Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Ile kosztuje łąka

Barbara Gruszka-Zych

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2007-06-07
Kategoria: Poezja
ISBN: 978-83-60209-11-0
Liczba stron: 52
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Już po pierwszej pobieżnej i pospiesznej nawet nie lekturze, a wstępnej próbie zapoznania się z tomikiem Barbary Gruszki-Zych kilka wierszy silnie zapada w pamięć i w serce. Kolejne, mniej łapczywe choć ciągle objawiające się nienasyceniem spotkania z tyli lirykami przynoszą podziw dla autorki – i zachwyt w obliczu jej form lirycznych. „Ile kosztuje łąka” o zbiorek niezwykły, przesycony zmysłowością i uczuciami. „Są wreszcie zmysły potwierdzeniem prywatności odczucia, usensowieniem widzenia jednostkowego, indywidualizują ów krąg rzeczy, w jaki jesteśmy włączeni, zakorzeniają nas we wspólnocie znaczeń naturalnych” – pisał przeszło dziesięć lat temu o liryce Barbary Gruszki-Zych Marian Kisiel.

 

W tomiku „Ile kosztuje łąka” mamy do czynienia z próbą okiełznania świata wymykającego się miarom, ze sposobem przetłumaczenia emocji i doznań na język nauk ścisłych, z transponowaniem wreszcie wrażeń odbieranych przez jedne zmysły na mowę innych zmysłów. Stąd choćby wiedza na temat ceny łąki. Ta obserwacja narzuca się wręcz podczas lektury – smutek zastępuje oczy, upływ czasu objawia się w zanikającej łatwości przytulania syna. Z twarzy kobieta zdejmuje całodzienną obecność ludzi – obecność manifestowaną namacalnymi prawie spojrzeniami; jest więc makijaż sygnałem istnienia innych, ludzi, których spojrzenia nie zawsze da się zaliczyć do chcianych i przyjemnych. Wiele wierszy opiera się na analizowaniu dotyku, często ten dotyk wymaga wyostrzonej do granic absurdu siły postrzegania – para łaskocze myśli, mgła naciera na znajdujący się na drodze samochód. Powrót do domu to milczące pozwolenie na objęcie przez ramiona uliczek, a „w kubku / kawa wspina się na palce / żeby dostać nam do warg”, co zresztą konotuje pocałunek. Często w tomiku zmysłowość łączy się z miłością, dotyk jest wyrazem emocjonalnej bliskości, nacechowanym erotyzmem.

 

W wierszach Barbary Gruszki-Zych dochodzi do zrównania uczuciowej wartości człowieka i przedmiotu – jednak to nie antropomorfizacja a przejęcie typowo ludzkich cech przez rzeczy staje się punktem wyjścia i inspiracją do tworzenia kolejnych poetyckich obrazów. Niekiedy przekrada się do tych skojarzeń kilka gier językowych – wrzątek w szklance „ani ziębi ani parzy” co staje się pomysłową peryfrazą obojętności (zobojętnienia?) niekochającej się pary, a jednocześnie sprytną zabawą wieloznacznościami. Dochodzi czasem do wyrażania scenerii za pomocą delikatnego absurdu. Barbara Gruszka-Zych ożywia świat rzeczy poprzez prezentowanie ich, jako elementów niezbędnych człowiekowi, w codziennym pośpiechu i ruchu: garnitury to na przykład „defilada / jego ważnych wyjść”. Bierność przedmiotów zostaje zanegowana przez siłę płynącą z zewnątrz przy jednoczesnym usunięciu z pola widzenia sprawcy tego ruchu. „Ile kosztuje łąka” to również wzruszający zapis nie-obecności. Odczucia charakterystyczne dla ludzi muszą przejąć przedmioty, bolesną pozostałością po zmarłych są ich wizerunki – utrwalone na fotografiach zwyczaje – oraz drobne ślady, choćby cera na markowej koszulce. Śmierć jest brakiem, jest też trwaniem mimo zmienności otoczenia. Przeszłość wcina się w teraźniejszość i powoduje melancholię. Pamiątki przypominają o nieuchronnym losie każdego człowieka – czasem w wersji złagodzonej – to widok usamodzielniających się dzieci („Tymek uciekł z kolejnego zdjęcia jechał do przyjaciół”), potem – motyw odejścia na zawsze. Marian Kisiel przedrukowany w „Świadectwach, znakach” szkic o twórczości Barbary Gruszki-Zych nazwał „Poetyckim impresjonizmem”, wskazując tym samym charakterystyczną cechę tej liryki. Zauważał: „więcej tutaj znaczy nastrój, wrażenie chwili, epifania niż dokładnie wysłowiona, świadomie uporządkowana, racjonalna próba wytłumaczenia stanu psychiki”. I w „Ile kosztuje łąka” nie brak pięknych impresjonistycznych obrazów. Na obiadowe mięso spadają iskry soli. Zatrzymuje poetka w wierszach ulotne refleksje – reakcje na widok dzieł malarstwa czy kalekiego mężczyzny. Relacje ze spotkań czy podróży, których w tomiku wiele, są także zapisem wrażeń, chwilowych złudzeń i przypadkowych skojarzeń niż kronikarskim raportem.

 

Barbara Gruszka-Zych lekko ironiczna, delikatna i pewna siebie, potrafi w znanych każdemu sytuacjach, sytuacjach, które dawno już spowszedniały, dostrzec i atrakcyjnie przedstawić eteryczną rzeczywistość. Zachwyca opisami, które – zapewne prawem kontrastu – wywołują w czytelnikach silne emocje. Pojawia się w odbiorze tych liryków zaskoczenie – jak mocno może działać wiersz, którego tematem nie jest nic niezwykłego. Zmysł obserwacji odgrywa tu podstawową rolę – jest to jednak obserwacja przefiltrowana przez zmysł poetyckości. Zachwycającą grupę utworów stanowią w „Ile kosztuje łąka” zwierzenia kobiety – uwagi dotyczące własnej kobiecości. „Wariacje na szminkę i lusterko” to przepiękna próba nadania malowaniu ust nowego, a może po prostu poetyckiego, znaczenia, znów opierające się lekko o gry skojarzeń i zabawy językowe.

 

Tworzenie wierszy jest zdaniem autorki typowo kobiecym poszukiwaniem w sobie jakiejś perły – manifestuje się więc kobiecość na wielu płaszczyznach, nawet talent odkrywany porównany zostaje do klejnotu. Rzecz jasna nie jest to jedyne możliwe odczytanie, wiersze Barbary Gruszki-Zych pełne są słów-symboli, a przez to stają się gęste od znaczeń. Na humorystycznym koncepcie oparła poetka wiersz „Targowisko”, w którym kłótnie o mięso, licytowanie jak najmniejszej ilości kilogramów, więc i odwrócenie „zwykłego” handlu, ma swój ukryty metaforyczno-prześmiewczy sens: odchudzanie zapewnia kobietom, że „ktoś je kupi”... Poezji Barbary Gruszki-Zych nie da się ująć w dokładnych analizach – stale wymyka się bowiem schematom i otwiera wiele sieci skojarzeń; zbyt wiele, żeby którąkolwiek interpretację uznać za prawomocną, pewną i podstawową. Marian Kisiel obrazowo pisał, że u tej poetyki „wiersz-błysk na chwilę staje się pożarem” – łatwo się o tym przekonać, czytając „Ile kosztuje łąka”. Pożar lekturowy pozostawia w duszach czytelników tej poezji wyraźne piętno (nieprzypadkowo zbieżne fonetycznie z „pięknem”) – o liryce Gruszki-Zych nie da się zapomnieć. To czyste piękno zamknięte w perłach-wierszach.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
anita0201 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kiki94kms Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
kuba0901 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ptasioreczek Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
karla1214 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Beatricze Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
gosia45 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
iwona-w Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Poema Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
mskm13 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
aishiteru Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Lusania Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów