupnik SJ

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Salwator
Data wydania: 2013-12-09
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-7580-297-9
Liczba stron: 92
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

Estetyka jako dyscyplina naukowa jest dziedziną stosunkowo młodą. Dyskusja na temat istoty piękna i jego kanonów istniała co prawda już w starożytnej Grecji, ale dopiero za sprawą Aleksandra Baumgartena w połowie XVIII wieku zyskała akademicki wymiar.

 

Gianfranco Ravasi i Marko Ivan Rupnik podjęli się analizy pojęcia piękna w kontekście religijnym, będącym nieco poza sztuką samą w sobie. Zaczęli od poszukiwania pojęcia piękna w Biblii, gdzie dostrzegli starożytny związek między pięknem, dobrem i prawdą. Antyczna trójca występuje w tekście biblijnym oczywiście w kontekście etycznym. Co dobre, musi być i piękne. Taki świat stworzył Stwórca: dobry i piękny. Poprzez świat właśnie objawia się Prawda o zbawieniu. Słowo w historii biblijnej jest na pierwszym planie. Autorzy biblijni co prawda nie skupiają się na osądach estetycznych, dają za to swoim czytelnikom wolność w wyobrażaniu sobie tego, co piękne, dzięki czemu ich przekaz staje się uniwersalny, niezależnie od obowiązujących w danej epoce kanonów piękna.

 

Autorzy zwracają uwagę na to, że koncepcja piękna ma bardzo małe znaczenie w Starym Testamencie, podczas gdy w świecie grecko-łacińskim jest niezmiernie istotna. Greccy filozofowie po wielokroć podkreślali związki między bytem, dobrem a pięknem. Ravasi i Rupnik starają się podkreślać, że mimo wszystko także w Biblii występują często takie określenia jak: agathòs – dobry, kalòs – piękny, krestòs – pożyteczny. Słowo kalòs jest używane w znaczeniu "dobry", jak w określeniu pasterz kalòs.

 

Warto zwrócić uwagę, że także w późniejszych epokach istnieje ścisły związek między estetyką i etyką. Nauki te zresztą wywodzą się z tych samych źródeł. Zdaje się, ze dopiero czasy współczesne złamały te związki, czyniąc dobrym to, co brzydkie. Jest to ważne – podkreślają autorzy – dla epok poprzedzających czasy nowożytne, w których idea tego, co piękne i estetyczne, nie różni się zbytnio od innych idei. Im bardziej cofamy się w czasie, tym bardziej dostrzegamy, jak dobro i piękno w pewnym sensie się przenikają, także dlatego, iż są identyfikowane ze źródłem życia, ku któremu biegną

 

Gianfranco Ravasi i Marko Ivan Rupnik starają się udowodnić swoją tezę o związku między estetyką a teologią. Udowadniają coś, co już w zasadzie jest oczywiste. Mimo oddzielenia nauk i ich specjalizacji, nie zmieniło to przecież faktu, że zarówno teologia, jak i piękno przenikają się wzajemnie tak w warstwie językowej – piękny język biblijnych tekstów, poezja hymnów, jak w warstwie wizualnej – sztuka sakralna. Również w potocznym rozumieniu to, co dobre, jest także piękne. Widać to choćby w idealizowaniu wizerunków świętych. Podsumowując – książeczka niewiele w nosi do estetyki jako nauki, jest jedynie powtarzaniem ustalonych już teorii i poszukiwaniem przykładów w oczywistych miejscach.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
karin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
czytelnik112 Linia koment
Przeczytane:2014-03-05, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Mariita Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
speedi Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Fascynacja pięknem. Między Biblią a teologią Gdy Bóg przychodzi w ciemnościach
ks. Krzysztof Wons SDS
Okładka - Fascynacja pięknem. Między Biblią a teologią Świadectwo egzorcysty. Audiobook
ks. Gabriele Amorth s. Angela Musolesi
Okładka - Fascynacja pięknem. Między Biblią a teologią Wszystko o Bożym Narodzeniu
Aldo Falanga
Okładka - Fascynacja pięknem. Między Biblią a teologią Oddychaj we mnie. Realność Ducha Świętego
Wunibald Müller
Okładka - Fascynacja pięknem. Między Biblią a teologią Sztuka mądrego życia
Korneliusz Policki
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów