Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Freelancer

Andrzej Te

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2012-04-06
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7722-398-7
Liczba stron: 322
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Dorastanie czyli De jak dupa


Kiedy jesteśmy dziećmi, wszystko jest proste, wszystkie nasze działania wydają się mieć sens i służą zaspokojeniu naszych pragnień oraz realizacji celu - nawet wówczas, kiedy jest on absurdalny. Dlaczego więc z upływem lat nasze plany tracą swą wyrazistość, dlaczego zbaczamy z raz obranej drogi, a nawet wówczas, kiedy uda się nam spełnić marzenia, to okazują się one dalekie od wyobrażeń? Może właśnie to oznacza dorosłość… Może to umiejętność "obniżania lotów" i konfrontowania swoich marzeń z rzeczywistością? Te przerażające pytania nasuwają się po lekturze książki Andrzeja Te, określanej mianem powieści inicjacyjnej. Powiedziałabym, że to raczej powieść depresyjna, niezwykle dobrze ukazująca polską rzeczywistość i losy tysięcy wykształconych ludzi, których przyszłość rysuje się w czarnych barwach.


Freelancer to książka wielowymiarowa i niejednoznaczna - takie są też moje odczucia po jej lekturze. Z pewnością nie jest to pozycja, po którą sięgnie się ponownie, nie jest to też powieść, którą czyta się z przyjemnością. Właściwie mogłyby to być dwie oddzielnie funkcjonujące publikacje, z których jedna traktuje o przeszłości, czyli o czasach dzieciństwa bohatera, zaś druga – o jego dorosłości. Zamysłem autora było z pewnością przeciwstawienie tych etapów w życiu człowieka, ale czy była to udana próba? Nie jestem przekonana, choć zarówno opowieść o młodym Iksie i jego działalności przestępczej, jak i o dorosłym już, trzydziestoletnim obywatelu Polski, wciągają i skłaniają do przemyśleń.


Metamorfoza, jaką przechodzi bohater, jest niezwykle widoczna. Dorastanie, wypełnione morzem tequili, pitej na hiszpańskim wybrzeżu, amfetaminą, LSD, haszyszem i skuną, pobytami w izbie wytrzeźwień, bijatykami i poczuciem wszechmocy ostro kontrastuje z Iksem Igrekiem już jako dorosłym przez wielkie De – jak dupa. Dwa kierunki studiów, staże w agencjach reklamowych za marne grosze i własna firma działająca w branży reklamowej ani trochę nie przybliżyły go do celu. Co więcej - mężczyzna dawno już cel ten stracił z oczu. Nawet decyzja, którą pewnego dnia podejmuje - decyzja, by ponownie stać się sobą, by zacząć kierować się zasadami sprzed podjęcia pracy zawodowej, a także by znaleźć hobby, któremu będzie mógł się poświecić, spalają na panewce. Zostaje sam ze swoim monotonnym życiem rozwodnika, który pustkę duszy zagłusza alkoholem i "trawką", zaś serca – kolejnymi podbojami. Bohaterowi nie pozostaje nic innego, jak tylko znaleźć sobie misję, która wniesie koloryt do jego nędznego życia. Postanawia zatem rozpracować tajemnicę Fundacji redukującej stres - „Stresencja”. Z jakim skutkiem?


Dość tego, że wszystkie jego dotychczasowe działania i próby bycia odpowiedzialnym, samodzielnym, samowystarczalnym (…) okazały się nic nie warte, były tylko żartem Kundery – pisze autor, a ja waham się, czy mam się nad Iksem litować, czy też jego użalanie się nad sobą warte jest raczej pogardy.


Podobny dylemat mam z jednoznacznym określeniem powieści, obnażającej słabość natury ludzkiej, ale też słabość systemu, odbierającego energię, by walczyć o siebie. Również należę do pokolenia omamionego wizją świetlanej przyszłości po studiach - tyle tylko, że możliwości dzisiejszego rynku pracy dawno już przestały być adekwatne do tych obietnic. Pytanie tylko, czy poddamy się i skończymy jako sfrustrowane własną bezsilnością jednostki, czy też weźmiemy sprawy w swoje ręce - nawet, jeśli oznacza to wyjazd z kraju. W końcu Europa bez barier do czegoś zobowiązuje. Atutem Freelancera jest natomiast (to już stwierdzić trzeba bez wahania) grafika tworzona przez autora, stanowiąca jedność z tekstem. I choć nie jestem przekonana, czy mam ochotę sięgnąć jeszcze kiedykolwiek po książkę Andrzeja Te, to w przypadku komiksu jego autorstwa uczynię to bez wahania.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów