Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Gears of War. Ostatni z Jacinto. Tom 2

Karen Traviss

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2012-02-24
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7574-628-0
Liczba stron: 616
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Brothers in Arms

Wyniszczająca wojna z Szarańczą trwa już piętnaście lat. Zdziesiątkowani ludzie są w odwrocie. Szarańcza niszczy miasto za miastem, zabijając wszystko, co żyje, grabiąc i zostawiając po sobie ruiny. Przychodzi moment, gdy koniec obecności ludzi na Serze wydaje się całkiem bliski. Zostaje podjęta decyzja o zalaniu ostatniego, z coraz większym trudem bronionego bastionu, Jacinto. Decyzja, która niesie odrobinę nadziei, że dokończone zostanie krwawe dzieło Młota Świtu, a podziemne królestwo Szarańczy - skutecznie zatopione, wraz z ukrywającym się pod powierzchnią ziemi wrogiem. Wszyscy, co mogą, uciekają z zatopionego miasta do mało przyjaznego miejsca, dawno opuszczonego portu. Walka jednak nie ustaje. Wciąż groźne niedobitki Szarańczy, bezwzględni i zdesperowani Odrzuceni, zimno, choroby, brak żywności, lekarstw - wszystko to dziesiątkuje ludność. Trzeba szybko zrobić coś przełomowego. Okazuje się, że nadzieją mogą być wyspy, których nie dosięgła wojna, Szarańcza i wypalająca wszystko laserowa broń. Tylko - czy można na nich zamieszkać?

Drugi tom cyklu Gears of War to nadal proza dla wielbicieli akcji i walki, choć akcenty są tu rozłożone trochę inaczej niż dotychczas. Dużo większą rolę odgrywają dylematy, przed którymi stają zarówno przywódcy COG, żołnierze, jak i zwykli ludzie. Dylematy na skalę państwa, społeczności, pojedynczego człowieka.

Znowu mamy dwa, czasowo różne, przeplatające się wątki opowieści: wydarzenia poprzedzające użycie potężnej broni orbitalnej - Młota Świtu oraz historię poszukiwania nowej ziemi na wyspach. O wiele częściej niż w tomie pierwszym mamy okazję obserwować problemy poszczególnych Gearów. Ich postawy w nieustannie zmieniającym się otoczeniu. Trudności w przystosowaniu się do nowych warunków. Żołnierze muszą pełnić trudną dla nich rolę rozjemców, stróżów prawa. Czasami wydaje się im, że wojna, walka z jasno określonym wrogiem, takim jak Szarańcza, była łatwiejsza niż strzelanie do innych ludzi, nawet takich, jak budzący odrazę Odrzuceni.

Wyrazista proza Karen Traviss może się podobać. Autorka dba o zmienne napięcie emocjonalne opowieści. Stara się pisać w poruszający sposób, ciekawie, niebanalnie. Stara się, bardziej niż w poprzednim tomie, pokazywać niejednoznaczność pewnych sytuacji i postaw. Jej bohaterowie odkrywają w sobie często drugie "ja", bardziej mroczne i trudniejsze do akceptacji, niż mogliby sobie wyobrazić. Traviss pokazuje, jak wojna zmienia ludzi, jak stopniowo niszczy w nich wrażliwość, a nawet - człowieczeństwo. Jak wciąga w spiralę nienawiści i zemsty, która wydaje się nie mieć końca. Jak niszczy podstawowe zasady, dając w zamian tylko namiastki prawdziwego człowieczeństwa.

Tom Ostatni z Jacinto oczywiście nie kończy cyklu Gears of War. Na publikację w Polsce czekają już kolejne trzy książki z serii. Trudno powiedzieć, w jakim kierunku rozwinie się akcja. I to właśnie - oraz gwarantowane solidne pisarstwo Traviss - może być magnesem skłaniającym do lektury opowieści o dalszych przygodach mieszkańców planety Sera.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Gears of War. Ostatni z Jacinto. Tom 2 Żar mrozu
Patricia Briggs
Okładka - Gears of War. Ostatni z Jacinto. Tom 2 Ołowiany świt
Michał Gołkowski
Okładka - Gears of War. Ostatni z Jacinto. Tom 2 Ja, Inkwizytor. Łowcy dusz
Jacek Piekara
Okładka - Gears of War. Ostatni z Jacinto. Tom 2 Przebudzenie Lewiatana. Część 2
James S.A. Corey
Okładka - Gears of War. Ostatni z Jacinto. Tom 2 Księżniczka
Andrzej Pilipiuk
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów