Recenzja książki: Historie biblijne. Bohaterowie dla chłopców

Recenzuje: Damian Kopeć

Źródło inspiracji

Bajki, przypowieści, legendy, opowieści, historie zapisane czy przekazywane ustnie zawsze stanowiły część otaczającego nas świata. Znajdziemy w nich mądrość opartą o wielowiekowe doświadczenie poprzedników. Mądrość, która przede wszystkim zdaje się mówić, że niestety, najczęściej uczymy się na własnych błędach, ale o wiele lepiej unikać owych błędów niż głupio, ponosząc przykre konsekwencje, je powtarzać. Która pokazuje, że duża część naszych doświadczeń tak naprawdę nie jest niczym szczególnym, unikatowym, ściśle związanym wyłącznie z naszym życiem. Że podobne sytuacje przeżywali nasi poprzednicy, radząc sobie z nimi raz lepiej, raz gorzej, przecierając niejako drogę przed nami. Choć czasy się zmieniają, tak jak forma pouczających opowieści, to nie zmienia się tak naprawdę zainteresowanie nimi. Nadal poszukujemy w nich nauki jak żyć, jak być szczęśliwym, spełnionym, przyzwoitym. Szukamy tego w literaturze, w filmie, w telenowelach, czasami nawet niezbyt dobrze uświadamiając sobie ową głęboką potrzebę. Patrzymy na życiowe przypadki innych, porównujemy je ze swoimi. Szukamy potwierdzenia tego, że wybraliśmy dobrą drogę lub wskazania nam właściwej ścieżki, którą moglibyśmy bezpiecznie kroczyć. Przyglądanie się innym jest dla nas punktem odniesienia, jest źródłem refleksji, jest zbiorem wzorców do naśladowania. Sprawia, że nie czujemy się osamotnieni w otaczającym nas tłumie.

Biblia pełna jest opowieści ukazujących rozmaite sytuacje życiowe, w sposób bezpośredni lub alegoryczny poruszających różne problemy egzystencjalne. Pokazujących, jak dane postawy czy podjęte decyzje wpływały na życie konkretnych ludzi. Jakie konsekwencje, często zresztą poważne, swoich wyborów musieli oni ponosić. Przypowieściami posługiwali się prorocy, autorzy pism Starego Testamentu, posługiwał się nimi sam Jezus. Przypowieści zawsze lepiej trafiały do ludzkich serc i umysłów niż nawet najmądrzejsze, suche, rzeczowe wykłady. Były bowiem (i są) przykładami świetnie pobudzającymi wyobraźnię, osadzonymi w rzeczywistości, choć czasami ukrytymi za alegorią. Choć zewnętrzna rzeczywistość uległa przez lata i ciągle podlega zmianom, nie zmienił się w swej istocie sam człowiek, jego psychika, emocje, podstawowe problemy, z którymi musi mierzyć się każdego dnia. Wybory między dobrem i złem, których musi dokonywać, czy tego chce, czy nie. O takich właśnie wyborach mówi książka Historie biblijne. Bohaterowie dla chłopców.

Biblia nie została napisana dla dzieci. Trudna forma nierzadko stanowi barierę w jej odbiorze, zwłaszcza ta towarzysząca tekstom Starego Testamentu. Cenne są zatem próby przybliżenia treści biblijnych w sposób jak najbardziej zrozumiały dla dzieci i młodzieży poprzez poruszenie tych tematów i problemów, które młodym czytelnikom nie będą obce. W sposób uproszczony jeśli chodzi o formę i język, ale zarazem jak najbardziej pełny pod względem treści. Taką udaną próbą są Historie biblijne. Bohaterowie dla chłopców. Jak sam tytuł wskazuje, książka ta jest skierowana przede wszystkim do chłopców. Pokazuje bowiem wzorce zachowań, postaw, które ich właśnie mogą pociągać. Osiem historii biblijnych naświetla różne postawy życiowe, problemy wynikające z dokonywanych niełatwych wyborów. W sposób obrazowy książka mówi o życiu i o tym, co ono niesie. O znaczeniu rozmaitych decyzji i ich wpływie na szczęście własne, bliskich, otoczenia.

Część z tych historii jest powszechnie znanych, inne znane są trochę mniej. Każdy słyszał o nierównej walce Dawida z Goliatem. Wielu kojarzy też historię o celniku Zacheuszu, który bardzo chciał poznać Jezusa. Być może mniej znane są opowieści o braciach Józefa, Gedeonie czy proroku Jonaszu. Także historia z Dziejów Apostolskich nie będzie tak dobrze rozpoznawalna jak fragmenty Ewangelii.

Historie biblijne. Bohaterowie dla chłopców są elegancko, starannie wydane. Twarda oprawa, dobrej jakości papier, kolorystyka, przemyślany układ typograficzny, ilustracje świetnie wprowadzające w treść i klimat opowieści, prosty i zrozumiały język - teksty są przygotowane pod kątem uczniów starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum. Ich sednem jest przesłanie, a nie wyrafinowane słowa. Historie są opowiedziane z dużą dynamiką, z koncentracją na tym, co stanowi ich sedno. Sądzę, że trafią do chłopców i mają szansę stać się zachętą do sięgnięcia przez nich po oryginalne teksty biblijne - jeśli nie teraz, to w przyszłości.

Kup książkę Historie biblijne. Bohaterowie dla chłopców

Zobacz opinie o książce Historie biblijne. Bohaterowie dla chłopców