Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Gra o władzę

Danielle Steel

Ocena ( 7 osób )
5.1
Wydawnictwo: Między słowami
Data wydania: 2014-05-21
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-240-2547-3
Liczba stron: 352
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Na szczytach władzy

 

Od lat w kręgach biznesu toczy się zacięta dyskusja dotycząca różnic w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn pracujących na wysokich stanowiskach. Mówi się, że kobiety są zbyt słabe, zbyt empatyczne, by osiągnąć spektakularne sukcesy. Prawda jest jednak taka, że jedyną przeszkodą w osiąganiu sukcesu przez kobiety, jest ich brak wiary w siebie, a nie ograniczenia wynikające z prezentowania innego sposobu zarządzania. Przeszkodą jest też niska świadomość społeczna i stereotypy, które pomimo rozwoju cywilizacyjnego, wciąż operują tradycyjnymi rolami, umiejscawiając kobietę w domu, przy mężu i dzieciach. Równouprawnienie nie zniwelowało różnic w sposobie postrzegania przedstawicielek płci pięknej i mężczyzn – tym drugim wybacza się o wiele więcej. Godziny spędzone w firmie przez kobietę są traktowane jako czas, który odebrała swoim dzieciom. W przypadku mężczyzny ta sama sytuacja czyni z niego człowieka pracowitego, ambitnego, prawdziwego „żywiciela stada”.

 

Również mąż Fiony Carson, czterdziestodziewięcioletniej prezes zarządu NTA, jednej z największych korporacji w kraju, nie mógł pogodzić się z błyskawiczną karierą żony. Ona przez siedemnaście lat znosiła przemoc psychiczną, starając się dla dobra dzieci odgrywać wzorową żonę i matkę, poświęcając zaspokajaniu ich potrzeb każdą chwilę spędzoną poza firmą. Wreszcie, kiedy mąż kazał jej wybierać pomiędzy pracą a ich związkiem, powiedziała „dość”. Od rozwodu minęło już kila lat, a Fiona wciąż nie może - a nawet nie chce - znów wikłać się w relację z mężczyzną słabszym od niej, mającym kompleksy na punkcie władzy. Jej życie upływa więc na rozwiązywaniu problemów firmy, zarządzaniu tysiącami pracowników i tęsknocie za dziećmi, które rozpoczęły już samodzielne życie.

 

O tym, jak bardzo samotnym można być, stojąc na szczycie, o różnicach w traktowaniu kobiet i mężczyzn oraz o reakcjach na władzę porywająco pisze Danielle Steel w nowej powieści Gra o władzę. Tym razem autorka zabiera czytelników w świat korporacji, ale ważniejsze od stanowisk są tu relacje międzyludzkie oraz miłość i zdrada. Choć książka nie zaskakuje, choć momentami nużą wywody na temat mężczyzn i kobiet w pracy, to akcja toczy się wartko, wciągając w skomplikowane powiązania pomiędzy biznesem, władzą i miłością.

 

Postawie Fiony Carson, kierującej się zasadami etycznymi zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym, Steel przeciwstawia zachowanie Marshalla Westona, prezesa zarządu UPI - drugiej co do wielkości korporacji. To człowiek zachłyśnięty swoim stanowiskiem, amoralny, który nie wacha się przed kłamstwem w celu ochrony swojego komfortu. W San Francisco mieszka z reprezentacyjną żoną, dzięki której zdołał osiągnąć sukces w biznesie, a razem mają trójkę wspaniałych dzieci. Nie zmienia to faktu, że w Los Angeles ma… drugą rodzinę. Jego romans z Ashley trwa od ośmiu lat, a para doczekała się dwóch córek. Kochankę poznał w firmie, gdzie była tymczasową sekretarką. Jej artystyczna dusza i młode ciało zauroczyły go do tego stopnia, że gotów był jej nawet złożyć deklarację wspólnego życia. Tyle tylko, że obietnicami rozwodu mami Ashley już od lat, a ona coraz gorzej znosi te kłamstwa. Szczególnie, że na jaw wychodzi jego kolejny romans – była pracownica oskarżyła bowiem Westona o molestowanie seksualne. Choć sprawę wyciszono, to jednak pozostała zarówno w sercu żony, jak i kochanki, niczym zatruta strzała…

 

Jak zakończą się te dwie historie? Czy Fiona znajdzie w końcu kogoś, kto nie będzie bał się silnej kobiety, kto będzie dumny z jej osiągnięć i kto zdoła wypełnić pustkę w jej życiu? Czy Weston podejmie decyzję o rozwodzie i spełni w końcu obietnice składane Ashley? A może zdarzy się coś, co zburzy jego misternie utkany z fałszu i kłamstwa świat? Na te pytania odpowiada Danielle Steel w powieści Gra o władzę.

 

Sięgając po książkę, możemy spodziewać się typowej dla autorki tematyki. Zgrabnie porusza się ona od lat w świecie uczuć, budząc w czytelnikach tęsknotę za miłością i pokazując, że wszystko jest możliwe. Również świat biznesu nie jest Steel obcy, choć rozważania nad sposobem postrzegania władzy oraz różnicami pomiędzy moralnością kobiet i mężczyzn na kierowniczych stanowiskach mogą stać się w pewnej chwili męczące. Mimo tego, książkę polecić można na wakacyjną wyprawę, bowiem stanowi ona miłą odskocznię od prozy życia – w Grze o władzę, niczym w bajce, księżniczka znajduje swojego księcia, a zły wilk zostaje ukarany. Czy można chcieć więcej?

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
kingaz86 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 w 2015 :),
Trudno jest znaleźć właściwego mężczyznę. Zwłaszcza takiego, który zaakceptuje cię taką, jaką jesteś i nie będzie się o to złościł.


W zdominowanym przez mężczyzn świecie biznesu Fiona wspięła się na sam szczyt. Zawodowy sukces odniosła jednak kosztem rodzinnego szczęścia: jej małżeństwo rozpadło się, a kolejni kandydaci na partnerów bali się związać z inteligentną, przebojową kobietą.

Z upływem lat Fiona zaczęła tracić nadzieję, że uda jej się poukładać sobie życie. Jednak czy naprawdę nie można mieć i kariery, i miłości? Czy każdy związek musi sprowadzać się do gry o władzę?
wages plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-07, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Albo odzwyczaiłam się od Danielle Steel, albo "Gra o władzę" jest ciut słaba. Historia dwóch prezesów wielkich amerykańskich korporacji - mężczyzny i kobiety. Poznajemy ich styl życia i ich rodziny. Historia pokazuje, co władza robi z panami, a jak życie swoje układają panie u władzy. Trochę za długo jak dla mnie, do połowy jeszcze ciekawie, losy Fiony i Marshalla wciągają, ale później, kiedy już wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć, robi się za słodko i zbyt tendencyjnie. Ujmę to tak - szału nie ma.
patkabm plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Naprawdę dobra powieść obyczajowa napisana dobrym językiem. Fiona jest prezesem jednej z największych firm korporacyjnych w USA, jest siostra Jillian jest psychologiem i pokazuje jej jak inaczej postępują kobiety i mężczyźni na eksponowanych stanowiskach. Fiona, oprócz zarządzania firmą i czasem dla dzieci, nie ma czasu na przyjemności i przyjaciół. Zmienia się to dzięki pewnemu dziennikarzowi. Równocześnie czytamy o losach innego prezesa, tym razem mężczyzny - Marshalla, który inaczej realizuje swoje marzenia o byciu najważniejszym.
Plewka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Ok. Danielle Steel jest znaną pisarką i wszyscy mniej więcej wiemy, jakiej literatury się po niej spodziewać. Zaspokaja potrzeby czytelniczek złaknionych wiecznej miłości i poszukujących dobroci w ludziach. Ma na pewno jeden niekwestionowany atut – czyta się ją w mgnieniu oka, bo pozbawiona jest dłużyzn, a akcja posuwa się do przodu bardzo sprawnie i naprawdę wciąga. Poznajemy Fionę – dojrzałą kobietę na bardzo wysokim stanowisku. Rozwiedziona, wychowuje dzieci. Kocha swoją pracę i choć twierdzi, że nie ona jest najważniejsza, czułam, że inne sprawy zostały odsunięte na drugi plan. Kobieta jest bardzo zapracowana i choć w życiu zawodowym bezsprzecznie osiągnęła sukces i dość skutecznie oszukuje się w kwestii własnego szczęścia, marzy o mężczyźnie, który zasypiałby przy niej wieczorami… Jest dość życiowo, przyznaję. Żeby się przekonać, jak potoczą się sprawy Fiony, trzeba jednak przeczytać książkę. Hihi. Polecam.
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2014-06-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Ene123 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
magda690 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
dona Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
joakrz1983 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Gra o władzę Wezbrane wody
Danielle Steel
Okładka - Gra o władzę Klejnoty arystokratki
Steel Danielle
Okładka - Gra o władzę Country
Danielle Steel
Okładka - Gra o władzę Before. Chroń mnie przed tym, czego pragnę
Anna Todd
Okładka - Gra o władzę Blue
Danielle Steel
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów