Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Hot Dogi. Sprzątanie zabronione

Thomas Brezina

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2007
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788323718291
Liczba stron: 144
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

„Sprzątanie zabronione” – polecenie z tytułu trzeciego tomu przygód Hot Dogów to z pewnością marzenie większości małoletnich czytelników. Dla Robiego, Maksa, Dżian-Donga i Konrada to rzeczywistość. A właściwie służbowy nakaz od Popcorna. Chłopcy, dalej uznawani za agentów do walki z kosmitami (za dorosłych agentów, których wyszkolenie pochłaniało grube miliony) dostają od Popcorna kolejne zadanie. Najpierw jednak podpadają swojemu tajemniczemu zwierzchnikowi – nie reagują bowiem na alarm przeciwko atakowi kosmitów. Nie reagują z prostego powodu – są zajęci pisaniem testu z języka angielskiego. Kiedy denerwujący alarm nie cichnie, chłopcy wybiegają z lekcji. Spotyka ich więc ostra reprymenda nie tylko ze strony zirytowanego Popcorna, ale i nauczycieli. Jakby tego było mało, pani Pyszczydło, zapewne pod wpływem programów telewizyjnych, postanawia ukrócić zachowanie chłopców. Dotąd najbardziej tolerancyjna z matek, teraz nagle zmienia się w cerbera. Mało tego – podburza też rodziców przyjaciół Konrada, organizuje dla nich plan działania.

 

Odtąd chłopcy będą musieli odrabiać lekcje i uczyć się pod nadzorem dyżurujących rodziców, będą też… odprowadzani ze szkoły do domu przez wyznaczonych opiekunów. Jeśli ich złe zachowanie, problemy z nauką czy scysje z nauczycielami powtórzą się, nasi bohaterowie mogą zapomnieć o wakacyjnym wyjeździe na obóz. Pilnowani chłopcy otrzymują jednak od Popcorna nowe zadanie: mają stworzyć istocie z kosmosu odpowiednie warunki do złożenia jaja. Stworzyć odpowiednie warunki, czyli nieziemski bałagan i równie ogromny hałas. To zadanie – w zwykłym czasie banalne – oznacza nowe kłopoty dla trwających w niełasce bohaterów…

 

Cykl przygód o Hot Dogach wyraźnie się rozwija. Każdy kolejny tom jest lepszy od poprzednich, zbudowany z ciekawych pomysłów i bardziej wciągający. Jak do tej pory „Sprzątanie zabronione” to najlepsza część serii – nawet nie pod względem akcji, chociaż tej właściwie nie można tym razem nic zarzucić – ale ze względu na styl, literackość tekstu. Zrezygnował autor na moment z kosmicznych walk, ze starć z przybyszami z innego świata, a postawił na tajemniczość. Zupełnie inna jest atmosfera książki – nie bitwy przy użyciu wymyślnego sprzętu, a brak wiedzy na temat przyzwyczajeń kosmitów, deficyt, który trzeba nadrobić sprytem. Stałe fragmenty serii, motywy charakterystyczne dla cyklu – to jest szkolne problemy przyjaciół, złośliwości sióstr, używanie specjalistycznego sprzętu jako broni (sprzęt tym razem wybierają sami bohaterowie), obecność istot z kosmosu – nabierają w „Sprzątaniu zabronionym” nowego wymiaru. Lepsze jest połączenie tych elementów, trafniejsze uzasadnienie. Rozkręca się Brezina i pozostaje mieć nadzieję, że kolejne tomiki będą coraz lepsze.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów