Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Gladiatorzy i piraci

Bartłomiej Misiniec

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2009
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7505-429-3
Liczba stron: 216
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Oficer czy pirat?

Gladiatorzy stający oko w oko z niebezpiecznymi zwierzętami, galernicy przetrzymywani jak bydło w urągających godności warunkach i piraci siejący postrach na wodach – oto znakomita pożywka dla wyobraźni.


Dla wszystkich miłośników historii, czasów Rzymian, rozwijających się sztuk walki i ekspansji chrześcijaństwa Bartłomiej Misiniec ma prawdziwą niespodziankę. Ten pasjonat starożytności znany wszystkim molom książkowym jako autor „Pretorianina” postanowił kontynuować swoje dzieło. Powstała tym samym pasjonująca powieść „Gladiatorzy i Piraci”, której akcja toczy się na arenie pełnej krwiożerczych bestii i na wodach Morza Śródziemnego.


Proximus Antoniusz Decypiusz, przyjaciel młodego Nerona, za sprawą podłej Agrypiny zostaje skazany na galery. Trafia na handlowy statek płynący w kierunku Trypolitanii, a towarzyszem jego niedoli jest gadatliwy Żyd  Tyrmonides. Ten wyznawca Chrystusa nawet smagany batem hortatora nie przestaje realizować  swojej misji nawracania wszystkich dookoła. Proximus pałający żądzą zemsty nie zamierza jednak w imię miłości i przebaczenia godzić się z losem niewolnika i planuje ucieczkę.


Równocześnie na stałym lądzie trwają przygotowania do walk na arenie, których kulminacyjnym punktem ma być wyzwolenie się gladiatorów z rąk ich panów. Wojownicy jeszcze nie są świadomi, jaki los ich czeka i jak ciężki i krwawy bój o wolność będą musieli stoczyć. "Ave Cesar! Morituri te salutant!" - krzyczą, by później z przelewu krwi uczynić prawdziwe widowisko.


Zarówno zbiegli gladiatorzy, jak i Proximus, który dzięki brawurze nie tylko wyswobodził się z kajdan, ale także zwrócił człowieczeństwo galernikom i przejął galerę, spotykają się w niespodziewanych okolicznościach. Wskutek szeregu zbiegów okoliczności Proximus zostaje piratem, zdobywa własną flotę, a na Tisiforze, Alekto i Megajrze rusza na podbój tajemniczej wyspy. Wyspy skarbów, bowiem w jednym z okrętów znajduje zaszyfrowane wskazówki dotyczące ukrytych bogactw i mapę.


Zadanie to jednak tylko z pozoru wydaje się łatwe, bowiem na wyspie mnóstwo jest błędnych tropów , ponadto nie jest ona bezludną krainą. Rezydują na niej prawdziwi piraci, a Proximus jedynie przy pomocy gladiatorów ma szansę wygrać z bandą pijanych morderców.  Chociaż i tu wkrada się palec przeznaczenia i wcale nie musi dojść do starcia…


„Gladiatorzy i piraci” przenoszą czytelnika w przeszłość do czasów fascynujących, ale i pełnych niebezpieczeństw i niesprawiedliwości. Powieść Bartłomieja Misińca wciąga i zadziwia dokładnymi opisami, pietyzmem szczegółów. Niestety, to samo jest też jej słabą stroną i bywa, że zamiast drżeć z emocji w oczekiwaniu na dalszy rozwój wypadków, znużeni, przerywamy lekturę. Ciekawość okazuje się jednak silniejsza, bo ostatecznie całym sercem dopingujemy Proximusa w jego zmaganiach z przeciwnościami.


Mam nadzieję, że wkrótce poznamy dalsze losy dzielnego pseudo-pirata i kto wie, co przyniesie mu przyszłość i fantazja autora. Skoro nie zostanie już oficerem gwardii pretoriańskiej, to może wyruszy na podbój innych krajów? Czekamy na jego kolejne, pasjonujące przygody.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Nektrus plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Wciągająca i bardzo intrygująca książka jak najbardziej polecam!
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Gladiatorzy i piraci Bezimienni
Mirosława Kareta
Okładka - Gladiatorzy i piraci Pierwszy Murzyn RP. Brian Scott o Polsce, mediach i polityce
Brian Scott, Maria Mazurek
Okładka - Gladiatorzy i piraci Przewodnik po kognitywistyce
Redakcja Józef Bremer SJ
Okładka - Gladiatorzy i piraci Piękno zbawi świat?
Jan Paweł Strumiłowski OCist
Okładka - Gladiatorzy i piraci Idol i dystans
Jean-Luc Marion
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów