Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - Grobowa tajemnica
Kup Teraz

Grobowa tajemnica

Charlaine Harris

Ocena ( 4 osoby )
4.2
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2011
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7574-453-8
Liczba stron: 352
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Tajemnica zniknięcia Cameron nareszcie rozwiązana

Trafia właśnie do nas czwarty tom cyklu Harper Connelly o jakże typowym dla niego tytule, Grobowa tajemnica (Grave Secret). Wygląda na to, że powieść ta zamyka cykl, choć z drugiej strony zawsze możliwe jest rozwinięcie go w nowym kierunku, z koncentracją na innych wątkach.

Dla wielbicieli Harper Connelly i jej przyrodniego brata Tollivera ten tom będzie dobrą lekturą. Wątki romantyczne nie zostaną przecięte, dowiemy się w końcu prawdy o losach Cameron, zaginionej siostry rodzeństwa. Wydaje się, że Charlaine Harris nabrała oddechu i po dwuletniej przerwie od Lodowatego grobu (An Ice Cold Grave, 2007) napisała powieść bardziej dynamiczną, spójną i zaskakującą. Znacznie przyjemniejszą w lekturze niż Lodowaty grób.

Jak zwykle w tym cyklu mamy dwa zasadnicze wątki, jeden związany z bieżąco rozwiązywaną sprawą, drugi z dziejami rodziny Harper. Tym razem wątek rodzinny jest mocno uwypuklony i co ciekawsze, powiązany z tajemnicami sprawy, którą zajmuje się naznaczona piorunem dziewczyna. Dużo jest sytuacji i refleksji związanych z losami młodszych sióstr, Mariell i Grace wychowywanych przez ciocię Ionę i wujka Hanka. Bliżej poznajemy tragiczną historię rodzin Harper i Tollivera, ich rodziców.

Tym razem śmierć zbiera dość obfite żniwo. Coraz silniej zaciska pętlę wokół Harper i próbuje nawet zabrać jej ukochanego. Charlaine Harris całkiem nieźle buduje napięcie, wikła sprawy z przeszłości z trudną teraźniejszością. Stara się, lepiej w niż w Lodowatym grobie, zachować równowagę między akcją, a sytuacjami romantycznymi czy opisami przeżyć bohaterów.

To książka napisana raczej pod czytelnika-kobietę, zgrabnie manipulująca jej uczuciami i wrażliwością. Nie jest klasycznym kryminałem, raczej powieścią paranormal z elementami kryminału i romansu. Tym razem, w wielu momentach autorce udaje się trochę pogłębić rysunek psychologiczny postaci. Stają się bardziej niejednoznaczne, złożone i przez to ludzkie, choć i tak silnie widoczny egocentryzm i egoizm bohaterów często sprawiają, że trudno ich automatycznie polubić, obdarzyć empatią. Wydaje się, że to ich traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa determinują nieufność i umiarkowaną wrażliwość na innych, łatwe i powodowane chwilą ocenianie drugiej osoby. Co jednak nie przeszkadza zbytnio angażować się nam w ich zmienne, pełne zaskoczenia losy.

Czy zakończenie tej książki usatysfakcjonuje wszystkich czytelników? Trudno to jednoznacznie określić. Napięcie związane z historią Cameron narastało bowiem tak długo, że teraz każde jednoznaczne rozwiązanie tajemnicy jej zniknięcia może wydawać się zbyt proste i naciągane.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2016-10-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
GosiaK Linia koment
Przeczytane:2012-08-15, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,do 2013,
babet Linia koment
Przeczytane:2015-03-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
jusia Linia koment
Przeczytane:2015-02-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Grobowa tajemnica Żar mrozu
Patricia Briggs
Okładka - Grobowa tajemnica Ołowiany świt
Michał Gołkowski
Okładka - Grobowa tajemnica Ja, Inkwizytor. Łowcy dusz
Jacek Piekara
Okładka - Grobowa tajemnica Przebudzenie Lewiatana. Część 2
James S.A. Corey
Okładka - Grobowa tajemnica Księżniczka
Andrzej Pilipiuk
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów