Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Geniusz zbrodni

Chris Carter

Ocena ( 5 osób )
5.6
Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2017-01-25
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788379998999
Liczba stron: 392
Tytuł oryginału: An Evil Mind
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Sławomir Krempa

Geniusz zbrodni Chrisa Cartera to trzymający w napięciu, bardzo mocny thriller, przełamujący nieco konwencję charakterystyczną dla wcześniejszych tomów serii o detektywie Robercie Hunterze. To bardzo udana powieść - nie tylko dla miłośników gatunku. 


Pewnego dnia mężczyzna prowadzący ciężarówkę traci panowanie nad kierownicą. Samochód kieruje się wprost w pełen klientów przydrożny bar, na szczęście jednak tym razem obywa się bez ofiar. Zniszczeniu ulega za to jeden ze stojących na parkingu samochodów, a w jego bagażniku znalezione zostają odcięte ludzkie głowy. Aresztowany kierowca twierdzi, że jego zadaniem był jedynie transport makabrycznego ładunku. Więcej wyjawi tylko jednemu człowiekowi - Robertowi Hunterowi, psychologowi, inspektorowi policji w Los Angeles. Ale to dopiero początek śledztwa w sprawie działającego od wielu lat seryjnego mordercy, z którego działań jak dotąd nikt nie zdawał sobie sprawy. 


Powieści Chrisa Cartera (wszystkim, którzy z tym nazwiskiem w kontekście literackim zetkną się pierwszy raz, warto wyjaśnić, że pisarz nie ma nic wspólnego z twórcą serialu „Z Archiwum X”) od lat zwracały uwagę jako jedne z bardziej oryginalnych i interesujących propozycji na rynku thrillerów, nie da się jednak ukryć, że łączył je dość podobny schemat fabularny. Tym razem jest inaczej. Tożsamość mordercy poznajemy stosunkowo szybko, a celem jest przede wszystkim odkrycie jego motywów działania i tożsamości kolejnych ofiar, by móc rozwiać wątpliwości rodzin wielu zaginionych osób i godnie pochować zamordowanych. Nie znaczy to jednak, że nie ma w powieści miejsca na napięcie. Przeciwnie - Carter buduje je równie sprawnie, co zwykle, a psychologiczna gra, jaką morderca toczy ze śledczymi, choć makabryczna, jest zarazem fascynująca.

 
Cechą charakterystyczną dotychczasowych powieści Cartera była bardzo mocna podbudowa psychologiczna postaci. To się nie zmieniło - Carter pracował jako policyjny psycholog i w przypadku Geniusza zbrodni wykorzystuje swoje doświadczenia po raz kolejny. Więcej nawet: fabuła powieści inspirowana jest - po raz pierwszy w przypadku książek tego autora - autentycznymi sprawami kryminalnymi, w których badaniu brał udział Carter. Pisarz pokazuje, jak rodzi się seryjny morderca, jakie zmiany zachodzą w jego umyśle, jak popada w coraz silniejsze uzależnienie od zbrodni.  


Tym, co łączy Geniusza zbrodni z wcześniejszymi książkami autora Krucyfiksu (co ważne, powieść tę przeczytać mogą z powodzeniem również czytelnicy, którzy wcześniejszych powieści Cartera nie znają), są także bardzo szczegółowe opisy zbrodni, jakich dokonywał morderca. Po raz kolejny w przypadku tego pisarza trzeba zaznaczyć, że Carter nie tworzy powieści dla najbardziej wrażliwych czytelników. Ale też dzięki temu Geniusz zbrodni zyskuje jeszcze na autentyczności.   


Po raz pierwszy też Carter tak mocno skupia się na przeszłości głównego bohatera swego cyklu - detektywa Roberta Huntera. Zwykle jego życie prywatne, rodzina, pozostawały na planie dalszym i nie wiedzieliśmy o nich zbyt wiele. Tym razem kluczem do zakończenia śledztwa będzie konieczność zmierzenia się Huntera z własną przeszłością. Czy wyjdzie z tej próby zwycięsko? 


Oczywiście nie jest tak, że nowa książka Cartera to powieść oderwana od tradycji gatunkowych - znać tu echa zarówno anonsowanego już w okładkowej zapowiedzi Milczenia owiec, jak i chociażby filmowego thrillera Siedem. Carter jednak przełamuje znane schematy fabularne, wzbogaca je, zmienia, tworząc zupełnie nowe wzorce. Geniusz zbrodni nie będzie pewnie kamieniem milowym w rozwoju gatunku. Ale swoją powieścią Chris Carter wyznacza poziom, który dla większości współczesnych autorów pozostanie niedościgniony. Stawia też bardzo wysoko poprzeczkę samemu sobie. Na jego kolejną książkę czekać będziemy zatem z niecierpliwością. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
MonikaP plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-01-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2017,
Jak zwykle u Cartera jest rewelacyjnie! Tym razem trochę inaczej, bo sprawcę znamy od samego początku. Hunter jest jedną nogą na urlopie, ale nie dane mu będzie odpocząć, oj nic z tego ;)
W końcu dowiadujemy się więcej o przeszłości detektywa, dzięki czemu możemy go lepiej poznać, a może nawet zrozumieć.
Znakomicie napisany thriller, trzyma w napięciu do ostatnich stron. Polecam!
moniaaa87 Linia koment
Przeczytane:2017-04-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2017,
joaneska25 Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,
alams Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Atol Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
slk Linia koment
Przeczytane:2017-02-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2017,Moje ebooki,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
IzaaK Linia koment
Przeczytane:2017-02-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2017,
dayna15 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Geniusz zbrodni Odrzucona miłość
Peter Robinson
Okładka - Geniusz zbrodni Kogo kochasz?
Jennifer Weiner
Okładka - Geniusz zbrodni Zjawa Audiobook
Michael Punke
Okładka - Geniusz zbrodni Wangowie kontra świat
Jade Chang
Okładka - Geniusz zbrodni Kobieta z Isla Negra
María Fasce
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów